تعداد بازدید : ۸۰۶
کد خبر : ۱۹۴۵۳۲
مدیر عامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان اعلام کرد:
۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
مدیر عامل شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) گفت: ساخت پارک پتروشیمی در 3 منطقه ایلام، ارومیه و لردگان با هدف کاهش خام‌فروشی در حوزه پتروشیمی در دستور کار ما قرار دارد.
به گزارش بورس نیوز، رسول اشرف‌زاده در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار از طرح های گذشته و همچنین طرح های آتی پترول صحب کرد.  وی یکی از برنامه‌های کلیدی در دست اجرا در هلدینگ پترول را تکمیل زنجیره ارزش با ساخت پارک‌های پتروشیمی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور عنوان کرد و افزود: مهمترین مزیت‌ احداث پارک های پتروشیمی‌ در کشور، جلوگیری از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش، اشتغال آفرینی پایدار، هدایت حجم سرمایه گذاری‌ها به پروژه‌های زودبازده با مشارکت بخش خصوصی، متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و افزایش تاب‌آوری سبد صادراتی به ویژه در شرایط تحریم است.
وی ادامه داد: مطالعات اقتصادی ساخت نخستین پارک پتروشیمی در ارومیه با هدف تولید 6 محصول جدید از خوراک «ملامین» تولیدی پتروشیمی ارومیه آغاز شده است و البته قصد ما این است که برای این 6 طرح از توان بخش خصوصی استفاده کنیم. این طرح ها را می‌توان با سرمایه‌گذاری ۹۰ تا ۲۵۳ میلیارد تومانی و در قالب پارک پتروشیمی ملامین اجرایی کرد.
مدیر عامل پترول با بیان این‌که از محصول ملامین می‌توان بیش از ۱۰۰ محصول جدید و کاربردی در کشور تولید کرد، گفت: در ایلام نیز ساخت دو پارک پتروشیمی «بنزین پیرولیز» و «پلی پروپیلن» در دستور کار قرار گرفته و در لردگان هم با استفاده از خوراک اوره مطالعات ساخت یک پارک پتروشیمی اوره رزینی آغاز شده است.
اشرف‌زاده با بیان این‌که در جهان از محصول اوره  حدود ۳۰۰ محصول میانی و نهایی تولید می شود گفت: مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهد در ایران امکان تولید دست کم ۱۰۰ محصول با استفاده از خوراک اوره وجود دارد.
وی افزود: درباره طرح ساخت یک مجتمع پلی پروپیلن در ایلام نیز تاکنون تجهیزات و لایسنس این طرح به طور کامل خریداری شده و پیش‌بینی می‌شود این طرح ۱۵۰ هزار تنی در مدت زمان کمتر از دو سال آماده بهره‌برداری شود.
بهره برداری از 4 طرح مهم پتروشیمی در سال جاری
مدیرعامل پترول در تشریح آخرین وضعیت طرح‌های در دست ساخت و آماده بهره‌برداری در سال جاری، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال چهار طرح مهم شامل طرح شیرین‌سازی گاز و الفین پتروشیمی ایلام، طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی لردگان و طرح سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه در مدار بهره‌برداری قرار بگیرند.
اشرف‌زاده با تاکید به این مساله که هم‌اکنون ساخت فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام با بیش از ۹۵ درصد پیشرفت ادامه دارد، تصریح کرد: پیشرفت واحد شیرین‌سازی گاز حدود ۹۸ درصد و واحد اولفین ۹۵ درصد بوده که علاوه بر تامین کامل خوراک اتیلن واحد پلی‌اتیلن پتروشیمی ایلام، سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن اتیلن مازاد قابل تزریق به خط اتیلن غرب است.
وی افزود: اجرای این پروژه علاوه بر دستاوردهای اقتصادی دارای مزیت‌های زیست محیطی است چراکه با راه‌اندازی این طرح، سوزاندن گاز در ایلام متوقف شده و از سوختن سالانه بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار اتان، متان و سایر برش‌های گازی جلوگیری می‌شود.
اشرف‌زاده خاطرنشان کرد: طرح پتروشیمی لردگان با ظرفیت تولید سالانه ۶۷۷ هزار تن آمونیاک و یک میلیون و ۷۳ هزار تن اوره آماده بهره‌برداری در سال ۹۸ بود و پیشرفت ساخت این طرح نیز حدود ۹۶ درصد بوده که هم اکنون در مرحله پیش راه اندازی و برنامه‌ریزی برای تولید زودهنگام محصول است.
مدیرعامل پترول گفت: طرح‌های یک میلیون تنی تولید اتیلن پتروشیمی گچساران با پیشرفت ۶۱ درصدی، پتروشیمی صدف با ظرفیت تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن، ESBR   یا استایرن بوتادین امولسیونی با پیشرفت ۴۴ درصد و پتروشیمی دهدشت با پیشرفت ساخت ۱۰ درصد از دیگر طرح‌های در دست اجراست.
وی اظهار داشت: در پتروشیمی ارومیه پس از ثبت رکورد جدید تولید با ظرفیت ۱۰۸ درصد در سال گذشته، امسال طرح تولید سولفات پتاسیم با ظرفیت تولید سالانه ۴۰ هزار تن محصول راه‌اندازی می‌شود و هم اکنون پیشرفت ساخت این طرح حدود ۷۲ درصد است.
اشرف زاده در تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای ساخت پتروشیمی دهدشت گفت: در حال حاضر توسعه پتروشیمی دهدشت با تسطیح زمین، احداث ساختمان‌های غیر عملیاتی آغاز شده است.
وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با صندوق توسعه ملی برای تامین مالی طرح تولید پلی اتیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال، اظهار کرد: با توجه به مذاکرات انجام شده پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده تزریق منابع از صندوق توسعه ملی انجام شود که در این صورت، عملیات اجرایی واحدهای تولیدی و عملیاتی این طرح نیمه دوم امسال آغاز خواهد شد.
وی با اشاره به خرید لایسنس و بسته مهندسی اصولی این طرح، گفت: در صورت گشایش منابع مالی این طرح تولید پلی اتیلن در مسیر خط اتیلن دنا در مدت زمان سه سال ساخته خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: