تعداد بازدید : ۸۵۶
کد خبر : ۱۹۳۷۵۳
آبسیم بررسی کرد؛
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
در سال گذشته ارزهای صادراتی به کمک «هرمز» آمد و درآمد خوبی را روانه جیب این فولادساز کرد؛ هر چند که اگر تحریم‌های بانکی و مالی وجود نداشت، ارقام زیباتری را شاهد می‌بودیم.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «فولاد هرمزگان جنوب» گام بلندی در امر سودسازی برداشت و سال ۹۷ را با تحقق ۱۶۴۳۶ میلیارد ریال سود خالص به پایان رساند که رشد حدود ۴ برابری را نسبت به سال ۹۶ نشان می‌دهد.

دست بسته «هرمز» در دایره تحریم‌ها / گرمای ارزهای صادراتی به جیب فولادساز جنوبی نشست
آن چه بیش از همه در تحقق این میزان سود دخیل بود، تحقق ۱۰۹۸۰ میلیارد ریال سایر درآمد‌های عملیاتی بود که ۹۶ درصد آن از محل سود تسعیر ارز حاصل شده است. این رقم تقریبا برابر با ۱۱۴ درصد سود ناخالص شرکت را شامل می‌شود. قابل ذکر است که سال ۹۶ از محل تسعیر ارز تنها ۳۶۷ میلیارد ریال سود کسب کرده بود.

«فولاد هرمزگان» در پایان سال ۹۷ به صورت خالص بالغ بر ۱۲۴ میلیون یورو در حساب‌های خود داشت و از سوی دیگر، ۱۲ میلیون دلار و همچنین ۱۲۶ میلیون درهم پرداختنی ارزی دارد. در نهایت، هر یورو به نرخ ۱۰۵۰۰۲ ریال، دلار ۹۲۵۳۴ ریال و ۲۵۱۹۵ ریال تسعیر شد.

وضعیت ارزی شرکت، شامل مبالغ حاصل از صادرات، میزان فروش ارز در سامانه نیما، واردات از محل صادرات، مانده نزد مشتریان و وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی آن می‌شود.

دست بسته «هرمز» در دایره تحریم‌ها / گرمای ارزهای صادراتی به جیب فولادساز جنوبی نشست
«هرمز» بالغ بر ۲۳۶.۸ میلیون یورو درآمد از محل صادرات خود کسب کرد که ۲۲.۸ میلیون یورو آن وصول نشد و از ۲۱۴ میلیون یورو باقی مانده، ۱۰۳ میلیون یورو را به نرخ نیمایی به فروش رساند و ۵۰ میلیون یورو دیگر را خرج واردات کالا و خدمات کرد.

وصول بخشی از وجوه حاصل از درآمد صادرات «هرمز» با توجه به محدودیت‌های بانکی، از طریق شرکت‌های تراستی انجام می‌شود که به علت قوانین پولشویی با محدودیت جابجایی مواجه هستند و در حال حاضر تنها از این وجوه برای مصارف شرکت می‌تواند استفاده کند.

شایان ذکر است که از ۶۱ میلیون یورو مانده ارزی پایان سال، ۵۴ میلیون یورو نزد شرکت‌های تراستی است و ۷ میلیون یورو آن نزد بانک‌های ایرانی داخل و خارج از کشور است. به علاوه، ۱۷ میلیون یورو از مطالبات شرکت به دلیل موانع ناشی از تحریم‌های اعمال شده، از مشتری دریافت نگردیده است.

بنابراین، می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد در صورتی که موانع بانکی و مالی به سبب تحریم‌ها وجود نداشت، دست «هرمز» در استفاده و بهره بردن از منابع ارزی حاصل از فروش صادراتی بازتر بود و می‌توانست ارقام بالاتری را در مقابل سود خالص خود بنشاند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: