تعداد بازدید : ۲۷۸۱
کد خبر : ۱۹۵۶۰۶
۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
کافی است متولیان امر، بحث فرهنگ سازی و آموزش سهامداران را جدی تر پیگیری کنند. آموزش در بازار سرمایه رو به توسعه کشور ما، اقدامی ضروری است.

عکس یادگاری با ندانستن سهامدار؟

به گزارش بورس نیوز، لابلای گلایه های سهامداران بازار پایه در مورد تغییر مقررات و وضع برخی محدودیت ها، اظهار کم اطلاعی از وضعیت شرکت های این بازار بیش از هر چیز نگران کننده است.

رشد چشمگیر صدور کدهای معاملاتی جدید در یکسال اخیر حاکی از ورود تعداد زیادی سرمایه گذار جدید به این بازار است که احتمالا بسیاری از آنها، هیچ تجربه و دانشی در مورد تحلیل شرکت ها ندارند و فقط بر اساس جو بازار و به صورت توده ای اقدام به معامله می کنند.

تغییر مقررات بازار پایه انتقادات برخی سهامداران را در پی داشته است.

عکس یادگاری با ندانستن سهامدار؟

سهامداران گرفتار در سهم های این بازار معتقدند اگر این بازار نقص و ایرادی داشته، چرا پی در پی کد معاملاتی صادر شده و اجازه معامله به سهامداران داده شده است؟ چرا در روزهایی که سهم های این بازار مرتبا رشد ۱۰ درصدی داشتند کسی اعتراض نکرد؟ اگر شرکت های این بازار شفافیت کافی نداشته و بسیاری از آنها در باتلاق زیان دست و پا می زنند، چرا اطلاع رسانی کافی خصوصا به تازه واردها که بوی کباب بورس بازی، هوش از سرشان برده بود صورت نگرفت؟ اصولا متولی فرهنگ سازی و آموزش سهامداران کیست؟ آیا شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس با آن همه دبدبه و کبکبه، توان برگزاری حداقل یک جلسه توجیهی رایگان برای سهامداران تازه وارد را ندارد؟

این در شرایطی است که مهم‌ترین هدف شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی است؛ اما در عمل فقط سهامداران جدید جذب کرده ایم و گویا افرادی را که برای اولین بار دریا را از نزدیک می بینند به حال خود رها کنیم تا شاید میان هیاهوی موج های خروشان دریا ، شنا بیاموزند.

سرمایه‌گذاران به مهارت نیازمندند

سید روح اله حسینی مقدم کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با در نظر گرفتن پیچیدگی های بازار سرمایه ضروری است سرمایه گذاران در این بازار، به مهارت و دانش لازم دست یابند. «نوسان» همواره در این بازار وجود دارد و شاید در این ایام سرمایه گذاران روی مثبت این بازار را دیده اند؛ ولی فعالان قدیمی تر این بازار، روزهای منفی بازار را هم دیده اند.

عکس یادگاری با ندانستن سهامدار؟

متولی آموزش سهامداران، بورس است

وی افزود: تحلیل و روش‌های بررسی وضعیت و پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها نیازمند مهارت خاص خود بوده و کسب مهارت ها در گرو آموزش است. بازار سرمایه کشور ما بازاری مستعد و رو به رشد بوده و ضریب نفوذ آن به تدریج در حال افزایش است. تمامی نهادهای مالی در کنار رسالت اصلی خود، می توانند در امر آموزش نقش داشته باشه باشند؛ اما متولی اصلی فرهنگ سازی و آموزش سهامداران در کشور ما ، بورس ها هستند.

حسینی مقدم تاکید کرد: رسالت اصلی تالارهای منطقه ای در نقاط مختلف کشور که توسط بورس ها راه اندازی شده، فرهنگ سازی و آموزش بوده و همیشه آماده ارایه خدمت به علاقمندان به آموزش سرمایه گذاری در بورس ها هستند. معرفی ابزارها و نهادهای جدید مانند سبدگردان ها و صندوق های سرمایه گذاری و... در ارتقای دانش سرمایه گذاران موثر است.

متولیان امر، بحث فرهنگ سازی و آموزش سهامداران را جدی تر پیگیری کنند

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال که «آیا در راستای آموزش سهامداران و فرهنگ سازی ضعیف عمل نشده؟» گفت: نمی توان برای فرهنگ سازی واحد اندازه گیری تعریف کرد. به هر حال در دوران رکود بازار سرمایه، آموزش و فرهنگ سازی چندان تاثیری در جذب سرمایه گذاران به این بازار نخواهد داشت؛ ولی روند آموزش مثبت و رو به رشد بوده و با گذشت زمان روش های جدیدی برای آموزش ارایه می گردد و کم کم، تعداد اشخاصی که علاوه بر کسب مهارت لازم، صلاحیت آموزش هم کسب می کنند، افزایش می یابد.

حسینی مقدم گفت: در دهه های قبل، حتی تعداد کتاب های مرتبط به آموزش سرمایه گذاری در بازار سرمایه کمتر از انگشتان یک دست بود؛ اما در حال حاضر علاوه بر کتب و مقالات آموزشی متعدد، روش های جدید آموزش مانند ابزارهای فضای مجازی هم به مدد سرمایه گذاران آمده است.

وی اضافه کرد: کافی است متولیان امر، بحث فرهنگ سازی و آموزش سهامداران را جدی تر پیگیری کنند. آموزش در بازار سرمایه رو به توسعه کشور ما، اقدامی ضروری است.

ضعف فرهنگ سازی و تعمیق تحلیل، چالش بازار سرمایه

در همین راستا، حسین خسرونژاد کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس‌نیوز بیان کرد: موافق تغییر مقررات بازار پایه هستم و معتقدم تغییر مقررات می بایست در سال های قبل رخ می داد و تغییرات، با تاخیر انجام شد.

عکس یادگاری با ندانستن سهامدار؟

وی افزود: منطقا باید دامنه نوسان در سهم شرکت هایی که از شفافیت کمتر برخوردار هستند، کمتر باشد؛ اما در بازار پایه دامنه نوسان سهم های کوچکی که بسیاری از آنها زیان های انباشته سنگینی هم دارند، از دامنه نوسان بالاتری نسبت به سایر بازارها برخوردار بودند و این موضوع، بزرگترین چالش بازار پایه محسوب می شود.

سهامداران بدون تحلیل نیز مقصر هستند

خسرونژاد اظهارکرد: شورای عالی بورس و سازمان بورس و فرابورس به عنوان نهادهای متولی نظارت بر بازار سرمایه، نخستین مقصران بروز مشکلات در بازار پایه هستند. سهامداران بازار پایه هم که بدون هیچ تحلیلی اقدام به سرمایه گذاری در سهم های این بازار کرده اند، بی تقصیر نیستند. چرا نهاد ناظر باید اجازه رشد چند صد درصدی به سهم شرکت های بی بنیاد بدهد و سهامداران هم بدون توجه به وضعیت شرکت، سرمایه خود را وارد چنین سهم هایی کنند؟

سهامداران نیازمند فیلتر آموزشی

این فعال بازار سرمایه ضمن تاکید بر ضعف فرهنگ سازی در بازار سرمایه گفت: در شرایطی که بازار سرمایه به عنوان مناسب ترین بازار جهت سرمایه گذاری و جذب نقدینگی معرفی می شود، شاید اعمال فیلترها و محدودیت هایی برای سهامداران مانند ضرورت طی کردن دوره آموزشی و آزمون و... قبل از صدور کد معاملاتی جدید، خوشایند نباشد؛ اما سازمان بورس و سایر نهادهای مالی می توانستند با صرف اندکی هزینه، اقدام به فرهنگ سازی در این مورد کنند و از رسانه ملی و سایر رسانه های خبری و تخصصی در راستای آموزش مستقیم و غیر مستقیم سرمایه گذاران بهره مند شوند. متاسفانه با وجود روند صعودی درآمد سازمان بورس و کارگزاری ها بابت کارمزد معاملات، در این سال ها در زمینه فرهنگ سازی و تعمیق فضای تحلیلی بازار سرمایه بسیار ضعیف عمل شده است.

خسرونژاد در خاتمه تصریح کرد: قیمت بسیاری از سهم های بازار، اعم از بورس و فرابورس، در ماه های اخیر رشد زیادی داشته و دچار حباب قیمتی هستند. ریزش قیمت در این سهم ها محتمل است و امیدواریم سرمایه گذاران لابلای خرید و فروش های خود، کمی هم به تحلیل بنیادی شرکت ها توجه کنند.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
آقا دوربینی تون وقتی می ره به اسم بازار برا خودش استوری و نمایش می ده چرا جرات ندارین جلوش وایسین؟
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
به این روش سخن گفتن توهین به سهامداران است ٫ وقتی که سهمی مانند شغلی یا شمواد یا لازمه یا شرنگی و۰۰۰۰۰ در مدت کوتاهی قیمت آنها به یکباره چندین برابر می‌شود در آن ایام مدیران بورسی کجا تشریف داشتند؟ آنها که به یک لحظه دامنه نوسان را 3% کردن نمیتوانستند زودتر جلوی این افزایش قیمت را بگیرند ؟ خیلی باید ساده باشیم که فکر نکنیم پشت پرده این افزایش قیمتهای نجومی اشخاص خاص و یا بهتر بگویم ژن های خاص نبودند که این درامد[نجومی] را کسب کردند۰ نه آن زمان که دامنه نوسان مثلا در بازار ج محدودیت نداشت و یا در بازار دیگر 10% بود نه حالا که شده حداکثر 3% آن هم اگر منفی نباشد۰ نه برادر من مدیران بورسی ما این کاره نیستند . حداکثر کاری که می‌توانند انجام دهند مرتب جلسه بگذارند و موز و خیار میل کنند ۰
فروهر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
همچنان صفوف فروش شرکتهای بازار پایه پا برجا هستند ولی مسئولان در چشم مردم و خبرنگاران نگاه میکنند و دروغ میگویند ...
لعنت خدا بر باعث و بانی این افتضاحی که به جهت بی تدبیری و نداشتن دانش لازم مسئولان در بازار پایه ایجاد کردند..کجای دنیا نوسان شرکتهای غیر شفاف دو برابر شرکتهای شفاف هستش؟ تاوان این اشتباهات مسئولان نالایق را چرا باید مردم بدهند؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: