تعداد بازدید : ۷۷۷
کد خبر : ۱۹۴۸۸۵
رییس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
سهم گروه های بانکی، غذایی و همچنین هلدینگ های سرمایه گذاری چند رشته ای خصوصا شرکت هایی که در نیمه دوم سال منتظر اتفاقات مثبت هستند، گزینه های مناسب تری برای سرمایه گذاری ۳ تا ۶ ماهه خواهند بود. به اشخاصی هم که آشنایی کمتری با تحلیل بازار سرمایه دارند، توصیه می شود از طریق صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سبدگردانی، اقدام به سرمایه گذاری کنند.
به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه هفته گذشته اوضاع نسبتا خوبی داشت و شاخص کل از محدوده ۲۶۶ هزار واحد عبور کرد. هنوز بسیاری از سهم های بزرگ بازار رشد چندانی نداشته و باید دید انتشار گزارش های ماهانه در هفته جاری، محرکی برای رشد این سهم ها خواهد بود یا باید منتظر اصلاح بازار باشیم؟

عباسعلی حقانی نسب رییس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف در گفت و گو با بورس نیوز در خصوص تحلیل روند بازار سرمایه بیان کرد: با توجه به اینکه چشم انداز روند سودآوری و بازدهی در بازارهای موازی از جمله بازار مسکن، ارز و طلا، و بازار پول چندان مثبت نیست و بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها از وضعیت مناسب تر و چشم انداز مثبت تری برخوردار است، روند کلی بازار سرمایه تا پایان سال، مثبت خواهد بود.

وی افزود: سیاست بانک ها، کاهش هزینه پول بوده و هدف بانک مرکزی هم همین است. بنابراین در بازار پول احتمالا خبری از افزایش نرخ بهره نخواهد بود و ضمنا بانک ها ملزم به واگذاری دارایی های مازاد هم هستند. بازار مسکن نیز به دلیل فقدان یک نهاد متولی قیمت گذاری، ناگهان پرش قیمت چشمگیری تجربه کرد و عده ای از رشد قیمت املاک، منتفع شدند و به نظر می رسد بازار مسکن حداقل برای یکی _ دو سال افزایش قیمت نداشته و گزینه جذابی برای سرمایه گذاری نیست. بازار ارز نیز همان طور که پیش بینی می شد روند نزولی داشته و اگر اتفاق خاصی مثل جنگ (که بروز آن بعید است) رخ ندهد، رشد قیمتی. نخواهد داشت. با این وضعیت، بازار سرمایه مناسب ترین و تنها بازاری است که می تواند مقصد سرمایه گذاران باشد. زیرساخت هایی هم مانند صندوق های سرمایه گذاری برای ورود نقدینگی سرگردان به این بازار فراهم شده و مردم می توانند از این طریق به بازدهی معقول برسند. 

حقانی نسب در رابطه با دغدغه هایی که بابت ریزش احتمالی قیمت ها در بازارهای جهانی و اثر آن بر سهم صنایع کامودیتی محور وجود دارد، گفت: به نظر می رسد سهم گروه های وابسته به قیمت های جهانی هنوز متناسب با نرخ ارز رشد نکرده است. با توجه به چشم انداز نرخ بهره، بازدهی مورد انتظار در سایر بازارها و انتظار ورود نقدینگی به بازار سرمایه، سهم های بزرگ وابسته به قیمت جهانی کامودیتی ها کماکان پتانسیل رشد دارند. لذا اگر به هر دلیلی، اقتصاد جهانی دچار رکود شده و قیمت های جهانی، کاهش یابد؛ بازار سرمایه ما جای ریزش ندارد. بررسی سوابق گذشته نشان می دهد سهم های بزرگ بازار همواره نسبت های P بر E پایین داشته و این موضوع، ناشی از عدم وجود نقدینگی کافی در بازار سرمایه برای رشد این سهم ها بوده و به نظر می رسد ارکان بازار سرمایه برای جذب و ورود نقدینگی در این بازار تلاش زیادی نکرده اند. 

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بازار سرمایه مشکل بنیادی برای جذب نقدینگی ندارد؛ اما نقدینگی بازار هنوز مطابق انتظارات نیست. اکثر شرکت های بازار سرمایه به لحاظ رشد سودآوری و ارزش ذاتی پتانسیل رشد دارند و بسیاری از سهم های بازار، در قیمت های کمتر از ارزش ذاتی معامله می شوند. آنچه مانع از رشد واقعی بعضی سهم های بازار شده کمبود نقدینگی در این بازار است. ضمن اینکه گاه مشاهده می شود، برخی اظهار نظرها به حباب قیمتی در بازار سرمایه اشاره می کنند که صحیح نیست و امیدواریم سرمایه گذاران در تله رسانه های وابسته به سایر بازارها قرار نگیرند.


وی در مورد تاثیر تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از این محل بر روند بازار گفت: بسیاری از شرکت ها به دنبال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها جهت خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت و اصلاح ساختار مالی هستند ؛ اما معتقدم به تجدید ارزیابی باید به عنوان ابزاری برای افزایش شفافیت نگریست. این نگرش در شرایط تورمی، به معنای افشای اطلاعات قابل اتکا بوده و قطعا اثر مثبتی در بازار سرمایه برجای خواهد گذاشت و شرکت هایی که اقدام به افشای ارزش روز دارایی های خود نکنند، در حقیقت اطلاعات را کتمان کرده اند. تجدید ارزیابی در کنار واگذاری دارایی های مازاد خصوصا در مورد بانک ها ضرورت بیشتری داشته و موثرتر است. البته تجدید ارزیابی در شرایطی سودمند است که دارایی تجدید ارزیابی شده، امکان فروش و واگذاری داشته باشد.

حقانی نسب در خاتمه در معرفی گزینه های برتر برای سرمایه گذاری اظهار کرد: جهت سرمایه گذاری برای یک دوره ۳ تا ۶ ماهه، سهم گروه های بانکی، غذایی و همچنین هلدینگ های سرمایه گذاری چند رشته ای خصوصا شرکت هایی که در نیمه دوم سال منتظر اتفاقات مثبت هستند، گزینه های مناسب تری خواهند بود. به اشخاصی هم که آشنایی کمتری با تحلیل بازار سرمایه دارند، توصیه می شود از طریق صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سبدگردانی، اقدام به سرمایه گذاری کنند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: