تعداد بازدید : ۱۳۵۱
کد خبر : ۱۹۴۷۳۱
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز اعلام کرد:
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
سرمایه گذاران باید با در نظر گرفتن شرایط بنیادی هر شرکت، به سراغ سهم هایی بروند که در حال حاضر با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی معامله می شوند. همان طور که گفته شد، سهم های بنیادی و بزرگ بازار که P بر E بسیار پایین دارند، گزینه های مناسب و کم ریسکی برای سرمایه گذاری خواهند بود.
دو چالش پیش روی بازار / سهم های با P بر E پایین، کم ریسک ترین گزینه سرمایه گذاری

به گزارش بورس‌نیوز، رشد تنها ۱۴ واحدی شاخص کل در نخستین روز هفته شاید نشان از بلاتکلیفی بازار و ابهامات سرمایه گذاران دارد. 

از سویی تعطیلی روز سه شنبه موجب کرختی معاملات شده و از سوی دیگر، اهالی تالار شیشه ای چشم به راه گزارش های عملکرد ماهانه شرکت ها دارند. گزارشاتی که شاید از ابهامات بکاهد و نشان دهد دغدغه فعالان بازار بابت افت فروش شرکت ها منطقی بوده یا نه؟

حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: در این مدت برخی گروه های بازار رشد کرده و برخی هنوز رشد چندانی نکرده اند، اما در مجموع سهم هایی که دلایل بنیادی برای رشد داشته باشند، کماکان پتانسیل رشد دارند. ضمن اینکه سهم هایی با نسبت P بر E پایین هم برای سرمایه گذاری جذاب هستند. برای مثال، بعضی سهم های گروه پتروشیمی، نسبت P بر E حدود ۳ دارند و برای سرمایه گذاری مناسب خواهند بود. 

وی اضافه کرد: بعضی شرکت های گروه فلزی و معدنی با وجود انتشار گزارش های عملکرد مطلوب و نسبت های P بر E پایین، اقبالی نداشته اند و این عدم اقبال عمدتا ناشی از نگرانی ها بابت جنگ تجاری امریکا و چین و احتمال رکود در بازارهای جهانی است. ولی این شرکت ها کماکان وضعیت تولید و فروش مناسبی دارند و می توانند سودهای مطلوبی هم محقق کنند؛ ولی ظرف چند هفته آینده، وضعیت بازارهای جهانی هم شفاف تر شده و روند سهم های وابسته به قیمت های جهانی نیز مشخص خواهد شد.

این فعال بازار سرمایه افزود: تغییر مقررات بازار پایه هم می تواند در حرکت نقدینگی از این بازار به سمت سهم های بزرگتر موثر باشد؛ ولی حجم این نقدینگی در حدی نیست که اثر بااهمیتی بر روند کلی بازار بگذارد.

پهلوان ضمن تاکید بر ارزندگی سهم های بنیادی بازار گفت: بازار سرمایه با دو چالش احتمال افت قیمت جهانی کامودیتی ها و کاهش نرخ ارز مواجه است. وقوع هر یک از این دو اتفاق، اثر منفی بر بازار سرمایه خواهد داشت. ولی توصیه می شود سرمایه گذاران با در نظر گرفتن شرایط بنیادی هر شرکت، به سراغ سهم هایی بروند که در حال حاضر با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی معامله می شوند. همان طور که گفته شد، سهم های بنیادی و بزرگ بازار که P بر E بسیار پایین دارند، گزینه های مناسب و کم ریسکی برای سرمایه گذاری خواهند بود.

خبر درخواست افزایش نرخ قطعات خودرو را اینجا بخوانید.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: