تعداد بازدید : ۹۲۸
کد خبر : ۱۹۴۴۸۰
رییس هیات موسس کانون صرافان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
افزایش نرخ ارز، معلول خلق نقدینگی و تورم بود؛ قبل از برخورد چکشی با مفسدان، عوامل زمینه ساز فساد را برطرف کنید.

به گزارش بورس نیوز، نرخ ارز بعد از یک دوره جهش خیره کننده، مدتی است شیب نزولی به خود گرفته و این روزها هم برخی مسوولان اسبق بازار ارز، به جرم اخلال در بازار ارز و عدم تزریق به موقع ارز در حال محاکمه هستند.

اما این اقدامات بیشتر شبیه نوشداروی بعد از مرگ سهراب است و کالاهایی که در این مدت، سوار آسانسور تورم شده بودند، دیگر پیاده نشدند و در اکثر بازارها، خبری از ارزانی نیست.

سوال این روزهای مردم این است؛ «افزایش نرخ ارز و دستکاری قیمت ها توسط سلاطین این بازار، علت تورم بود یا پرش نرخ ارز، خود معلول علت دیگری بود؟»

خلق نقدینگی، علت اصلی مشکلات بازار ارز/ حذف زمینه های فساد به جای برخورد چکشی

علی اصغر سمیعی زفرقندی رییس هیات موسس کانون صرافان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اگرچه با اقداماتی همچون احتکار، دستکاری عرضه و تقاضا و جوسازی و سواستفاده از ناآگاهی مردم، می توان سبب افزایش قیمت کالایی شد؛ ولی افزایش قیمت مصنوعی در هر بازاری، با دوام نخواهد بود و رقابت بازارها، نرخ ها را تعدیل می کند و این گرانی، تورم زا نخواهد بود.

وی افزود: اما زمانی که در اثر چاپ اسکناس و یا هر اقدام دیگری، خلق نقدینگی صورت می گیرد، تورم ایجاد شده و قیمت کالاها و خدمات افزایش می یابد؛ ولی این افزایش قیمت ها مصنوعی نبوده و به دست مردم شکل نگرفته است. بلکه سیاست های پولی و مالی علت آن بوده و دولت با خلق نقدینگی، موجب افزایش تورم و برهم خوردن ثبات اقتصادی بوده است.

این تحلیلگر بازار ارز در ادامه گفت: بازار ارز هم تابعی از اقتصاد است و اگر در کشور، تورم و به تبع آن نرخ بهره کنترل شود، دلیلی برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد؛ مخصوصا که حجم تقاضای ارز در کشور بیش از حجم عرضه نیست.

سمیعی اضافه کرد: ممنوعیت معاملات ارز، معاملات را متوقف نخواهد کرد؛ فقط معاملات از حالت رسمی و قانونی به غیر رسمی و غیرقانونی و زیرزمینی تغییر می کند. چرا که تقاضا با ممنوعیت کاهش نمی یابد ، فقط متقاضی با مشکلات بیشتری برای تهیه ارز روبرو می شود و عرضه کننده و دلال هم چون در شرایط سخت تری قرار می گیرند ، خود را محق می پندارد که سود بیشتری از مصرف کننده طلب کنند. بنا بر این غیر رسمی بودن معاملات از یک طرف به ضرر مصرف کننده نهایی و از طرف دیگر به ضرر دولت است؛ زیرا که دولت هم نمی تواند مالیات حقه خود را از این معاملات در یافت کند. چالش دیگر معاملات غیر رسمی ارز این است که چون نظارتی بر معاملات غیر رسمی وجود ندارد، ممکن است باعث برخی سواستفاده ها از مردم توسط افرادی که در فضای غیر شفاف معامله می کنند، گردد.

این کارشناس بازار ارز در مورد تاثیر تزریق به موقع ارز در بازار بر نرخ ارز گفت: تزریق ارز همواره از سوی بانک مرکزی انجام می شود و چاره ای هم جز این نیست،  چون بیش از ۸۰٪ از در آمد های ارزی در اختیار بانک مرکزی است. حال این تزریق اگر به صورت منطقی و رسمی و با قیمت واقعی و واحد صورت گیرد ، نتایج مثبت و مبارکی دارد؛ ولی اگر به صورت غیر رسمی و غیر شفاف توسط عوامل خاص و با نرخ های متفاوت انجام گیرد ، باعث تبعیض و فساد خواهد بود  و البته در هر حال اگر تزریق ارز، بیشتر یا کمتر از مقدار تقاضا باشد کاری ناصحیح ارز یابی می شود. اگر سیاست گذاران مقدار ارزی را که به جامه تزریق می کنند از طریق بانک ها و صرافی ها و به صورت شفاف و قانونی و با یک قیمت یک نواخت انجام دهند ، فسادی صورت نمی گیرد و مفسدان هم کار خاصی نمی توانند انجام دهند ، ولی اگر سیاست گذاران زمینه انجام فساد را با چند نرخی کردن و عرضه غیر شفاف،  فراهم کنند، حتما کسانی هستند که شروع به سوء استفاده از آن موقعیت کنند.

سمیعی افزود: چند نرخی بودن ارز ، یکی از فساد انگیز ترین کار هایی است که در بازار ارز می تواند انجام گیرد.

وی در پایان اضافه کرد: بر خوردهای چکشی و سختگیرانه تا زمانی که زمینه های فساد بر طرف نشود، اثر جدی نخواهد داشت و رفع مشکلات بازار ارز و برخورد با مفسدان، در گام اول نیازمند حذف زمینه های فساد خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: