تعداد بازدید : ۳۵۷۸
کد خبر : ۱۹۵۳۰۸
کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
سهم های قندی، غذایی و دارویی که فروش داخلی دارند به سبب احتمال رکود تورمی جذاب خواهند بود.

جذابیت سهم قندی و غذایی و دارویی برای سرمایه گذاری

به گزارش بورس نیوز، بسیاری از سهم های بنیادی بازار سرمایه از جمله سهم های پتروشیمی، این روزها اقبالی ندارند.

علی صادقین مدرس و پژوهشگر بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در پیش بینی وضعیت شرکت های پتروشیمی بیان کرد: با توجه به حجم فروش و گزارش های منتشر شده شرکت های پتروشیمی تا این لحظه، انتظار می رود سود تحقق یافته، تا پایان دوره ۶ ماهه تکرار شود.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن همبستگی قیمت جهانی نفت با قیمت محصولات پتروشیمی و احتمال رکود در بازار جهانی نفت و کامودیتی ها و همچنین احتمال رکود در اقتصاد داخلی و کاهش تقاضا در حوزه های مختلف، احتمالا در نیمه دوم سال سودآوری شرکت های پتروشیمی دستخوش تغییر شده و کاهش خواهد داشت.

صادقین افزود: بخش عمده سهم های گروه پتروشیمی (غیر از صنعت شوینده) از رشد بازار سرمایه جا مانده اند و نسبت به سایر صنایع، ریسک کمتری برای سرمایه گذاری دارند؛ از این رو سهم های پتروشیمی با P بر E پایین برای سرمایه گذاران ریسک گریز و صندوق های سرمایه گذاری جذاب خواهند بود.

وی افزود: اگر سهم پتروشیمی ها و بسیاری دیگر از سهم های بنیادی بازار، کمتر مورد اقبال قرار گرفته، به دلیل جو بازار و جذابیت سهم های کوچکتر به خاطر ضعف نقدینگی بازار بوده و با تغییر جو بازار، سهم های بنیادی می توانند مورد اقبال قرار بگیرند. البته نباید از تاثیر رکود و افت قیمت های جهانی بر سودآوری سهم های وابسته به قیمت های جهانی غافل شد.

جنگ تجاری امریکا و چین مهمترین عامل رکود اقتصادی جهان

صادقین تصریح کرد: رکود در بازارهای جهانی عمدتا ناشی از جنگ تجاری امریکا و چین بوده و پیش بینی می شود رشد اقتصاد جهانی حدود ۰.۸ درصد کاهش یابد. این رکود در تقاضا و به تبع آن قیمت های محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی خصوصا بازارهای آسیای مشهود بوده است.

این تحلیلگر بازارهای مالی ضمن تاکید بر تاثیر منفی جنگ تجاری امریکا و چین بر بازارهای جهانی، گفت: به رغم اظهار نظرهای مثبت در این مورد و با وجود آنکه دو کشور چین و امریکا در این مدت حدود ۱۴ نشست در مورد روابط تجاری خود داشته اند؛

وی اضافه کرد:‌ به نظر می رسد تا قبل از انتخابات ۲۰۲۰ امریکا، ترامپ اقدام جدی برای رفع تنش های تجاری نخواهد کرد. اما حتی اگر توافقی صورت بگیرد، اگر چه در کوتاه مدت بازارهای جهانی تحت تاثیر جو روانی مثبت، واکنش مثبت نشان خواهند داد؛

این تحلیلگر بازارهای مالی افزود: برای رونق واقعی در اقتصاد جهانی و رفع رکود حداقل ۶ ماه زمان لازم است. شاخص های مختلف از جمله شاخص ساخت و ساز و شاخص تولید در چین، در ۵ ماه اخیر نزولی بوده و در امریکا هم فروش صنایع تولیدی روند نزولی دارد و بنابراین به رونق بازارهای جهانی ظرف ۶ الی ۱۲ ماه آینده خوشبین نیستم و معتقدم در بهترین حالت، تا پایان ۲۰۱۹ قیمت جهانی کامودیتی ها در محدوده قیمت های فعلی در نوسان خواهد بود. گزارش های بین المللی از جمله آخرین گزارش صندوق بین المللی پول نیز حاکی از پیش بینی رکود تا سال ۲۰۲۱ است.

گزینه مناسب برای سرمایه گذاری

صادقین در معرفی گزینه مناسب برای سرمایه گذاری گفت: با توجه به احتمال رکود اقتصادی جهان، فلزات گرانبها چشم انداز روشن تری دارد. فرانک سوییس و ین ژاپن هم ارزهای مطمئن تری به نظر می رسند. در بازارهای داخلی هم، سهم های با P بر E پایین ریسک چندانی ندارند. البته با در نظر گرفتن احتمال رکود تورمی در نیمه دوم سال، سهم های قندی، غذایی و دارویی که فروش داخلی دارند هم جذاب خواهند بود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.