تعداد بازدید : ۴۱۴
کد خبر : ۱۹۳۴۵۷
۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
منابع معتبر اذعان دارند که بیمه تجارت نو در ارزیابی خسارت‌ها از کارشناسان فاقد پروانه ارزيابي خسارت بيمه‌اي از بيمه مرکزي، استفاده می‌کند.

به گزارش بورس نیوز، یکی از شرکت‌هایی که روز یکشنبه هفته جاری به مجمع رفته بیمه تجارت نو است. شرکتی که همه اعضای هیات مدیره آن غیرموظفند بجز نیما نوراللهی، مدیرعامل که البته عضو هیات مدیره نیز است. البته پست‌بانک دارای نماینده در هیات مدیره این شرکت نیست و در سطرهای بعدی عنوان خواهد شد که علیرغم نبود نماینده در هیات مدیره از سوی این بانک چه بده‌بستانی به عنوان سهامدار با تجارت نو دارد.

بیمه تجارت نو به واسطه سیل اخیر و رابطه با بیمه‌گذاری به نام کمیته امداد در روزهای گذشته در سرخط خبرها قرار گرفته بود. وی در حاشیه مجمع روز گذشته گفته که ارزش خساراتی که بیمه باید بابت سیل به مددجویان کمیته امداد پرداخت کند به حدود ۵۰ میلیارد تومان می‌رسد که تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

حق بیمه تولیدی این شرکت در سال گذشته بالغ بر 294 میلیارد تومان گزارش شده که198درصد رشد داشته اما چقدر از این پرتفوی کاغذی است؟ بالغ بر 179 میلیارد تومان از منابع شرکت طلب از نمایندگان و بیمه‌گذاران است که 222درصد رشد دارد و بالغ بر9.6 میلیارد تومان از منابع در سرفصل اسناد دریافتنی. به عبارت دیگر 189 میلیارد تومان از منابع شرکت روی کاغذ بوده و وارد شرکت نشده است. این مطالبات تقریبا در مقایسه با سال قبل 3 برابر افزایش دارد.

حسابرس هم اذعان دارد که سرفصل مطالبات از بيمه‌گذاران و نمايندگان در پايان سال مالي شامل مبلغ 329.768 ميليون ريال مانده اقساط سررسيد شده (عمدتا مربوط به شرکتهاي صنعتي دريايي ايران، بانک تجارت و توسعه تجارت، سرمايه پايدار امداد) بوده که تا تاريخ مورد گزارش مبلغ 169.898 ميليون ريال آن وصول نشده است.

اما نگاهی به فهرست بدهکاران به این شرکت نشان می‌دهد که کمیته امداد با 91 میلیارد تومان بدهی در صدر جدول قراردارد و در صدر فهرست بدهکاران وابسته نیز نام پست بانک با 4 میلیارد تومان بدهی دیده می‌شود. در صورت‌های مالی بیمه تجارت نو به موضوعی در خصوص اینکه طلب کمیته امداد تسویه شده است یا خیر اشاره نشده است! بنابراین منابعی که باید دریافت و سرمایه‌گذاری شود تا در مواقع پرداخت خسارت توان مالی شرکت را تقویت کند اصلا به شرکت وارد نشده و در بخش خصوصی توجیه چنین حرکت‌هایی با منطق پذیرش ریسک و مدیریت ریسک چگونه توجیه می‌شود؟

اما خسارت پرداختی این شرکت نیز 70 میلیارد تومان گزارش شده و شرکت 60 میلیارد تومان ذخیره خسارت معوق در حساب‌ها منظور کرده که رشدی بیش از 220 درصدی دارد.

داستان بیمه تجارت نو که با سرمایه 250 میلیارد تومان آغاز شد اما 125 میلیارد تومان آن از سوی سهامداران پرداخت شد و در مهلت مقرر نتوانست افزایش سرمایه را محقق کند، اما با توجه به الزام مصوبه هیات وزیران با مهیاسازی الزامات قانونی سرمایه را به 157 میلیارد تومان رساند نیز در نوع خود جالب است.

سرمایه‌گذاری در سهام پست بانک هم برای این شرکت هزینه‌هایی داشته است تا جایی که از محل سرمایه‌گذاری در این بخش یک میلیارد تومان کاهش ارزش متوجه بیمه تجارت نو شده است. به عبارت دیگر تجارت نو 5.7 میلیارد تومان در سهام پست بانک سرمایه‌گذاری کرده که ارزش بازار فعلی آن 4.5 میلیارد تومان بوده و کاهش ارزش سهام در این بخش 1.100 میلیارد تومان اعلام شده است. هرچند که سرمایه‌گذاری در سهام سایر شرکت‌ها در مجموع عملکرد این شرکت را مطلوب نشان می‌دهد اما نکته قابل تامل رابطه سهامداری پست بانک و این شرکت است.

خوب با همه این احوال تجارت نو در سال گذشته بالغ بر 50 میلیارد تومان سود در حساب‌ها نشان داده که با کسر هزینه‌های اداری و عمومی 29 میلیارد تومانی بالغ بر 38 میلیارد ریال سود گزارش کرده بود که35 میلیارد تومان از این سود از محل سود سپرده‌های بانکی حاصل شده است.

بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد که بیمه تجارت نو 82میلیارد تومان از حق بیمه‌های دریافتی را واگذار کرده و از این محل فقط کارمزد به دست آورده است. به عبارت دیگر از 294 میلیارد تومان حق بیمه 120 میلیارد تومان ذخیره حق بیمه واگذاری ،26 میلیارد تومان ذخیره و حدود 35درصد را واگذار کرده است.

حسابرس تاکید کرده که طبق ماده یک آيين نامه 21، بيمه‌نامه بر اساس قانون مصوب ارديبهشت ماه سال 1316 و پيشنهاد کتبي بيمه‌گذار تنظيم شده است. به این منوال بر طبق شرايط خصوصي بيمه‌نامه چنانچه مورد بيمه متعدد و قابل تفکيک باشد، بيمه‌گذار موظف بوده حداکثر ظرف مدت يک ماه پس از صدور بيمه‌نامه صورت ريز و ارزش تفکيکي مورد بيمه (سرمايه هر کدام از مورد بيمه) را کتبا به بيمه‌گر ارسال کند، در صورتي که در برخي موارد صورت ريز اموال تفکيکي رويت نشد.

از سوی دیگر پرداخت بخشي از مبلغ حق بيمه‌هاي صادره به بيمه‌گذاران (بانک تجارت و پست بانک)، در قالب هزينه‌هاي اداري مغاير با مفاد تبصره 2 ماده 8 آيين‌نامه شماره 83 است. این شرکت عنوان کرده که بالغ بر 1.9میلیارد تومان به عنوان درصدی از حق‌بیمه به دو سهام دار خود یعنی پست بانک و بانک تجارت پرداخت کرده در حالی که حق‌بیمه از سوی بیمه‌گذار پرداخت می‌شود و پست بانک و تجارت به عنوان واسطه در این چرخه قراردارند.

مفاد ماده 15 آيين‌نامه شماره 85 در مورد استفاده از کارشناسان فاقد پروانه ارزيابي خسارت بيمه‌اي از بيمه مرکزي، عدم تمديد پروانه ارزيابي و همچنين به کارگيري کارشناسان بيمه‌اي غيرمرتبط براي ارزيابي پرونده‌هاي خسارت انجام نشده است.

ماده 15 این آیین‌نامه اذعان دارد، در صورتی که موسسه بیمه بخواهد در رسیدگی به پرونده خسارت خود، از اشخاصی به غیر از کارکنان خود استفاده کند موظف است صرفاً از ارزیابان خسارت بیمه‌ای دارای پروانه فعالیت از بیمه مرکزی ج.ا.ایران استفاده کند.

در تبصره همین ماده آمده-آن دسته از نمایندگان بیمه که به استناد تبصره یک ماده یک آیین‌نامه شماره ۷۵ (تنظیم امور نمایندگی بیمه) مصوب شورای عالی بیمه بخشی از اختیارات و وظایف شرکت بیمه مربوط در پرداخت خسارت در رشته‌های مختلف بیمه به آنان تفویض شده است، موظفند در ارزیابی خسارت از خدمات ارزیابان خسارت بیمه‌ای موضوع این آیین‌نامه استفاده کنند.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
«سهام و خصوصی‌سازی»
رئیس جمهور در نشست خبری، از تمرکز دولت بر فروش سهام، خصوصی‌سازی و مالیات خبر داد و آغاز «انتشار اوراق دولتی» از مهرماه، «رشد سرعت فروش سهام» و «واگذاری سهام شرکت‌های دولتی» را نوید داد.