تعداد بازدید : ۷۱۹
کد خبر : ۱۹۳۸۳۵
آبسیم بررسی کرد؛
۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
در شرایطی که بسیاری از شرکت‌ها با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، «فملی» به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و ساختار سود و زیانی متفاوت از گروه برای خود ساخته است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «ملی صنایع مس ایران» در سال 97 به چندین رکورد از جمله مقدار تولید مس و کنسانتره مس دست یافت و توانست بالاترین درآمد فروش را از زمان راه اندازی کسب کند؛ این در حالی است که میانگین نرخ LME در سال گذشته با 1.3 درصد به 6344 دلار در هر تن رسیده بود.

این شرکت در سال گذشته موفق به تحقق 10101 میلیارد تومانی شد که نسبت به سال 96 رشد 15 درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، «فملی» در اغلب محصولات تولیدی به جز کنسانتره مس، سهم 100 درصدی از بازار داخل دارد و به نوعی بازار را به انحصار خود درآورده است. در حالی که در سال 96 سهم بسیار اندکی از بازار کنسانتره مس را داشت، در سال 97 توانست سهم 5 درصدی را برای خود کنار بگذارد. در عمل، چرخ فروش این شرکت معدنی بزرگ بر پایه مس کاتد می‌چرخد.

رکوردشکنی در کوران تحریم / ساختاری متفاوت در «فملی» شکل گرفت

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان نشان می‌دهد که حاشیه سود «فملی» در دوره‌های اخیر روند رو به رشد قابل ملاحظه ای داشته و از 36 درصد در سال 95 به 51 درصد در سال 97 افزایش داده است. این در حالی است که در کل گروه به صورت میانگین، حاشیه سود ناخالص 8 درصد است. بنابراین، این شرکت از اغلب شرکت‌های حاضر در این صنعت عملکرد بسیار بهتری داشته است.

این شرکت از نظر مبلغ فروش، در گروه رتبه سوم را دارد اما؛ با کنترل بهتر هزینه‌های تولید، جایگاه دوم سود ناخالص را از آن خود کرده است.

رکوردشکنی در کوران تحریم / ساختاری متفاوت در «فملی» شکل گرفت

ساختار بهای تمام شده «فملی» به سبب ماهیت فعالیت، نشان از گردش بر مدار سربار تولید می‌چرخد و مواد مصرفی جایگاه چندان مهمی‌ندارد.

رکوردشکنی در کوران تحریم / ساختاری متفاوت در «فملی» شکل گرفت

نکته دیگری که به چشم می‌خورد بهره‌مندی بالای «فملی» از وضعیت بازار ارز است. در حالی که در سال‌های مالی 95 و 96 بابت تسعیر ارز متحمل هزینه شده بود، در سال 97 از همین محل به سودی معادل 8 درصد رقم فروش دست یافت که جالب توجه است و رتبه سوم گروه را به نام خود ثبت کرد.

هزینه مالی بخش بسیار اندکی از درآمد فروش را به خود مشغول می‌کند و اختلاف فاحش 15 درصدی با میانگین گروه دارد و ازین حیث نیز جایگاه مطلوبی دارد.

«فملی» بالغ بر 289 میلیارد تومان درآمد سرمایه گذاری‌ها کسب کرده و رتبه اول گروه را دارا است. البته شایان ذکر است که 66 درصد از این مبلغ، ناشی از سود حاصل از سپرده‌های بانکی است. وجه نقد ثبت شده در ترازنامه حدود 464 میلیارد تومان است که نسبت به سال 96 حدود 53 درصد کمتر است.

در نهایت، حاشیه سود خالص این غول معدنی طی یک روند صعودی پرشتاب به 53 درصد رسید. با توجه به طرح‌های توسعه «فملی» و احتمال افزایش نرخ جهانی فلزات اساسی، انتظار می‌رود رکورد فروش بار دیگر در سال جاری شکسته شود و روند رو به رشد این شرکت در شرایط تحریم نیز همچنان ادامه دار باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: