تعداد بازدید : ۲۴۵۸
کد خبر : ۱۹۴۲۴۰
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
باید چالش صادرات انرژی ایران از طریق بازارهای شفاف مانند بورس‌انرژی برای همیشه برطرف شود تا چتر تحریم‌ها از سر صادرات نفت و فرآورده‌های آن برداشته شود.
چالش تحریم بنزین باید برطرف شود/ «قیمت منصفانه» عرضه را به حاشیه نمی‌برد/ بورس‌انرژی به‌تنهایی  مسئول فروش نیست/ شرایط برای خریداران آسان‌تر شود

علی بختیار عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درخصوص نخستین عرضه بنزین در بورس‌انرژی اظهارکرد: یکی از چالش‌هایی که امروز به بازارسرمایه تزریق شده، عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی به این بازار بوده تا در شرایط تحریمی، بورس به‌عنوان پشتیبان به کمک اقتصاد آید.

وی ادامه داد: در شرایط تحریمی فروش نفت برای اقتصاد چندان آسان نبوده ضمن آنکه حساسیت ویژه‌ای بر فروش طلای سیاه به‌واسطه درنده‌خویی آمریکا در بازارهای جهانی ایجاد شده است.

افزایش عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی
عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی افزود: باید عرضه نفت، بنزین و سایر فرآورده‌ها در بورس افزایش یابد و هر مقداری که آگهی‌های عرضه با شکست مواجه شد، نباید از این موضوع دلسرد شد و عرضه‌های انرژی در بازارسرمایه را به فراموشی سپرد.

بختیار به این موضوع که باید چالش صادرات انرژی برای همیشه از طریق بازار شفاف برطرف شود نیز اشاره کرد.

مشتری‌مداری نباید فراموش شود
عضو کمیسیون انرژی از سوی دیگر با انتقاد از اینکه مشتری‌مداری را نباید در عرضه‌های نفت و فرآورده‌ها فراموش شود، تاکید کرد: نحوه قیمت‌گذاری باید برای عرضه‌کننده و خریدار «برد-برد» باشد بنابراین زمانی که این معاملات تنها برای عرضه‌کننده سودده بوده و خریدار چندان منتفع نمی‌شود، به‌معنای وجود ایراد در کار است.

وی با ارائه پیشنهادی به مسئولان عرضه‌کننده نفت، تصریح کرد: هزینه‌های جانبی فراوانی در تحریم‌ها مقابل خریداران نفت قرار دارد، بنابراین برای فروش نفت و درآمدزایی و همچنین ایجاد توانایی خرید از سوی خریداران، باید شرایط آسان‌تری نسبت به گذشته اخذ شود؛ مسائل قیمت خریداران به فاکتورهایی نظیر حمل‌ونقل، بیمه، معاملات مالی، بازاریابی جدید و ... بازمی‌گردد و از همین جهت باید قیمتی درنظر گرفته شود که ضرر و زیان در پایان معامله برای خریداران باقی نماند.

فروش نفت، تنها کار بورس‌انرژی نیست
بختیار در پایان خاطرنشان کرد: تجربه فروش نفت در بورس‌انرژی وجود دارد اما باید زیرساخت‌های فروش و انگیزه‌های مشترک نیز افزایش یابد؛ فروش نفت تنها کار یک نهاد نبوده و نباید بورس‌انرژی را تنها گذاشت و تمامی نهادهای مرتبط با نفت باید برای تسهیل شرایط خریداران و فروش نفت، تمام اهتمام خود را به کار گیرند.

لازم به ذکر است که امروز ۹مرداد ماه ۹۸ نخستین محموله ۱۰هزار تنی بنزین صادراتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران روانه رینگ بین الملل بورس انرژی می‌شود.

قیمت پایه هر تن از این محصول ۵۸۱دلار تعیین شده و حداقل نوسان مجاز برای رقابت در این عرضه بین ۵۸۰هزار و ۴۱۹دلار تا حداکثر ۵۸۱هزار و ۵۸۱دلار است.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: