تعداد بازدید : ۱۳۲۹
کد خبر : ۱۹۳۵۶۲
آبسیم پلاس گزارش داد؛
۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
در مدت اخیر اتفاقات سیاسی گوناگون رخ داد و به همراه تغییر و تحولات شرکت‌ها، بازار سرمایه را به صدر پربازده‌ترین بازار رساند. نظرسنجی‌ها از خوش‌بینی سرمایه گذاران به رشد بورس حکایت ‌می‎کنند.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی بورس نیوز، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) چهار ماه دیگر به نظام مالی و بانکی ایران داد تا به طور کامل خود را با استانداردهای بین‌المللی ضد پولشویی تطبیق دهد و به این ترتیب، ایران حداقل تا چهار ماه دیگر در لیست سیاه کشورهای پرخطر در حوزه مالی و بانکی قرار نمیگیرد.

این موضوع، در کنار مباحثی چون مذاکرات سیاسی با کشورهای اروپایی، برگزاری فصل مجامع و ثبات نرخ دلار و تورم، بر روند بازار سرمایه اثرگذار است.

طی نظرسنجی آبسیم پلاس بورس نیوز، 56.5 درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند که با توجه به تعلیق دوباره اقدامات تنبیهی FATF علیه ایران و همچنین استراتژی کشور مبنی بر عدم «جنگ و مذاکره» با آمریکا، دورنمای بازار سهام را در تابستان، "صعودی" ‌میبینند و حدود 29 درصد دیگر، اعتقاد دارند که روند "کم نوسان و متعادل" خواهد بود. تنها 14.5 درصد از نظردهندگان روند بازار سهام در تابستان را "نزولی" ‌میدانند.

رأی قاطع به صعود بازار / ثابت بازارها مانع نزول بورس ‌می‌شود

بنابراین، اغلب شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعتقاد دارند که بازار سرمایه تابستان را در کانال صعود سیر خواهد کرد و روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد.

در این خصوص حسین ایزدی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز عنوان کرد:

به نظر ‌میرسد که تمدید فرصت پذیرش الحاقیه FATF امکانی را فراهم ‌میکند تا شاید دو لایحه باقی مانده را ایران تصویب کند. ضمن این که به سمتی حرکت ‌میکنیم که برخی تعاملات مجدد بین اروپا و ایران و آمریکا پیش بیاید. از همین رو، انتظار ‌میرود کلیت بازار سرمایه در تابستان مثبت باشد و یا حداقل از سقوط شدید خبری نباشد.

وی گفت: در حال حاضر، سهامداران باید دو موضوع را مدنظر داشته باشند؛ سهام‌هایی که عمده فروش‌شان داخلی است و یا با کشورهای همسایه با پول ملی مراودات تجاری دارند و همچنین شرکت‌هایی که حداقل 70 درصد مواد اولیه آن‌ها از منابع داخلی تامین ‌میشود، روند بهتری در ادامه خواهند داشت. اینجاست که یک شرکت ‌میتواند قابلیت سرمایه گذاری خوبی داشته باشد.

رأی قاطع به صعود بازار / ثابت بازارها مانع نزول بورس ‌می‌شود

ایزدی ضمن بیان این که سیاست تقسیم سود بالا در شرایط کنونی کشور به صلاح شرکت‌ها نیست، اظهار داشت: آمریکا فعلا اعلام کرده تحریم‌های جدید اعمال نخواهد کرد اما، همین تحریم‌ها نیز بسیار شدید است و مشکلاتی را برای مبادلات تجاری ایجاد کرده است. به اضافه این که ظاهرا اولین داد و ستد مالی اینستکس در هفته پیش‌رو انجام خواهد شد که شاید بتواند کمک حال شرکت‌ها باشد اما؛ شاید شدت آن چندان زیاد نیست. به این صورت وجوه ناشی از فروش خارجی به شرکت‌هایی نظیر پتروشیمی‌ها، پالایشگاهی‌ها و فولادی‌ها وارد ‌میشود و به جریان ‌میافتد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: شاید پس از پایان فصل مجامع رشد آن‌چنانی رخ ندهد اما، مطمئنا کاهش شدید نیز نخواهیم داشت. تورم نرخ ثابتی پیدا کرده و حتی ک‌میشدت رشد آن کاهش پیدا کرده و دلار وضعیت باثبات‌تری دارد. درست است که نسبت به یک سال گذشته نرخ دلار رشد زیادی داشته اما، دلار گران عدم اطمینان در سرمایه گذاران و مولدین اقتصادی و تولیدکنندگان ایجاد ‌میکند. به عبارتی، حتی در صورتی که نرخ‌های کنونی نیز حفظ شود، باز هم ثبات آن برای تولیدکنندگان بهتر است و تغییرات نابه‌هنگام به وجود ن‌میآید و تصمیمات بهتری ‌میتوان اتخاذ کرد. بنابراین دو بحث پیش آمده؛ یکی این که شدت تورم کاهش یافته و دیگر این که نرخ دلار ثبات پیدا کرده است. اینجاست که شرکت‌ها تصمیم بهتری ‌میتوانند بگیرند و اگر شاهد رشد شتابان بازار نباشیم، حداقل افت نخواهد داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: