تعداد بازدید : ۶۰۹
کد خبر : ۱۹۳۴۴۳
رییس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
نگرانی بابت تلاطم بازار داخل در صورت آزادسازی صادرات، کاملا نابجا است.
به گزارش بورس نیوز، در جلسه معاملاتی 17 تیرماه، 5 تولیدکننده روی، شمش خود را در بورس کالا عرضه کردند. قیمت پایه این محصول در حدود  31 میلیون تومان به ازای هر تن مشخص شده بود که در هیچ کدام از سرفصل‌ها تقاضایی قرار نگرفت و در پی آن معامله‌ای انجام نشد. این شرایط نگرانی هایی بابت آغاز فصل رکود در صنایع داخلی کشور در پی داشته است.

حسن حسینقلی رییس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: افت تقاضا در بورس کالا ناشی از رکودی است که بر بازار حاکم شده است.

وی افزود: در گذشته، دلالان شمش روی را از بورس کالا خریده و در بازار داخلی و صادراتی عرضه می کردند. با بخشنامه اخیر دولت، دست دلالان از بازارهای صادراتی کوتاه شده و تقاضای بورس کالا هم تحت تاثیر قرار گرفته است. 

محدودیت های صادرات، عامل رکود تقاضا در بورس کالا/ ضرورت آزادسازی صادرات

حسینقلی در رابطه با بخشنامه مذکور گفت: به موجب بخشنامه ای که چندی قبل صادر شد، فقط تولیدکنندگان مجوز صادرات خواهند داشت. شرکت های تولیدی در ازای عرضه محصولات خود در بورس کالا، مجوز صادرات به میزان ۳ برابر محصول عرضه شده در بورس کالا را خواهند داشت. البته اگر محصولات عرضه شده در بورس کالا، خریداری نداشته باشد؛ باز هم مجوز صادرات اعطا خواهد شد.

وی اضافه کرد: آزادسازی صادرات «شمش روی»، راهکار قطعی ایجاد رونق در صنعت «روی» کشور است. در صورت آزادسازی صادرات، صنعت روی کشور هم می تواند نیازهای بازار داخل را تامین کند و هم با صادرات مازاد محصول، ارزآوری داشته باشد. انجمن سرب و روی تعهد کرده در صورت آزادسازی صادرات شمش روی، بازار داخل با کمبودی مواجه نخواهد شد. بنابراین نگرانی بابت تلاطم بازار داخل در صورت آزادسازی صادرات، کاملا نابجا است.

این فعال صنعت سرب و روی در پاسخ به این سوال که «آیا محدودیت های صادرات شمش روی سبب رونق صنایع پایین دستی نخواهد شد؟» گفت: صنایع پایین دستی در صنعت «روی» به دلیل رکود در اجرای فعالیت های عمرانی، رونق چندانی ندارد و این نگرش که ممنوعیت صادرات شمش روی باعث رونق صنایع پایین دستی می شود، صحیح نیست.

حسینقلی اضافه کرد: حمایت دستوری از صنایع هرگز سبب شکوفایی صنعت نخواهد شد. کما اینکه حمایت از صنعت خودروسازی در ۴ دهه اخیر راهگشا نبوده است. صنعت تولید شمش روی هم در سال های فعالیت خود، هم نیاز بازار داخل را تامین می کرده و هم در بازارهای صادراتی حضور داشته است. رفع محدودیت های صادراتی بدون شک بهترین اقدام حمایتی از این صنعت خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: