تعداد بازدید : ۱۱۹۴
کد خبر : ۱۹۴۱۱۸
نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
یکی از نماد‌های پربازده بازار سرمایه در مدت سپری شده از سال جاری، «شرنگی» است که گزارش اخیر آن با روند سهم چندان هم مسیر نیستند. با همه این اوصاف، ظاهرا این سهم قصد کوتاه آمدن ندارد.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «صنعتی و شیمیایی رنگین» در مدت اخیر رشد قیمت بسیار شدیدی داشته است. سهم مورد نظر در ۲۲ خرداد ماه با قیمت ۱۶۳۳ تومان معامله شده بود اما؛ در اول مرداد ماه قیمت هر سهم «شرنگی» به ۸۷۹۵ تومان رسید. این میزان رشد قیمت برای شرکتی که در ۳ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۴۰ درصدی در زیاندهی داشته، جای سوال دارد.

پررنگی بازدهی در یک نماد بازار پایه‌ای / «شرنگی» سوار بر موج صود
این شرکت در سال ۹۷ موفق به شناسایی حدود ۵ میلیارد تومان سود خالص شد که ۱۴۶ درصد بیش از سود خالص سال ۹۶ بود اما؛ در ۳ ماهه نخست سال ۹۸ همانند مدت مشابه سال قبل در جاده زیان حرکت کرد.

در چنین شرایطی، «شرنگی» که در بازار پایه ب حضور دارد، در سال ۹۷ بازدهی ۵۶ درصدی را عاید سهامداران خود کرد و در مدت سپری شده از سال جاری رشد قیمت خیره‎کننده ۷۰۰ درصدی داشت که در نوع خود جالب توجه است. این میزان رشد قیمت در شرایط کنونی جای سوال دارد؟!
در نظرسنجی اخیر آبسیم پلاس بورس نیوز، ۴۰ درصد از شرکت کنندگان اظهار داشتند که موقعیت خرید را در معاملات «شرنگی» انتخاب می‌کنند و باقی نظردهندگان موضع فروش را برگزیدند.

 پررنگی بازدهی در یک نماد بازار پایه‌ای / «شرنگی» سوار بر موج صود

بر این اساس، در اولین روز مرداد ماه ۳۶ خریدار در مقابل ۶۳ فروشنده قرار گرفتند و بدین ترتیب، نتایج نظرسنجی بر روی تابلوی معاملات نیز به نمایش درآمد.

نگاهی به روند معاملات «شرنگی» حاکی از آن است که روند حرکت سهم در سال جاری در مسیر صعود حرکت کرده و با نوسانات و افت شدید همراه نبوده است. از سوی دیگر، در حالی روند قیمت هر سهم سیر صعودی را پیموده، حجم معاملات افت و خیز فراوانی داشته است. این می‌تواند بدین معنا باشد که روند قیمت سهام «شرنگی» تناسبی با حجم معاملات ندارد و از طرفی، سرمایه گذاران با کسب بازدهی مورد نظر خود، اقدام به خروج کردند و سهامداران تازه نفس سوار بر موج صعود آن شدند.

پررنگی بازدهی در یک نماد بازار پایه‌ای / «شرنگی» سوار بر موج صود 

در پی رشد بیش از حد قیمت سهام، این شرکت اقدام به برگزاری کنفرانس کاغذی کرد. از یک سو، افزایش قیمت مواد اولیه در فصل پایانی سال ۹۷ و فصل اول سال ۹۸ و از سوی دیگر، الزام به فروش محصولات بر اساس قیمت‌گذاری انجمن تولیدکنندگان رنگ و رزین، «شرنگی» با افت فاحش ۷۵ و ۹۲ درصدی مقدار تولید و فروش مواجه شد. در نتیجه آن، درآمد‌های فروش تا ۷۰ درصد تنزل یافت.

با این اوصاف، «شرنگی» برای بازگشت به روند سودسازی خود ضمن تسریع در راه اندازی خط جدید رزین، باید نسبت به کاهش بهای تمام شده تولید و یا افزایش نرخ‌های فروش محصولات اقدام جدی انجام دهد. در غیر این صورت، شرایط نامطلوب ۳ ماهه نخست به دوره‌های بعدی نیز تسری خواهد یافت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: