تعداد بازدید : ۱۶۱۱
کد خبر : ۱۹۵۳۷۱
پیش گشایش؛
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶
رشد قیمت‌ها در سهام شرکت‌های کوچک در بازار‌های بورس و فرابورس تا حدی نگران‌کننده شده و بعید نیست که شاهد افت قیمت‌ها در این نماد‌ها نیز همچون نماد‌های بازار پایه‌ای در هفته‌های آینده باشیم.

پیش گشایش

آنچه در معاملات دیروزگذشت:
روز گذشته شاهد رکورد شکنی دیگری در بازار سرمایه بودیم و شاخص کل این بازار با رشد قابل توجه بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ واحدی وارد کانال ۲۸۴ هزار واحدی گردید. شاید رشد سنگین بازار در معاملات روز گذشته را کمتر کسی پیش بینی می‌کرد، اما به نظر می‌رسد با خروج بخشی از سهامداران از بازار پایه، شاهد انتقال منابع مالی این افراد به سمت نماد‌های بازار بورس و فرابورس و در نهایت رشد سنگین بازار در معاملات روز گذشته بودیم. می‌توان به ارزش جالب توجه معاملات در روز گذشته نیز اشاره‌ای داشت. ارزش معاملات بازار سرمایه در حالی که در هفته‌های گذشته در حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال بود، در دو روز کاری گذشته به بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. تنها در دو نماد فولاد وذوب ارزش معاملات به بیش از ۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در روز گذشته رسید. شاخص فرابورس نیز با حدود ۵۷ واحد ترقی به ۳ هزار و ۷۶۷ واحد رسید.

اخبار سیاسی

روز گذشته رؤسای جمهور ایران و فرانسه با اشاره به ضرورت گسترش رایزنی‌ها، مناسبات و همکاری‌های تهران-پاریس، درباره مسائل و موضوعات گوناگون دوجانبه، منطق‌های و بینالمللی با یکدیگر گفتگو کردند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه رویکرد اصلی جمهوری اسلامی ایران حفظ برجام بوده و همواره در این راستا تلاش می‌کند، تاکید کرد: اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام و تأمین امنیت کشتیرانی آزاد در همه آبراه‌ها از جمله خلیج فارس و تنگه هرمز، دو هدف اصلی ایران در مذاکرات کنونی است.


اقتصاد کلان

رئیس‌کل بانک مرکزی از اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریورماه و تغییر در نحوه امهال تسهیلات بانک‌ها بر اساس تصمیم شورای فقهی بانک مرکزی خبر داد. رئیس‌کل بانک مرکزی از اجرای عملیات بازار باز بانکی تا پایان شهریور ماه خبر داد و تصریح کرد: سیاست‌های پولی چیزی جز اجرای عملیات بازار باز بانکی نیست، در گذشته برای بانک مرکزی کل‌های پولی مهم بود که البته هم اکنون هم این مساله مهم است، اما بانک مرکزی به دنبال آن است که کل‌های پولی را از طریق عمیات بازار باز کنترل کند.

پیش گشایش


در دیگر خبر مرتبط با حوزه اقتصاد کلان، گزارش شاخص قیمت تولیدکننده در ایران- فصل بهار ١٣٩٨ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) منتشر شد که بر این اساس، نرخ تورم تولیدکننده در کل کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) به ٦٩.٥ درصد رسید. همچنین نرخ تورم تولیدکننده در بهار امسال نسبت به زمستان ۹۷ به میزان ٣.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار ١٣٩٨ به ٦٩,٥ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل زمستان ١٣٩٧، ٣.٢ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان به ازای تولید کالا‌ها و خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل بهار ١٣٩٧، ٦٩.٥ درصد افزایش دارد. در بخش های تولیدی کمترین نرخ مربوط به بخش برق (١٧.٣- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به یخش صنعت (٨٨.٧ درصد) است.


ارز و سکه
در بازار ارز شاهد افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت دلار و رسیدن آن به ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان بودیم. به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی، قیمت دلار در محدود ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان نوسان داشته باشد و شرایطی همچون تسهیل صادرات نفتی ویا کاهش تحریم‌ها مجددا می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها در این بازار شود. قیمت هر سکه طلا نیز با افزایش در حدود ۵۰ هزار تومانی به ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید.

پیش گشایش

اخبار صنایع
در حوزه خودرو، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق یکی از بند‌های بسته تولیدی این وزارتخانه برای صنعت خودرو، خودرو‌های جدید باید در چرخه تولید قرار بگیرند و خودرو‌های قدیمی که در سایپا پراید و در ایران خودرو پژو ۴۰۵ است، باید از چرخه تولید خارج شوند که این در سال آینده ممکن است اتفاق بیفتد. با این حال به نظر نمی‌رسد که این اخبار چندان به اجرایی شدن نزدیک باشد، زیرا که در حال حاضر پر تیراژترین محصول سایپا همچنان محصول پراید بوده و این صرفا نشان دادن ظاهری دغدغه‌مندی مسئولین نسبت به مسائل ایمنی سرنشینان خودرو‌ها و کیفیت آن‌ها است؛ و به نظر می‌رسد در نهایت همچنان در سال‌های پیش رو همچنان شاهد تولید محصولات بی‌کیفیتی همچون پراید و پژو ۴۰۵ علی رغم تمامی مشکلات عدیده آن‌ها برای جامعه باشیم. در خبری دیگر در این حوزه، گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد قصد دارد۵ فقره از املاک اداری، مسکونی و صنعتی خود به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان را برای فروش به مزایده بگذارد. گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه فروش املاک خود، ۵ فقره از املاک اداری، مسکونی و صنعتی خود را برای فروش به مزایده گذاشته که ارزش کل آنها، ۱۲۰۰ میلیارد تومان است. ساختمان اکباتان واقع در خیابان اکباتان، مجتمع الهیه واقع در خیابان فرشته، ملک قائم شهر واقع در قائم شهر، ملک پلاسکوکار واقع در میدان فتح و زمین ایزدشهر واقع در استان مازندران در این مزایده واگذار می‌شود.

پیش گشایش

در خبری در حوزه بانکی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش همراه بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی از آمار‌های پولی و بانکی کشور، در پایان سه ماهه نخست سال جاری بدهی بانک‌ها به ۱۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به خرداد ماه سال گذشته ۳.۷ درصد کاهش داشته است.


بخش دولتی در خرداد ماه سال گذشته بیش از ۶۱ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی داشته که رقم این بدهی به بانک مرکزی در خرداد ماه سال جاری به حدود ۱۰۱ هزار میلیارد تومان رسیده است.


رقم بدهی دولت به بانک مرکزی در اسفندماه سال گذشته نیز ۹۵ هزار میلیارد تومان بود که نشان می‌دهد این بدهی در سال جاری نسبت به اسفند سال گذشته ۵.۴ درصد رشد داشته است.


بازار امروز
در بازار امروز به نظر می‌رسد که شرایط نوسانی بر کلیت بازار حاکم باشد و شاهد افزایش و سنگین‌ترین شدن عرضه‌ها مخصوصا توسط سهامداران حقوقی در قیمت‌های مثبت خواهیم بود. ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه که ارزش معاملات آن را به بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال در روز رسانده است، همچنان می‌تواند محرک رشد بازار و البته نه به شدت هفته‌های اخیر شود. با این حال رشد قیمت‌ها در سهام شرکت‌های کوچک در بازار‌های بورس و فرابورس تا حدی نگران‌کننده شده و بعید نیست که شاهد افت قیمت‌ها در این نماد‌ها نیز همچون نماد‌های بازار پایه‌ای در هفته‌های آینده باشیم و بر همین اساس افزایش دقت و لحاظ کردن شرایط بنیادی و سودآوری شرکت‌ها در زمان خرید سهام آن‌ها به شدت توصیه می‌شود.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
آره دیگه، به قیمت ضرر رسوندن به سهامداران بیچاره ی بازار پایه، و با پول اونا، شاخص خودشونو بالا میبرن تا مقاومتو بشکونه...
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: