تعداد بازدید : ۴۷۳
کد خبر : ۱۹۳۵۸۱
رییس هیات مدیره انجمن کسب و کارهای اینترنتی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
گسترش بازار کسب و کارهای اینترنتی به معنای افزایش تعداد کاربران و مشتریانی است که در واقع دارایی شرکت تلقی می شوند و در فرآیند ارزش گذاری نیز لحاظ می گردند.
به گزارش بورس نیوز، کسب و کارهای اینترنتی معمولا در چند سال ابتدای فعالیت خود، زیان ده هستند و سودی شناسایی نمی کنند. این در حالی است که گردش مالی برخی از این استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی بالغ بر صدها میلیارد تومان در ماه است. این موضوع شائبه پولشویی در برخی از این شرکت ها را ایجاد کرده است.

حمیدرضا اعتدال مهر رییس هیات مدیره انجمن کسب و کارهای اینترنتی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: این موضوع، شاید به اشتباه دغدغه بعضی افراد است. 

وی افزود: در کسب و کارهای سنتی معمولا ۲۰ درصد درآمد شرکت، سود بوده و بخشی از این سود به عنوان مالیات پرداخت می گردد. اما ساختار درآمدها و هزینه های استارت آپ ها به گونه ای دیگر است و همین ساختارشکنی در ابتدای فعالیت استارت آپ ها غیرمنطقی به نظر می رسید.
چرایی عدم شناسایی سود در استارت آپ ها به رغم گردش مالی بالا/
اعتدال مهر تصریح کرد: بازار استارت آپ ها، بازار بکری است و هر کجا کسب و کارهای اینترنتی بتوانند خدمات ارزان تری (نسبت به کسب و کارهای سنتی) ارائه دهند می توانند آن بازار را از آن خود کنند. انجام این مهم در گرو فعالیت با حداقل حاشیه سود و نیز تحمل هزینه بیشتر برای توسعه بازار خواهد بود. به همین دلیل منطقی است که شرکت های استارت آپی همچون اسنپ و دیجی کالا و... در سال های ابتدای فعالیت خود، بیش از درآمد خود، هزینه کنند تا کاربران بیشتری جذب کنند. 

وی اضافه کرد: این موضوع به معنای زیان ده بودن فعالیت استارت آپ ها نیست؛ بلکه سرمایه گذاران با علم بر جذابیت سرمایه گذاری در استارت آپ ها از برداشت سود چشم پوشی کرده و حتی با جذب سرمایه جدید و تزریق نقدینگی به شرکت، بازار خود را گسترش می دهند. گسترش بازار کسب و کارهای اینترنتی به معنای افزایش تعداد کاربران و مشتریانی است که در واقع دارایی شرکت تلقی می شوند و در فرآیند ارزش گذاری نیز لحاظ می گردند.

عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات کسب و کارهای اینترنتی در تشریح گردش مالی بالای برخی استارت آپ ها گفت: استارت آپ هایی مانند شرکت های اینترنتی حوزه حمل و نقل اگر چه گردش مالی بالایی دارند؛ ولی این شرکت ها به منظور حفظ بازار در برابر سایر رقبا ناچار به ارائه خدمات با حداقل سود ممکن هستند. ضمن اینکه بخش عمده درآمد این شرکت ها، سهم رانندگان است. فروشگاه های اینترنتی هم وضعیت مشابهی دارند. محصولات و کالاهای مختلف با قیمت مناسب تر و گارانتی معتبر و خدماتی که معمولا در فروشگاه های سنتی عرضه نمی شود، رایگان درب منزل مشتریان تحویل می شود. بنابراین گردش مالی بالا لزوما همراه با سود نیست و امیدواریم این موضوع شفاف شود.

این کارشناس حوزه استارت آپ ها و کسب و کارهای اینترنتی در خاتمه در مورد تاثیر تحریم ها بر فعالیت این گروه از شرکت ها اظهار داشت: معمولا شرکت ها و کسب و کارهای اینترنتی، اثرپذیری مستقیم از تحریم ها ندارند. اما هر اتفاق یا خبری که بازار سنتی صنعت مرتبط با استارت آپ ها را تحت تاثیر قرار دهد، استارت آپ ها را هم متاثر خواهد کرد. به عنوان مثال چنانچه وضعیت اقتصادی کشور،  موجب رکود صنعت حمل و نقل شود، استارت آپ های حوزه حمل و نقل مسافر هم با کاهش تقاضا روبرو خواهند شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: