تعداد بازدید : ۲۵۵۱
کد خبر : ۱۹۴۲۸۸
بررسی‌تاثیر‌صادرات بنزین ستاره‌خلیج‌فارس چه‌اثری‌برسودآوری «تاپیکو»؛
۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
عرضه بنزین در قیمت 581 دلار و با منظور کردن نرخ سامانه سنا که در حال حاضر تفاوت اندکی با نرخ های سامانه نیما دارد.
عرضه بنزین صادراتی ستاره خلیج فارس چه اثری بر سودآوری

به گزارش گروه تحقیق و مطالعات بورس‌نیوز، بر اساس اطلاعیه شرکت بورس انرژی، روز چهارشنبه ۹ مرداد برای نخستین یک محموله بنزین صادراتی به میزان 10 هزار تن توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و به نمایندگی از شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس روانه رینگ بین الملل بورس انرژی می شود.

نرخ پایه این محصول به ازای هر تن 581 دلار در نظر گرفته شده است. مشخصات این محصول مطابق با اطلاعات درج شده در وبسایت بورس انرژی ایران بطور مشخص بنزین اکتان ۹۱ شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران است که به مقصد بازار های بین المللی عرضه خواهد شد. 

محل تحویل آن نیز انبار شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس و به مقصد کشور افغانستان است.

نرخ تسعیر ارز براساس میانگین نرخ های خرید و فروش نقدی دلار در سامانه نظارت ارز (سنا) متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی دو روز کاری قبل از عرضه جهت واریز پیش پرداخت و میانگین نرخ های خرید و فروش روزانه اسکناس دلار سامانه مذکور یک روز کاری قبل از عرضه جهت محاسبه کارمزدها و ارزش معامله قرار خواهد گرفت.

با توجه به این عرضه برخی از سرمایه گذاران در پی بررسی اثرات عرضه بنزین صادراتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بر سودآوری این شرکت و سهامدار اصلی آن یعنی هلدینگ تاپیکو می باشند.

در این خصوص می بایست عنوان کرد که با توجه به فرمول قیمت گذاری فعلی فرآورده های نفتی برای تمامی پالایشگاه های کشور که بر اساس نوع بنزین تولیدی و بر اساس قیمت های جهانی و با لحاظ نمودن نرخ های متوسط ماهیانه سامانه نیما مشخص می گردد، عرضه بنزین در قیمت 581 دلار و با منظور نمودن نرخ سامانه سنا که در حال حاضر تفاوت اندکی با نرخ های سامانه نیما دارد.

نکات متمایزکننده عرضه و فروش بنزین به بورس‌انرژی/ آیا تفاوتی در سودآوری دلار «سنا» و «نیما» هست/ امکان شناسایی سود تسعیر ارزی که شاید نباشد/ اولویت‌های پرداخت وجه از سوی بورس‌انرژی

در حال حاضر متوسط نرخ دلار سامانه سنا 11.900 تومان بوده و نرخ سامانه نیما در محدود 11.500 تا 11.600 تومان است. نمی تواند منجر به تفاوت محسوس سودآوری شرکت پالایشگاه ستاره خلیج فارس گردد.

در جدول زیر نرخ فروش هر تن بنزین در سایر پالایشگاه ها و بر اساس گزارش های عملکرد سه ماهه این شرکت ها و با منظور نمودن متوسط نرخ سه ماهه سامانه نیما که در فصل بهار به طور متوسط 9.500 تومان بوده است ارائه می گردد. تفاوت نرخ های فروش در پالایشگاه های کشور به دلیل تفاوت کیفیت بنزین تحویل شده است.

عرضه بنزین صادراتی ستاره خلیج فارس چه اثری بر سودآوری

شاید تنها نکته ای که در این نوع فروش متمایز کننده از فروش به دولت باشد، امکان دریافت ارزی وجوه ناشی از عرضه بنزین در بورس انرژی باشد.

بر اساس اطلاعیه بورس انرژی، پرداخت وجه به دو صورت ارزی در خارج از کشور و ریالی در داخل کشور با اولویت پرداخت ارزی به حساب های اعلامی از طرف فروشنده صورت خواهد پذیرفت.

در صورت دریافت وجوه ناشی از فروش به صورت ارزی با توجه به بدهی های ارزی شرکت با توجه به تسهیلات ارزی دریافتی شرکت، وجوه ارزی دریافتی صرف بازپرداخت تسهیلات گردیده و امکان شناسایی سود تسعیر از این بابت نیز وجود نخواهد داشت.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: