تعداد بازدید : ۹۲۷
کد خبر : ۱۹۳۹۸۷
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز اعلام کرد:
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
در اکثر کشورها، بازار سرمایه یکی از ارکان تامین منابع شرکت ها است ولیکن در ایران مهمترین و بزرگترین منبع تامین مالی بانک ها هستند و در این راستا بازار سرمایه کشور در مرحله نوپایی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار بورس نیوز، بورس یا همان بازار سرمایه می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع کند همانگونه که در سایر کشورهای پیشرفته به خوبی این مهم را انجام داده است اما بورس ایران در چه جایگاهی قرار دارد و آیا با توجه به تحریم های جدید این ظرفیت می تواند به کمک اقتصاد ایران بیاید.

این ها سوالاتی است که با امیر احمد غفاری فعال و کارشناس بازار سرمایه درمیان گذاشتیم. گفتگوی ذیل در مورد بازار سرمایه کشور با وی است که می خوانید.

*با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. ابتدا نظرتان را در مورد وضعیت بورس کشور بفرمایید؟

در حال حاضر شاخص کل بورس در وضعیت متعادلی قرار دارد و بنظر می رسد پس از پایان یافتن فصل مجامع اکثر شرکت های بورسی و همچنین ارائه آمار و گزارش های سه ماهه شرکت ها شاهد اقبال عمومی به بازار سرمایه باشیم. همانطور که می دانید در اکثر کشورها بازار سرمایه یکی از ارکان تامین منابع شرکت ها است ولیکن در ایران متاسفانه مهمترین و بزرگترین منبع تامین مالی بانک ها هستند و در این راستا بازار سرمایه کشور در مرحله نوپایی قرار دارد.

*در وضعیت کنونی کشور و با وجود تحریم ها، بازار سرمایه به کدام سو می رود؟

واژه تحریم برای صنایع کشور ناملموس و خلاف انتظار نبوده و عملا شرکت ها ریسک ناشی از تحریم ها را در محاسبات خود لحاظ نموده اند. طبیعتا با تحریم ها قدرت گردش پول کاهش یافته و شرکت های صادرات محور در این زمینه با مشکلاتی مواجه اند که با توجه به تجارب گذشته ومدیریت مطلوب این شرکت ها اثرات تحریم را کمرنگ تر می کنند. در این شرایط با توجه به افزایش نرخ ارز به دلیل به صرفه نبودن واردات برخی صنایع نظیر لوازم خانگی ، فلزات و.... با فروش مطلوب تر در داخل مواجه هستند که در مقام مقایسه تولید و فروش به نسبت سالهای گذشته از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده اند.

*نظر شما در مورد بازارهای موازی بازار سرمایه چیست؟

رشد نقدینگی در یک اقتصاد سالم به معنی رشد اقتصادی و بزرگتر شدن کیک اقتصاد است. با افزایش رشد فزاینده نقدینگی عملا موجبات افزایش نرخ تورم طی یکسال گذشته شده که در صورت اتخاذ و اجرای سیاست های فعلی بانک مرکزی می توان شاهد اقبال عمومی به سمت بازار سرمایه بود. بازارهای موازی نظیر مسکن، ارز و طلا، طی یک سال گذشته با بازدهی مناسبی مواجه شدند که عملا بازار مسکن در نقطه اوج اشباع خرید قرار گرفته و پیش بینی می شود که قیمت ها در این حوزه با اصلاح مواجه شوند. طبیعی است افزایش نرخ ها به سرعت اتفاق می افتد ولی کاهش نرخ ها با مقاومت های متعددی طی زمان بیشتری تعدیل می شوند. در بازار ارز و سکه با اعمال سیاست های مناسب از سوی بانک مرکزی و احتمال ایجاد بازار متشکل ارزی و اجرای قوانین و مقررات مرتبط زمینه را برای سوداگری کاهش داده است. بطور کلی در هر کشوری سرمایه های سرگردان هجوم به سمت هر بازار ببرند آن بازار لجام گسیخته افزایش خواهد یافت و در نهایت به صورت تورم در جامعه نمایان می شود. طی سنوات گذشته به دلیل عدم کنترل و هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد، این نقدینگی در بازارهای غیر مولد و به جهت سوداگرانی ورود پیدا کرده که سبب ایجاد تورم در جامعه نموده اند.

*پیش بینی شما از وضعیت بازار سرمایه با توجه به ریسکها و تهدیدها تا پایان سال چیست؟

با اجرای سیاستهای فعلی ریاست محترم بانک مرکزی نظیر کاهش سود سپرده های بانکی و کنترل قیمت ارز و همچنین ایجاد بسته های حمایتی از تولید به نظر میرسد با رشد متوسط قیمتهای کالاها تا حدودی شرکتها از این منظر منتفع شده و در صورت پایدار ماندن این شرایط بازار سرمایه روند رو به رشدی تا پایان سال خواهد داشت. امیدواریم بازار سرمایه رسالت اصلی خود مبنی بر رفع نیازهای مالی تولید کنندگان و هموار سازی و ایجاد منابع مالی غیر از بانکها را در دستور کار قرار دهد.

صنایع پیش رو در سال 98در حوزه بازار سرمایه چیست؟

با توجه به ابلاغیه قوانین رفع موانع تولید و استفاده شرکت ها از معافیت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی می توان شرکتهایی را که توانایی این افزایش سرمایه را دارند شاهد رشد بیشترشان باشیم. که عمداتا شرکتها از صنایعی از قبیل سیمان، فلزات و معدن در این گروه قرار دارند

ناشناس
NETHERLANDS
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
واقعا فرمايشات ايشون به واقعيت نزديك و بسيار حرفه ايي
danialy
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
تحليل فوق در مورد وضعيت بازار سرمايه ، بسيار منصفانه و دقيق مي باشد. همچين در بند آخر ، اگر شركت ها از معافيت افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي بهرمند شوند شاهد دگرگون شدن اقتصاد ملي خواهيم بود
هادی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
با سلام.
از انتشار نظرات مفید کارشناس خبره بازار ممنونم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: