تعداد بازدید : ۹۲۲
کد خبر : ۱۹۴۶۵۶
دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
درخواست اصلاح قیمت قطعات خودرو مطرح شده و خودروسازان اصلاح نرخ ارز و اصلاح قیمت قطعات را در دستور کار قرار داده اند.
بسته غیرپولی رفع مشکلات قطعه‌سازان / اصلاح نرخ قطعات، در دستور کار خودروسازان

به گزارش بورس نیوز، برخی خریداران خودرو اخیرا از حذف بعضی امکانات خودروهای داخلی در زمان تحویل از جمله قرآن کوچک و جعبه دستمال کاغذی و ایربگ های عقب و... گلایه دارند و ظاهرا همه مشکلات به تحریم گره می خورد. از سوی دیگر گفته می شود قطعه سازان درخواست افزایش نرخ دارند و افزایش نرخ احتمالی قطعات خودرو، چرخه افزایش بهای تمام شده خودرو و درخواست افزایش قیمت خودرو را به حرکت در می آورد.

آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: از صحت و سقم ادعای حذف بعضی امکانات یا قطعات برخی خودروها اطلاعی ندارم؛ اما تمام مشکلات ناشی از کمبود قطعات خودرو به دلیل تحریم‌ها نیست و بسیاری از قطعه‌سازان اگر نقدینگی کافی در اختیار داشته باشند، می توانند به تولید قطعه پرداخته و مشکلات ناشی از تحریم ها را کاهش دهند. بنابراین اگر خودروهای تولیدی در کشور، نقصی دارند؛ علت این نقص فقط تحریم های امریکا نبوده و بخش زیادی از مشکلات به سبب کمبود نقدینگی و مشکلات داخلی ایجاد شده است. 

وی افزود: البته که حذف بعضی امکانات خودرو (اگر صحت داشته باشد)، کار پسندیده ای نیست؛ ولی خریداران خودرو در زمان تحویل رضایتنامه ای امضا می کنند و چه بسا خریداران به دلیل طولانی تر نشدن زمان تحویل خودرو بعضی نواقص را بپذیرند.

محبی نژاد اضافه کرد: اگر خودروسازان با کمبود قطعه ای مواجه هستند، می توانند با پرداخت پول، قطعه مورد نیاز را خریداری کنند. خودروسازان برای تامین بعضی قطعات مورد نیاز خود، منابع تامین موازی جدید ایجاد کرده اند و از منابع جدید تامین قطعه می کنند؛ چرا که به دلیل عدم پرداخت به موقع پول به قطعه سازان، برخی از شرکت های قطعه سازی زمین گیر شده اند و حالا، خودروسازان دنبال منابع تامین جدید هستند تا آنها را هم در باتلاق کمبود نقدینگی گرفتار کنند.

فشارهای داخلی بیش از فشار تحریم هاست
این فعال صنعت قطعه سازی در ادامه گفت: تحریم های دشمن را می توان مدیریت کرد و تداوم تولید قطعه سازان را تضمین کرد؛ مشروط بر آنکه ارز مورد نیاز صنعت تامین گردد. صنعت قطعه سازی سالانه به ۱ میلیارد دلار ارز نیازمند است تا بتواند تحریم ها را مدیریت کرده و مشکل واردات قطعات خاص را برطرف کند. مشکل اصلی در حال حاضر از سوی سیاست گذاران داخلی است که بر دوش تولیدکنندگان اعمال فشار می کند.

بسته غیر پولی برای رفع مشکلات قطعه سازان
وی در رابطه با اخبار مثبت صنعت گفت: طبق جلساتی که با وزیر صمت داشته ایم و ایشان هم قول مساعدت داده اند، قرار است بخشی از مشکلات صنعت قطعه سازی با روش های غیر پولی مرتفع گردد. این روش ها شامل گشایش LC داخلی، گسترش خرید دین در کل زنجیره تامین، انتقال بدهی دولتی قطعه سازان به خودروسازان و طرف شدن خودروسازان با مشتری نهایی، اصلاح مقررات ارزش افزوده به نوعی که ارزش افزوده زمان فروش خودرو توسط خودروسازان از مشتری وصول شده و به دولت پرداخت شود و... می شود. 

اصلاح نرخ قطعات در دستور کار خودروسازان
محبی نژاد اضافه کرد: همچنین درخواست اصلاح قیمت قطعات خودرو مطرح شده و خودروسازان اصلاح نرخ ارز و اصلاح قیمت قطعات را در دستور کار قرار داده اند.

وی افزود: علاوه بر این، وزیر قول مساعدت در خصوص حذف منابع تامین جدید در موارد غیرضروری را هم داده اند و امیدواریم بسته غیر پولی رفع مشکل بنگاه ها به کاهش مشکلات قطعه سازان کمک کند. اما در هر حال صنعت قطعه سازی نیازمند جریان پول تازه است تا رونق بگیرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: