تعداد بازدید : ۹۹۳
کد خبر : ۱۹۴۸۰۸
آبسیم پلاس در دیار زاینده رود؛
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
بررسی‌ها حاکی از آن است که بیشترین رقم بدهی‌های «حتوکا» به اشخاص وابسته است اما؛ این که در فصل اول سال ۹۸ چه اتفاقی در وضعیت بدهی‌ها افتاده، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، شرکت «حمل و نقل توکا» در سال ۹۸ خود را از دایره زیان انباشته آزاد کرد و ۲۲ میلیارد ریال سود انباشته به بار نشاند.

وابستگان کشنده بار بدهی‌های «حتوکا» / وام‌های این اصفهانی فاصله‌دار شد

نکته جالب توجه که در صورت‌های مالی این شرکت به چشم می‌خورد، نسبت جاری پایین است؛ چرا که در مقابل ۵۷۸ میلیارد ریال بدهی جاری، فقط ۳۳۸ میلیارد ریال دارایی جاری دارد و نسبت جاری را در رقم نامطلوب ۵۹ درصد نگه داشته است.

در ترازنامه «حمل و نقل توکا» ارقام سنگینی در مقابل پرداختنی‌های غیرتجاری قرار گرفته و حتی در ۳ ماهه نخست سال جاری شاهد جهش ۲۴۳ درصدی در این سرفصل هستیم.

وابستگان کشنده بار بدهی‌ها

تحلیل فاصله ساختار بدهی‌های «حتوکا» نشان می‌دهد که نسبت پرداختنی‌های غیرتجاری به کل بدهی‌ها در دوره‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و میانگین سایر شرکت‌های هم گروه بسیار بالاتر است.

در حالی که حدود ۱۰ درصد از کل بدهی‌های گروه به این سرفصل اختصاص یافته، در «حتوکا» به تنهایی سهم ۶۷ درصدی دارد.

بر اساس آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، از نظر مبلغ پرداختنی‌های غیرتجاری، این شرکت رتبه هفتم گروه حمل و نقل و ارتباطات را از آن خود کرده است.

وابستگان کشنده بار بدهی‌های «حتوکا» / وام‌های این اصفهانی فاصله‌دار شد 

بررسی آخرین صورت‌های مالی که مربوط به پایان اسفند ماه سال ۹۷ می‌شود، بیانگر این است که بیشترین رقم بدهی‌های «حتوکا» به اشخاص وابسته است اما؛ این که در فصل اول سال ۹۸ چه اتفاقی در وضعیت بدهی‌ها افتاده، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

تسهیلات مالی فاصله‌دار شد

در حالی که ۱۷ درصد از بدهی‌های گروه را تسهیلات مالی تشکیل می‌دهد، در ساختار «حتوکا» فقط سهم ۵ درصدی دارد. مانده تسهیلات پرداختنی در پایان دوره مالی منتهی به ۳۱/۰۳/۱۳۹۸ مبلغ ۳۰ میلیارد ریال بوده که به دلیل اخذ تسهیلات مالی جدید نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۱۳ میلیارد ریال افزایش یافته است. با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده برای درآمدزایی شرکت در سال مالی آتی، احتمال می‌رود مانده تسهیلات شرکت در همین سطح باقی بماند.

وابستگان کشنده بار بدهی‌های «حتوکا» / وام‌های این اصفهانی فاصله‌دار شد 

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هر زمان که مبلغ وجه نقد افزایش یافته، تسهیلات مالی شرکت نیز کاهش یافته است.

شایان ذکر است که این شرکت حمل و نقل در نظر دارد پروژه‌های در جریان را به اتمام رساند و اقدام به نوسازی ماشین آلات و تجهیزات فرسوده کند که در همین راستا ۴۰ دستگاه کامیون کشنده خریداری شده که قرار است تا پایان شهریور ماه تحویل شرکت شود.

وقتی سن‌ها بالا می‌رود

نکته جالب توجه در ساختار بدهی‌های «حتوکا» رقم نسبتا بالای ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان است که رتبه ۵ را در گروه حمل و نقل را به نام خود ثبت کرده است.

این سرفصل نسبت به کل بدهی‌ها حجم ۸ درصدی دارد و با گروه اختلاف حدود ۷ درصدی با میانگین گروه ساخته است. بالا بودن ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان نشان از پیرتر بودن نیروی انسانی «حتوکا» در مقایسه با میانگین صنعت دارد.

در پایان باید گفت که «حتوکا» بیش از پیش نسبت به پرداخت بدهی‌ها و بهبود نسبت‌های مالی خود اقدام کند. البته باید توجه داشت که کاهش ۶۱ درصدی وجه نقد در ۳ ماهه نخست سال جاری می‌تواند یکی از علل انباشت بدهی‌ها باشد. همین موضوع سبب شده تا شرکت برای تأمین سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز، مجددا دست به دامن بانک‌ها شود.

قدرت خریداران بر فروشندگان چربید

در نظرسنجی اخیر آبسیم پلاس در خصوص معاملات «حتوکا» در بازار سرمایه، ۴۱ درصد موقعیت خرید را انتخاب کردند و ۵۹ درصد دیگر به گزینه فروش رأی دادند.

وابستگان کشنده بار بدهی‌های «حتوکا» / وام‌های این اصفهانی فاصله‌دار شد 

به این ترتیب، معاملات روز شنبه هفته جاری این نماد تا صف خرید پیش رفت و رشد قیمت مطلوبی را رقم زد و شاهد قدرت بالای خریداران بودیم. البته در روز‌های پس از آن نیز سقف قیمتی روز را تجربه کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: