تعداد بازدید : ۴۲۶۶
کد خبر : ۱۹۵۵۸۹
مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده نگر خوارزمی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
تغییر دامنه نوسان شاید در کوتاه مدت، در جو روانی بازار اثرگذار باشد؛ اما هیچ تاثیری در ارزش گذاری یک سهم ندارد و کاهش دامنه نوسان سهم های بازار پایه هم موجب کاهش ارزش ذاتی سهم ها نخواهد شد.

سهامداران بازار پایه فروشنده نباشند

به گزارش بورس نیوز، تغییر مقررات بازار پایه در روزهای اخیر، موجب نگرانی برخی فعالان باز و گلایه های آنان شده است.

مهدی سوری مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده نگر خوارزمی در گفتگو با بورس نیوز ضمن ابراز رضایت از مقررات جدید بازار سرمایه، بیان کرد: کاملا با تغییر مقررات بازار پایه موافقم و معتقدم نه تنها تغییرات اخیر به روند معاملات بازار پایه لطمه نخواهد زد؛ بلکه حتی می تواند سبب بهبود وضعیت این بازار نیز شود.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: تغییر دامنه نوسان شاید در کوتاه مدت، در جو روانی بازار اثرگذار باشد؛ اما هیچ تاثیری در ارزش گذاری یک سهم ندارد و کاهش دامنه نوسان سهم های بازار پایه هم موجب کاهش ارزش ذاتی سهم ها نخواهد شد. بنابراین اگر سهمی با در نظر گرفتن عملکرد و ارزش دارایی ها و... ارزنده بوده و پتانسیل رشد داشته باشد، با کاهش دامنه نوسان، کماکان روند خود را طی می کند و حتی منفی های احتمالی می تواند فرصت خرید باشد. اما اگر سهمی بدون دلیل منطقی و فقط بر اساس جریان نقدینگی بازار رشد کرده باشد، باید در نقطه ای متوقف شود و کاهش دامنه نوسان، ریسک ریزش شدید و ناگهانی قیمت سهم را کاهش خواهد داد.

وی در رابطه با انتقاداتی که به اجرای ناگهانی مقررات جدید بازار پایه مطرح می شود گفت: با تصمیمات خلق الساعه سازمان بورس موافق نیستم. اگر چه از ماه ها قبل در مصاحبه های مسوولان، به تغییر قوانین بازار پایه اشاره شده؛ ولی جزییات این تغییرات مشخص نبوده و از چندین مدل مختلف در قوانین صحبت شده است.

کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: قطعا اجرای مقررات جدید از توقف اجرا و اتخاذ تصمیمات جدید سودمندتر خواهد بود؛ چرا که هر تاخیری در اجرای مقررات جدید، سهامداران بیشتری را درگیر مشکلات بازار پایه خواهد کرد. علاوه بر این، به نظر می رسد برخی تغییرات مانند امکان خرید سهم های بازار پایه توسط صندوق های سرمایه گذاری و نیز مشوق های بازارگردانی سهم های بازار پایه از مزایای مقررات جدید بازار پایه محسوب خواهند شد.

سوری افزود: تجربه اخراج اسناد خزانه «سخاب» از بازار به دلیل اعتراضات و انتقادات بعضی فعالان بازار و بازگشت مجدد آن بعد از یک وقفه زمانی، موجب ضرر و زیان پیمانکاران شد و امیدواریم این بار، هجمه انتقادات مانع اجرای قوانین نگردد. بسیاری از منتقدان به تغییر قوانین بازار پایه، نسبت به مقررات جدید آگاهی نداشته و فقط بر مبنای جو روانی بازار، انتقاد می کنند. برای مثال، منتقدان، پیکان انتقادات را به سمت مدیریت فرابورس نشانه رفته اند؛ حال آنکه تغییر مقررات توسط سازمان بورس و با تایید شورای عالی بورس صورت می گیرد و مدیریت فرابورس تصمیم گیرنده نهایی در خصوص تغییر مقررات نبوده و تنها مسئول اجرای صحیح آن است.

سهم های بزرگ جای ریزش ندارند

سوری در پاسخ به این سوال که «آیا مقررات جدید بازار پایه سبب ریزش بازار نخواهد شد؟» اظهار کرد: جو روانی منفی در بازار ممکن است موقتا بازار را منفی کند؛ ولی ریزش بازار سرمایه مشروط به ریزش سهم های بزرگ و شاخص ساز بوده و در شرایط فعلی، سهم های بزرگ جای ریزش چندانی ندارند (مگر آنکه در عرصه سیاسی و اقتصادی اتفاق خاصی مثل جنگ رخ دهد). کما اینکه فعال شدن سامانه مدیریت ریسک در زمان معاملات، در ابتدا با اعتراضات و دغدغه هایی همراه شد و رنگ سرخ بر تن بازار نشاند ، اما این روند دوامی نداشت و بازار سرمایه روند مثبت خود را در پیش گرفت.

پیش بینی بازار

این فعال بازار سرمایه در پیش بینی وضعیت بازار بیان کرد: پیش بینی می شود منفی های بازار فروکش کرده و روند مثبت بازار تداوم خواهد یافت و فروشندگان این روزها، در روزهای آینده نادم خواهند شد. به سهامداران سهم های بازار پایه توصیه می شود هرگز در شرایط هیجانی معامله نکنند. قرار نیست اتفاق ناگواری در بازار پایه رخ دهد. بهتر است سهامداران با تکیه بر تحلیل بنیادی شرکت ها، در مورد نگهداری یا فروش سهم ها تصمیم گیری کنند.

وی در خاتمه تصریح کرد: امیدواریم دانش مالی سهامداران افزایش یابد. البته به نظر می رسد بخش عمده سهامدارانی که از بازار سرمایه بازدهی کسب می کنند، از دانش تحلیلی کافی برخوردار هستند.

Majd
France
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
به نظرتون قشرین بفروشیم؟
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
اگه بر اساس تحلیل خریدین و برای زمینهای کنار فرودگاه ارزشگذاری کردین، این زمینها همچنان موجود هستن و طرحهاشون ادامه داره و میتونید با قیمت بازار مقایسه کنید که ببینید می ارزه یا نه
اما اگه تحلیلی نداشتین و با حرف دیگران خریدین، چاره ای ندارید جز اینکه منتظر حرف همون افراد باشید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
با کدام سیستم و تحلیل قشرین رو خرید کردید با همان سیستم هم بفروشید والا سوال از این آن فایده ای نخواهد داشت توصیه میکنم کتاب چگونه در بورس دو میلیون به دست آوردم به ترجمه فارسی ساناز قهرایی را مطالعه کنید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
کدام کشور را می شناسید دامنه نوسان 50 درصد هفتگی را به 6 درصد کاهش دهد؟ توجه فرمائید 3 درصد دامنه هم تا دوشنبه بعد از بین می رود چون حراج دوشنبه بعد با توجه به پایانی دوشنبه قبل است .این قانون کاملا غلط و بر اثر نادانی تنظیم شده است و قطعا اگر تغییر نکند منجر به نابودی بازار پایه خواهد شد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
اگه راست میگن که قوانین جدید بازار پایه برای ساماندهی اوضاع وبهتر شدنه.پس چرا بازار باهمون قیمت آخر معاملات جاری بسته نشدگذاشت خوب سهم ها بی ارزش بشه وسهامدار ها این همه ضرر کنن بعد بسته بشه تاکی بشينن سهمی مثل نتوس که 7600 خریده شده والان 4300 .رشد کنه.این انصافه که در عرض چند روز 40 درصد ضرر بخوره.بقیه سهام ها هم همین طور .هیچ هدفی جز ضرر زدن به سرمایه گذار ندارین.
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۲
,وقتی عزیز محترم سهمی که ارزش این مبلغ را نداره کسی میره هیجانی میخره حتما باید ضرر کنه از این هم پایینتر میاد این سهم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: