تعداد بازدید : ۱۱۵۹
کد خبر : ۱۹۴۵۲۶
یک اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز پاسخ داد:
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
بهترین سرمایه گذاری برای مردم عادی و اشخاصی که آشنایی چندانی با تحلیل بازارهای مالی ندارند، سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری است.
به گزارش بورس نیوز، طرح مالیات بر عایدی سرمایه از مدت ها قبل بر سر زبان ها افتاده و بسیاری از کارشناسان معتقدند اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه، از نوسان های قیمتی شدید در بازارها جلوگیری می کند. همچنین مجلس در نظر دارد با الحاق یک ماده به قانون مالیات های مستقیم، هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین و املاک و مستغلات مسکونی و اداری و تجاری که پس از تاریخ اجرای این ماده خریداری شوند مشمول مالیات بر عایدی سرمایه شوند. 

نرخ مالیات در سال اول اجرا ۵ درصد بوده و تا سال چهارم به ۲۰ درصد خواهد رسید. 

این در حالی است که اعلام شده معاملات بازار سرمایه مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نیست.
با این شرایط انتظار می رود نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه حرکت کند.

مرتضی عزتی اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: خالص بازدهی هر سرمایه گذاری، معیاری برای تصمیم گیری سرمایه گذاران است. مالیات، هزینه های سرمایه گذاری را افزایش داده و از خالص بازدهی سرمایه گذاری می کاهد و بدیهی است که کاهش خالص بازدهی، از حجم سرمایه گذاری در هر بازار می کاهد.

وی افزود: تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای مختلف، متفاوت خواهد بود. اگر سرمایه گذار امکان انتقال هزینه مالیات به خریدار را داشته باشد، اخذ مالیات از عایدی سرمایه گذاری تاثیری در کاهش رغبت سرمایه گذاران نداشته و فقط قیمت ها را افزایش خواهد داد. به نظر می رسد در بازار کالاهای مصرفی چنین شرایطی حاکم باشد. 

عزتی در مورد تاثیر : در مورد بازار مسکن ، اخذ مالیات از عایدی سرمایه، از دو جنبه قابل بررسی است. متقاضیان واقعی مسکن ناچار به پذیرش مالیات به عنوان هزینه جابجایی هستند؛ ولی احتمالا حجم جابجایی ها و نقل و انتقال مسکن توسط این عده کاهش خواهد یافت؛ اما سوداگران در صورت اخذ مالیات، از این بازار خارج خواهند شد. 

وی تصریح کرد: تاثیر اخذ مالیات بر عایدی سرمایه بر بازار ارز و طلا هم منفی بوده و سوداگران را از این بازار خارج کرده و سفته بازی در این بازارها را کاهش خواهد داد.

عزتی در ادامه گفت: در صورت اخذ مالیات از عایدی سرمایه و خروج بخشی از سرمایه گذاران از بازارهای ارز و طلا و مسکن و...، احتمالا نقدینگی جذب بازار سرمایه خواهد شد، اما لزوما تمام نقدینگی وارد بازار سرمایه نخواهد شد و ممکن است برخی سرمایه گذاران و نوسان گیران، جذب بازار دیگری شوند و یا در همان بازار بمانند و استراتژی سرمایه گذاری خود را بلندمدت تر کنند.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که «با شرایط فعلی اقتصاد کشور، مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذاری چیست؟» گفت: بهترین سرمایه گذاری برای مردم عادی و اشخاصی که آشنایی چندانی با تحلیل بازارهای مالی ندارند، سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری است. این صندوق ها، دانش و تخصص کافی برای سرمایه گذاری دارند و بازدهی مناسبی هم نصیب سرمایه گذاران خواهند کرد؛ ضمن اینکه به دلیل سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله سپرده گذاری در بانک و سرمایه گذاری در بازار سهام و اوراق و... ثبات و امنیت سرمایه گذاری هم نسبت به سرمایه گذاری انفرادی، بیشتر است.

وی افزود: البته سرمایه گذاری در حوزه تولید و تجارت هم مناسب است؛ اما نیازمند دانش و تجربه بوده و برای همه سرمایه گذاران توصیه نمی شود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: