تعداد بازدید : ۱۲۷۱
کد خبر : ۱۹۵۳۵۵
مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس در گفتگو با بورس نیوز خبر داد:
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
باگ اتوس فرانسوی که از سال ۹۱ موجب اختلال در سیستم معاملات و نمایش معاملات غیر واقعی می شد، از اسفندماه ۹۷ توسط متخصصان ایرانی به طور کامل برطرف شده است.

غافلگیری از رشد هزار درصدی تعداد معاملات

به گزارش بورس نیوز، روز گذشته مدیرعامل فرابورس از رفع باگ اتوس فرانسوی توسط متخصصان داخلی خبر داد.

روح اله دهقان مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس در گفتگو با بورس نیوز ضمن اعلام این خبر بیان کرد: تقریبا از زمانی که سامانه معاملاتی توسط فرانسوی ها تحویل داده شد، باگی که بنام باگ magebast شناخته می شد، در سیستم وجود داشت که موجب می شد به دلایل نامشخص، فعالیت سامانه معاملات به نوعی متوقف می شد و معاملات غیرواقعی در سامانه معاملاتی ایجاد می شد.

وی ادامه داد: این اختلال اولین بار در سال ۹۰ مشاهده شد و شرکت طراح فرانسوی به دلیل تحریم ها، امکان پشتیبانی از سامانه را نداشت. ضمن اینکه به نظر طرف فرانسوی، این باگ، شناخته شده بود ولی علت آن مشخص نبود.

دهقان افزود: برطرف کردن این باگ در دفعات نخست چندین ساعت به طول انجامید و کاری که بعد از بروز این اختلال انجام شد، تشخیص سریع اختلال و کاهش مدت زمان اختلال سامانه بود. اما به تدریج این زمان کاهش یافت.

مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس تصریح کرد: در سال ۹۵ با رفع تحریم ها، طرف فرانسوی آماده پشتیبانی و بروزرسانی سامانه شد و در سال ۹۶ علاوه بر بروز رسانی سامانه، کد منبع (source code) سامانه به همراه آموزش های لازم در اختیار ایران قرار گرفت و قرار شد تغییراتی در سامانه اعمال شود که باگ، برطرف شود؛ اما این باگ به طور کامل برطرف نشد و فقط مدت زمان اختلال تا آماده سازی کامل سامانه برای انجام معاملات به حدود ۱۵ دقیقه رسید.

دهقان اظهارکرد: با شروع فاز جدید تحریم ها، وابستگی به شرکت فرانسوی کاهش یافت و در نهایت، در ابتدای سال ۹۸ تیمی از متخصصان داخلی موفق به شناسایی باگ و ارایه نسخه جدیدی از سامانه شد و در سال ۹۸، دیگر باگی در سامانه مشاهده نشد.

وی اضافه کرد: البته از آنجا که نگران بروز مشکلی دیگر و تبعات بعد از آن بودیم، موضوع تغییر نسخه سامانه معاملات رسانه ای نشد تا از عملکرد درست سامانه اطمینان حاصل کنیم. توفیق کارشناسان داخلی در رفع باگ سامانه معاملات که اتفاق خوشایندی برای متخصصان داخلی است، به اطلاع شرکت طراح فرانسوی هم رسیده است.

ارتقای سرعت سامانه معاملات، اولویت شرکت مدیریت فناوری بورس

وی در پاسخ به گلایه ها بابت سرعت پایین سامانه معاملات گفت: ارتقای سرعت سامانه جزو اولویت های شرکت مدیریت فناوری بورس بوده و هست و اقداماتی هم در راستای بهبود سرعت معاملات صورت گرفته؛ اما در نظر داشته باشید که تعداد معاملات در مقطع فعلی نسبت به سال گذشته رشد ۱۰۰۰ درصدی داشته و این رشد تعداد معاملات، سبب افت سرعت سامانه خواهد شد. ضمن اینکه بازار سرمایه مورد اقبال قرار گرفته و شیب رشد بازار سرمایه آنقدر زیاد بوده که تاثیر اقدامات صورت گرفته، کمرنگ تر شود. ولی قطعا اگر اقدامی از سوی شرکت مدیریت فناوری بورس صورت نگرفته بود، حجم بالای معاملات و باگ سیستم، این روزها به معضل بدل شده بود.

علت بروز مشکل در معاملات آنلاین برخی کارگزاری ها

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس در ادامه گفتگو در رابطه با اختلالی که هفته گذشته در معاملات آنلاین برخی کارگزاری ها به وجود آمد، گفت: در بازار سرمایه تقریبا ۱۰ شرکت مشغول ارایه خدمات نرم افزاری آنلاین به کارگزاری ها هستند که از میان ۱۰ شرکت مذکور، ۲ شرکت حدود ۹۰ درصد بازار را در اختیار دارند. هفته گذشته ارتباط یکی از این شرکت ها با سامانه معاملات دچار مشکل شد و در نتیجه، حدود ۴۰ درصد کارگزاری ها در معاملات آنلاین دچار مشکل شدند. البته کارشناسان شرکت مدیریت فناوری بورس به همراه کارشناسان کارگزاری ها، بلافاصله به رفع مشکل و بررسی علل بروز آن پرداختند.

وی اضافه کرد: نکته اینجا است که گاه مشاهده می شود هر مشکلی را به هسته معاملات گره می زنند؛ در حالی که سامانه معاملاتی، ترکیبی از چند ماژول مختلف بوده و وقتی می توان مشکلات را به اختلال هسته ارتباط داد که معامله به هیچ طریقی ممکن نباشد. بنابراین اختلالاتی همچون اختلال در معاملات صرفا آنلاین برخی کارگزاری ها، اختلال در سامانه نامک، اختلال در سایت TSETMC و... به معنای اختلال هسته معاملات نیست.

این مقام مسئول در خاتمه در مورد دلیل توقف نماد «هجرت» در ساعات معاملات و موکول کردن معاملات به ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۳ در دو روز معاملاتی اخیر گفت: حجم بالای معاملات باعث کندی سامانه شده و با توجه به تعداد زیاد سفارشات در نماد «هجرت»، ثبت سفارش در این نماد در زمان معاملات، سایر نمادها را دچار مشکل می کرد. بنابراین قبل از آغاز زمان معاملات، تصمیم به موکول شدن معاملات در ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۳ گرفته شد.

مرادی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
کلا به بازار ((فرا بورس )) گند زدند. حداقل بازار زرد رو ( ۵% درصدی ) می کردند و بقیه رو ۳%.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: