تعداد بازدید : ۱۲۲۸
کد خبر : ۱۹۳۵۹۵
مجمع آبسال و حواشی آن؛
۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری مجمع آبسال، اتفاقاتی رخ داد که ‏خواندن آن خالی از لطف نیست.‏
از تابلوی ورود مطلقا ممنوع برای برخی تا دخالت آقای بازرس!‏
به گزارش خبرنگار بورس نیوز، در ابتدای مراسم از حضور برخی سهامداران و البته خبرنگاران به داخل مجمع ممانعت شد که این ‏مهم البته تنها برای سهامداران، با دخالت بازرس حل شد.‏


مجمع با حضور ٧٨ درصدی سهامداران معادل ٢٨٠.٨٠٠.٠٠٠ سهم با اعلام بازرس قانوني به رسميت ‏شناخته شد. ‏

سوال و جواب های سهامداران و مدیران شرکت را می‌‌توان از حاشیه های جذاب این مجمع ‏دانست.

نماينده هلدینگ سليم به عنوان سهامدار عمده آبسال با پرداختن به شفاف‌سازی اعلام ‏شده از سوی شرکت، سوالی از مدیرعامل مطرح کرد که چرا شركت در شفاف‌سازی‌هاي خود اعلام داشته قيمت ‏سهم حبابي است و سهم پايين مي‌آيد و این در حالي است كه سهم به رشد خود ادامه داده و موجبات ضرر سهامداران ‏خرد را ايجاد کرده است.
در ادامه مدیر مالی آبسال در پاسخ به پرسش سهامدار عمده، سوالی را از وی مطرح کرد که آیا شما ‏اطلاع داشتید که دلار با رشد همراه خواهد شد و این افزایش نرخ دلار آیا از سوی شما پیش‌بینی شده بود، قاعدتا پاسخ خیر بوده و ما هم نمی‌توانستیم چنین پیش‌بینی کرده باشیم که سهم رشد خواهد کرد!‏

بر پایه این گزارش، اما نماینده هلدینگ سلیم که سوال خود را با سوالی موازی بدون پاسخ دید، باردیگر سوالی را مطرح کرد که شما از موجودي ٨٠٠ميليارد ريالي انبار خود در ابتداي سال ٩٧ خبر نداشتيد! و اینکه در زمان خريد سهام توسط سليم ارزش بازار ‏كل سهام معادل ارزش موجودي كالا بود و اين در حاليست كه شركت داراي ماشين‌آلات و زمين و ساختمان ‏كارخانه در تهران، ساوه، مشهد و غیره نیز بوده و با يک محاسبه ساده مي‌توان فهميد ارزش سهام بسيار ‏بيشتر از ارزش روز تابلو بوده است.‏

در این هنگام، نماينده ايمن خودرو نیز با این سوال وارد بحث شد که اگر بنظر شما سهم حباب داره ‏چرا عرضه نمي‌كنيد؛ هیات مدیره در پاسخ به این سوال تنها اظهار کرد «نه می‌فروشیم و نه می‌خریم!»

از تابلوی ورود مطلقا ممنوع برای برخی تا دخالت آقای بازرس!‏

نماينده ايمن خودرو در سوالی دیگر مطرح ساخت که آيا برنامه‌اي براي افزایش سرمایه از محل تجديد ارزيابي ‏دارایی‌ها و استفاده از معافیت مالیاتی برای این منظور وجود دارد یا باید اشاره شود که در حال حاضر شركت از طريق ‏زير مجموعه خود «سراميك توس» مالك زميني به مساحت ٩هزار متر مربع در شهرك صنعتي مشهد بوده ‏كه بهاي تمام شده آن در دفاتر، مربوط به سال٦٩ و ارزش فعلی آن چند ۱۰برابر شده است.‏

همچنين نباید فراموش کرد که شركت زميني به مساحت حدودا ٣٠هزار متر مربع در تهران پارس و زمين و كارخانه‌اي در ساوه ‏نیز وجود داشته که بهاي تمام شده آنها در دفاتر بسيار ناچيز وحدودا ١٢ميليارد ريال ثبت شده و تاكنون ‏تجديد ارزيابي صورت نگرفته چرا شركت اقدام به تجديد ارزيابي و افزايش سرمايه از اين محل نمي‌کند. ‏

هيات مديره در پاسخ به سوالاتی که در خصوص میزان دارایی‌ها مطرح شد، عنوان کرد: تجديد ارزيابي و افزايش سرمايه از اين محل باعث افزایش هزينه استهلاك و کاهش سود شركت می‌شود.‏

اما پاسخ نماينده ايمن‌خودرو نیز درخور توجه بوده زیرا این فرد اعلام کرد که زمين مشمول استهلاك نيست و شركت مي‌تواند سرفصل املاك خود را ‏تجديد ارزيابي كند و اموال و ماشين‌آلات خود را تجديد ارزيابي نكند، و از اين محل چند هزار درصد افزايش ‏سرمايه داده و شفافيت را بيشتر كند اما پاسخ مديرعامل شركت آنگونه بود که بعدا پاسخ اين سوال را خواهيم داد. ‏

نماينده ايمن خودرو در سوالی دیگر اینگونه مطرح کرد که چرا از افزايش قيمت سهام خود ناراحت هستيد و آن را حباب مي‌دانيد در ‏حالي كه ارزش سهام شركت با توجه دارايي‌ها و املاك شركت چندين برابر قيمت فعلي سهام است، ‏همچنين با تحريم برندهاي كره اي مثل سامسونگ و ال جي بازار فروش لوازم داخلي و صادرات آنها جهش و ‏رشد زيادي خواهد کرد که باردیگر پاسخ مديرعامل و هيات مديره به این نماینده، «بعدا پاسخ خواهيم داد» بود.

نماينده ايمن خودرو دیگر سوال خود را اینگونه عنوان کرد که تركيب بهاي تمام شده و ظرفيت توليد و حقوق دستمزد شركت و مقايسه آن با ساير شركت‌هاي گروه حاکی از آن بوده که به احتمال فراوان اين شركت دو دفتره است و فروش و سود آن بسيار بيشتر از مبلغ فعلي است و در این هنگام نماينده سليم درخواست حسابرسي ويژه و بررسي اين مورد را از طرف سهامداران خرد کرد اما پاسخ هيات مديره این مسئله را رد کرد و گفت خير، چنين موضوعی مطرح نبوده و حسابرسي ويژه لازم نيست.

در ادامه مجمع انتخاب اعضاي هيات مديره در دستور كار قرار گرفت و ٩ نفر جهت عضويت در هيات ‏مديره كانديد شدن، كه يكي از كانديداها حقوقي خوشنام بازار (شركت سرمايه‌گذاري سليم) بود.

مجموع ‏حاضرين در مجمع ٢٨٠.٨٠٠.٠٠٠سهم بود، سرمايه‌گذاري ملي در انتخابات شركت نكرد لذا با كسر شدن ‏تعداد

سهم‌هاي سرمايه‌گذاري ملي مجموع سهام حاضر جهت انتخابات حدودابه ٢٧٣ ميليون سهم رسيد كه ‏بعد از راي‌گيري مشخص شد مجموع سهام راي داده به ٢٨٩ ميليون سهم رسيده كه اين امر مورد اعتراض ‏سهامداران خرد و شركت سرمايه گذاري سليم به‌عنوان كانديدای عضويت در هيات مديره قرار گرفت. ‏

سهامداران خرد در اعتراض به اينكه چگونه مجموع سهامداران حاضر در مجمع ٢٨٠ ميليون سهم است ولي ‏مجموع آرا ٢٨٩ ميليون سهم بوده نتيجه راي گيري را قبول نداشتن و نماينده سهامدار خرد (سرمايه‌گذاري ‏سليم) تنها با اختلاف ٨٠٠ هزار سهم و بخاطر تقلب صورت گرفته حذف شد «بعد گذشت ٥٦ سال براي ‏اولين بار سهامداري جديد قصد ورود به هيات مديره شركت را داشت»

اعتراض سهامداران و نماينده شركت ‏سليم و بازرس قانوني متاسفانه مورد توجه نماينده بورس قرار نگرفت و مقرر شد سهامداران خرد اعتراض ‏خود را به سازمان اعلام و درخواست ابطال راي گيري را نمايند.

در انتهای جلسه سایر موارد مطرح شده در دستور کار(صورتجلسه) بدون اعلام نظر سهامداران توسط خود ‏هیات ناظر تصویب و به اعتراض سهامداران توجهی نشد.‏
بازرس قانونی بدون رای‌گیری در سومین سال فعالیت خود توسط هیات ناظر تغییر کرد.‏

سهامدار
United States
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
با سلام
ممنون بابت اطلاع رسانی.
تشکر فراوان از شرکتهایی مانند سلیم که باعث شفافیت شرکتها می شوند و حق سهامدار خرد را از مالکان شرکتهایه خانوادگی که بصورت قبیله ای اداره می شوند می گیرند.
از سازمان بورس انتظار این است که چنین موضوعاتی را پیگیری کنند و نذارند چنین تقلبی در انتخابات هیات مدیره شرکتها رخ دهد. و موجب تنوع سهامدار در هیات مدیره ها شوند تا هیات مدیره شرکتها از حالت خانوادگی و قبیله ای خارج شود . حداقل سهامدار خر یک عصو در هیات مدیره داشته باشد تا از حقوق آنها حمایت و چپاول شرکت جلوگیری کند.
با سپاس
جمشیدی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
با سلام
سرمایه گذاری سلیم سهام موسسه ملی و اعتباری توسعه را هم خریداری کند . این سهم فرصت خوبی برای سلیم هست که از موهبت چند ده هزارمیلیارد تومانی املاک توسعه و سرمایه گذاری های آن در حوزه های مختلف پتروشیمی و ساختمانی استفاده کند .فقط برج .ونک توسعه که شرکت زیر مجموعه آن برج آوران در حال ساختش هست چند هزار میلیارد تومان ارزش دار.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
سلام .
سازمان بورس باید برای یکبار هم شده تکلیف این شرکتهای بورسی خانوادگی رو تعیین تکلیف کنه . دیگه چقدر شاهد این همه تناقض در صورتهای مالی آبسال باشیم . مگه میشه نسبت به سال قبل ۲۱هزار درصد افزایش سود داشته باشه . سازمان بورس دارن سرتون رو‌کلاه میزارن و به ریشتون میخندن . پس بجنبید و جلوی این فرار مالیاتی رو بگیریدو ....
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: