تعداد بازدید : ۱۱۸۷
کد خبر : ۱۹۳۴۶۰
مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس تهران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
کمیته راهبری آموزش بازار سرمایه، مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی را صادر می کند و لیست موسسات دارای موافقت اصولی در سایت شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس قرار دارد. ضمنا صرف داشتن موافقت اصولی کفایت نمی کند و فقط دوره هایی که توسط این کمیته تایید و در سایت معرفی شده اند معتبر است و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار می گردند.
به گزارش بورس نیوز، مدیران صنعت کارگزاری معتقدند تقاضای کدهای معاملاتی جدید در سال جاری افزایش چشمگیری داشته است. ورود سهامداران جدید به بازار سرمایه، قطعا اتفاق مثبتی است؛ ولی با توجه به پیچیدگی های این بازار، معامله بدون تحلیل می تواند موجب ضرر و زیان سهامداران و خروج آنها از بازار گردد. 
در این میان «آموزش» حلقه مفقوده توسعه فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سرمایه تلقی می شود.
با توجه به اهمیت آموزش سهامداران خصوصا سهامداران تازه وارد، خبرنگار بورس نیوز گفتگویی با حمید روح بخش مدیر توسعه فرهنگ سرمایه گذاری بورس تهران انجام داده که چکیده آن را می خوانید.

سوال : بحث «آموزش» و «فرهنگ سازی» چقدر مورد توجه مدیران بورس تهران قرار دارد؟ 

روح بخش: از الزامات توسعه و پیشرفت برطبق ادبیات اقتصادی و نظریه‌های رشد، وجود پس‌انداز و تبدیل آن به سرمایه‌گذاری است. یکی از راه‌های جذب پس‌انداز و تامین سرمایه و در نتیجه کمک به رشد اقتصادی کشور، ورود سرمایه‌ها به بازار سرمایه است. لذا بطور مستمر ترویج فرهنگ سرمایه‌گذاری و ارتقاي سواد مالي، به عنوان اقدامي توسعه‌اي و فرهنگي، در دستور کار بورس تهران قرار دارد.

سوال: آیا بورس تهران اقدام به برگزاری دوره های آموزشی هم می کند؟ 
روح بخش: بله؛ دوره‌های آموزشی برگزار شده در بورس اوراق بهادار تهران به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شود. دوره آموزشی عمومی که بانام دوره‌های فرهنگ سازی شناخته می‌شود در تالار معاملات حافظ و 22 تالار منطقه اي در سطح کشور به طور مستمر در قالب كلاس و دوره های ترميك برگزار مي‌شود. مخاطبین این دوره‌ها غالبا تازه واردین به بازار سرمایه و افرادی هستند که اولین تجربه آنها در بازار سرمایه و بورسی شدن است.
شایان ذکر است در سال 1397، بيش از 200 هزار نفرساعت آموزش توسط بورس تهران براي علاقمندان به بورس و سرمايه‌گذاري در بازار سرمايه برگزار شد. همچنين در سه ماهه اول سال 1398 در حدود 36 هزار نفرساعت آموزش در سطح كشور انجام شد كه نسبت به دوره مشابه سال قبل، 13درصد افزايش مشاهده مي‌شود. 
هر سال در حدود 8 دوره ترمیک برگزار می شود. عناوین و سرفصل های دوره های آموزشی ترمیک که توسط کارشناسان بورس تهران ارایه و تدریس می شود عبارت از: اصول و فرآيند سرمايه‌گذاري در بازار سرمايه، آشنايي با سايت‌هاي بورسي، حقوق سرمايه‌گذاران حقيقي، آشنايي با صورت‌هاي مالي ناشران، معاملات بر خط، قرارداد آتي سبد سهام، قرارداد اختيارمعامله و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري است. 

سوال: به نظر شما محتوای ارائه شده در کلاس های آموزشی چقدر در رفتار حرفه ای سهامداران موثر خواهد بود؟
روح بخش: در این دوره ها علاوه بر محتواهای فنی و تخصصی، به سرمایه گذاران توصیه می شود از رفتارهای هیجانی، بدون مطالعه و شایعات دوری کنند تا بدین وسیله علاوه بر کاهش ریسک بتوانند بازدهی مناسبی را کسب کرده و حضور پیوسته و بلندمدت تری را در بورس داشته باشند.
همچنین توصیه می شود افرادی که فرصت کافی برای مطالعه و تحلیل صورت های مالی و وقایع و رویدادهای مرتبط را ندارند و یا از دانش مالی لازم برخودار نیستند برای کنترل ریسک سرمایه گذاری می توانند از روش های غیر مستقیم حضور در بورس استفاده کنند و با خرید واحد‌های صندوق های سرمایه گذاری و یا از طریق ابزارهای با درآمد ثابت به بورس متصل بوده و در رشد اقتصادی کشور سهیم باشند.

سوال: دوره های آموزشی فقط مختص سهامداران تازه وارد و آموزش مبانی اولیه سرمایه گذاری در بورس است؟
روح بخش: علاوه بر دوره های عمومی، دوره های اختصاصی متعدد نیز برای ناشران بورسی، کارگزاران، فعالان بازار، انجمن ها و خبرنگاران برگزار می شود. 
در راستای توسعه فرهنگ سرمایه گذاری اقدامات دیگری از قبیل تدوین و انتشار کتاب، بروشور، حضور در نمایشگاه های بورس، برگزاری همایش و سمینار و همچنین برنامه ریزی برای بازدید از بورس و تالار معاملات برای مدارس، دانشگاه ها و سایر متقاضیان به انجام می رسد.
لازم به ذکر است اركان بازار سرمايه به فراخور حوزه كاري و مسئوليت‌هاي تعريف شده در مقوله آموزش و توسعه فرهنگ سرمايه‌گذاري سهیم بوده و اقدامات فرهنگی و اجرایی را به انجام می رسانند. 


سوال: متولی تایید صلاحیت مدرسان دوره های آموزشی در بازار سرمایه کیست؟ چطور می توان در میان هجمه تبلیغات موسسات و دوره های آموزشی، سره را از ناسره تشخیص داد؟
روح بخش: کمیته راهبری آموزش بازار سرمایه، مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی را صادر می کند و لیست موسسات دارای موافقت اصولی در سایت شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس قرار دارد. ضمنا صرف داشتن موافقت اصولی کفایت نمی کند و فقط دوره هایی که توسط این کمیته تایید و در سایت معرفی شده اند معتبر است و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار می گردند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.