تعداد بازدید : ۹۵۸
کد خبر : ۱۹۳۹۶۷
دبیر انجمن زغالسنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده زغال‌سنگ پتانسیل ورود به بازار سرمایه را دارند و امیدواریم امسال شاهد عرضه اولیه حداقل یکی از این شرکت ها باشیم.
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته خبری مبنی بر تشکیل جلسه بین مدیران انجمن زغال‌سنگ ایران و سازمان بورس در مورد عرضه زغال‌سنگ در بورس انرژی منتشر شد.

سعید صمدی دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز، ضمن تایید خبر تشکیل چنین جلسه ای بیان کرد: روز گذشته جلسه ای با مدیران سازمان بورس و بورس انرژی برگزار شد و در مورد کلیات موضوع، موافقت حاصل شد.

وی افزود: عرضه زغال‌سنگ در بورس انرژی نیازمند بررسی دقیق تر دو نکته خواهد بود. نخست آنکه، قراردادهای منعقد شده بین شرکت های زغال‌سنگی و ذوب آهن، بلندمدت بوده و شرکت های زغال‌سنگی بر اساس این قراردادها ملزم به ایفای تعهدات خود و تامین نیاز شرکت ذوب آهن اصفهان هستند. دومین چالش عرضه زغال‌سنگ در بورس انرژی، وجود خریدار انحصاری برای محصول زغال‌سنگی ها است. بخش عمده زغال‌سنگ تولیدی در کشور، توسط شرکت ذوب آهن اصفهان مصرف می شود. طبق مذاکرات مقدماتی، قرار است زغال‌سنگ مازاد بر نیاز شرکت ذوب آهن اصفهان در بورس انرژی عرضه شود.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران تاکید کرد: عرضه زغال‌سنگ در بورس انرژی، خصوصا عرضه زغال‌سنگ حرارتی، مزایای بسیار برای تولیدکنندگان این محصول به همراه خواهد داشت. در این صورت، احتمالا خریداران جدیدی برای زغال‌سنگ ایران و صدور آن به بازارهای خارجی شناسایی خواهد شد. ذوب آهن، مصرف کننده زغال‌سنگ کک شو است؛ ولی زغال‌سنگ حرارتی هم در داخل کشور و هم در بازارهای صادراتی خریداران متعددی دارد. البته هنوز زمان عرضه احتمالی زغال‌سنگ در بورس انرژی مشخص نیست.

صمدی در ادامه در رابطه با جلسه روز گذشته، گفت: موضوع دیگری که در جلسه با مدیران سازمان بورس مورد مذاکره و بررسی قرار گرفت، موضوع پذیرش و ورود شرکت های بزرگ زغال‌سنگی در بازار سرمایه بود. شرکت های زغال‌سنگی بزرگ که حاشیه سود مطلوبی هم دارند، می توانند وارد بازار سرمایه شده و از مزایای حضور در این بازار از جمله امکان تامین مالی از این طریق، بهره ببرند. حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده زغال‌سنگ پتانسیل ورود به بازار سرمایه را دارند و امیدواریم امسال شاهد عرضه اولیه حداقل یکی از این شرکت ها باشیم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: