تعداد بازدید : ۱۳۸۱
کد خبر : ۱۹۳۴۰۱
معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران گفت:
۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار نرخ کارمزدهای خرید و فروش کارگزاران را در معاملات بازار دارایی فکری در هر سمت معامله 3 درصد و در مجموع 6 درصد مصوب کرده است.

به گزارش بورس نیوز، بهنام محسنی درباره افزایش نرخ کارمزد شرکت‌های کارگزاری از معاملات اوراق بهادار شرکت‌های سهامی خاص اظهار کرد: هدف از این اقدام را توسعه بازار دارایی فکری و ترغیب کارگزاران به فعالیت در این بازار بوده و چندی پیش فرابورس ایران پیشنهاد افزایش سقف کارمزد ارکان بازار دارایی فکری از ارزش معاملات این بازار را به سازمان بورس به منظور نزدیک شدن این رقم به نرخ‌‌ جهانی کارمزدهای بازارهای نقل و انتقال مالکیت فکری ارائه کرد زیرا در دنیا این نرخ بین 5 تا 7 درصد ارزش معاملات است.

وی افزود: سازمان بورس و اوراق بهادار نرخ کارمزدهای خرید و فروش کارگزاران را در معاملات بازار دارایی فکری در هر سمت معامله 3 درصد و در مجموع 6 درصد مصوب کرده است.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران ادامه داد: این در حالی است که پیش‌تر این نرخ برای سمت خرید و فروش هر کدام 0.38 درصد و در مجموع معامله اگر توسط یک کارگزار صورت می‌گرفت 0.76 درصد بود.

محسنی تاکید کرد: نقل و انتقال مالکیت فکری و معامله آن یک پروسه و فرآیند زمانبر بوده و به برگزاری رودشوها و جلسات مختلف میان مخترعان و سرمایه‌گذاران نیازمند است. از این رو برای ترغیب و تشویق کارگزاران به فعالیت در این بازار و نیز توسعه آن، افزایش نرخ کارمزد ارکان بازار دارایی فکری به 6 درصد ارزش معاملات در زمان تسویه مقرر شده است.

وی تصریح کرد: سقف خرید و سقف فروش در بازار دارایی فکری در هر سمت معامله 300 میلیون ریال و در مجموع 600 میلیون ریال است که در مصوبه جدید سازمان بورس نیز این سقف تغییر نکرده است.

معاون بازارهای خارج از بروس فرابورس ایران گفت: در حال حاضر لیست عرضه‌های بازار دارایی فکری به 335 اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری رسیده و از همان ابتدای راه‌اندازی این بازار در خردادماه 1393 تا اکنون نیز 12 معامله در این بازار به ارزش 90 میلیارد و 950 میلیون ریال رقم خورده که شامل 8 اختراع، 2 طرح صنعتی و 2 علامت تجاری است.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: