تعداد بازدید : ۹۵۵
کد خبر : ۱۹۳۶۳۶
دبیر انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
«خام فروشی» اصطلاح اشتباهی بوده که در این سال ها فرصت های بسیاری را از صنایع معدنی سلب کرده است.
به گزارش بورس نیوز، نرخ کنسانتره سنگ آهن در بازار داخل اختلاف فاحشی با قیمت های جهانی پیدا کرده و این موضوع سبب شده بعضی فعالان این صنعت از احتمال تغییر ضرایب قیمت گذاری کنسانتره و گندله و آزادسازی قیمت سنگ آهن سخن بگویند.

سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: مادامی که قیمت گذاری توسط وزارت صمت و به صورت دستوری صورت بگیرد، این خواسته به قوت خود پابرجاست. یعنی با کاهش تقاضا، عرضه کننده خواستار افزایش قیمت خواهد بود و در صورت افزایش عرضه، مصرف کنندگان درخواست کاهش قیمت ها را دارند. چرا که در حال حاضر سازوکار قیمت گذاری سنگ آهن بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضای بازار نیست.

وی افزود: شرایط فعلی چندان خوشایند فعالان این صنعت نیست و در مجامع شرکت های بزرگ که معمولا بخش های مختلفی از حلقه های زنجیره فولاد را دارند، یکی از اعتراضات سهامداران چرایی قیمت گذاری محصول بر اساس فرمولی است که سود را به جای صنعت تولید سنگ آهن، به حلقه های دیگر زنجیره تولید فولاد منتقل می کند.

عسگرزاده ضمن تاکید بر اختلاف قیمت محصولات داخلی با بازارهای صادراتی، گفت: فاصله قیمتی محصولات سنگ آهنی با بازارهای جهانی، تولیدکنندگان را ترغیب به صادرات می کند. البته نمی توان گفت قیمت های جهانی چند برابر قیمت های بازار داخلی است؛ چرا که اخیرا قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی رشد چشمگیری داشته و فاصله قیمت های بازار داخلی و صادراتی را بیشتر کرده است.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت های جهانی، مقطعی است و در بلندمدت این قیمت ها دوامی نخواهد داشت. بنابراین منطقی تر آن بود که از این فرصت حداکثر استفاده را برده و با صادرات سنگ آهن، هم به رونق صنعت سنگ آهن داخلی کمک کنیم و هم ارزآوری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اگرچه صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر، توجیه پذیرتر به نظر می رسد؛ ولی با توجه به مشکلات صادرات فولاد و رکود تقاضای فولاد داخلی، بهتر بود بر صادرات سنگ آهن که فعلا در بازارهای صادراتی تقاضای بهتری دارد، تمرکز می شد. اما متاسفانه در این مدت، نه تنها سیاست گذاران داخلی اقدامی در راستای تسهیل صادرات سنگ آهن انجام نداده اند، بلکه حتی اقدامات و بخشنامه های اخیر دولت صادرات را محدودتر هم کرده است.

دبیر انجمن سنگ آهن تاکید کرد: در تحریم های امریکا، به سنگ آهن اشاره نشده و فولاد ایران تحریم شده، ولی کلوپ های کشتیرانی چین و... کماکان تعابیر خود را دارند و سنگ آهن ایران را هم مشمول تحریم می دانند. بنابراین فقط تا ۸ آگوست فرصت برای صادرات سنگ آهن خواهیم داشت. امیدواریم از این فرصت به نحو مطلوب استفاده شود و در همین مدت کم بتوان ارزآوری برای معدنی ها ایجاد کرد.

عسگرزاده در رابطه با وضعیت و مشکلات صادرات سنگ آهن اظهار داشت: طبق آخرین بخشنامه، مجوز صادرات سنگ آهن فقط به شرکت های معدنی و معدن داران داده می شود. این موضوع در شرکت های بزرگی همچون گلگهر، اثرگذار نیست؛ ولی شرکت های کوچک و متوسط امکانات و زیرساخت های صادرات را ندارند و با این اقدام این ریسک به آنها تحمیل شده که نتوانند صادر کنند و یا در صورت صادرات، موفق به بازگرداندن درآمد ارزی صادرات خود نشوند.

وی افزود: در نظر داشته باشید که بهای تمام شده معادن کوچک و متوسط، بالاتر از بهای تمام شده معادن بزرگ است و باید به نوعی مورد حمایت قرار گیرند تا امکان توسعه آنها فراهم گردد. اصلاح فرآیند صادرات معادن کوچک و متوسط و امکان صادرات با کمک بازرگانان بزرگ و خوشنام در اوضاع کنونی ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: قیمت سنگ آهن بر قیمت فولاد اثرگذار بوده و دولت به منظور کنترل بازار و قیمت فولاد، شرکت های کوچک و متوسط معدنی را تحت فشار قیمت گذاری دستوری قرار داده است. این اتفاق، امکان توسعه معادن را از شرکت های کوچک و متوسط گرفته و در بلندمدت موجب رکود تولید فولاد در کشور خواهد شد.

این کارشناس صنعت سنگ آهن در ادامه تاکیدکرد: صادرات سنگ آهن را نباید با عنوان خام فروشی محدود کرد. «خام فروشی» اصطلاح اشتباهی بوده که در این سال ها فرصت های بسیاری را از صنایع معدنی سلب کرده است. بهتر است در مقاطع افزایش قیمت های جهانی از فرصت صادرات بهره ببریم و اگر نیاز بود، در دوره هایی که قیمت های جهانی افت کرده، اقدام به واردات کنیم.

عسکرزاده در خاتمه با اشاره به یک خبر خوب، عنوان کرد: دو جلسه با حضور معاونت امور صنایع و معادن وزارت صمت برگزار شده و مشکلات به سمع و نظر ایشان رسیده است. دغدغه ایشان عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات بود و پیشنهاداتی برای جلوگیری از بروز این مشکل ارائه کرده ایم. در جلسه بعدی که ظرف روزهای آینده برگزار خواهد شد، احتمالا خبرهای خوبی در مورد تسهیل صادرات در راه خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.