تعداد بازدید : ۶۵۹
کد خبر : ۱۹۵۷۹۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، مشکلات خودروسازان را برطرف نمی کند؛ ولی در کوتاه مدت احتمالا بازدهی برای سهامداران به ارمغان خواهد آورد.

بهترین روش تامین مالی خودروسازان

به گزارش بورس نیوز یکی از چالش های اصلی خودروسازان، کمبود نقدینگی است. بحث تامین نقدینگی شرکت‌های خودرویی از اهمیت بسیار برخوردار بوده ولی به نظر می‌رسد نقش بازارسرمایه در تامین مالی خودروسازان چندان جدی نیست.

هومن عمیدی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: شرکت‌های خودروساز علاوه بر امکان اخذ تسهیلات از نظام بانکی، به چند روش امکان تامین مالی دارند؛ یکی از این روش‌ها انتشار اوراق صکوک و تامین‌مالی از طریق بازار‌سرمایه بوده که این روش برای موارد ضروری و کوتاه مدت موثر است و خودروسازان با انجام مراحل قانونی کار به راحتی می‌توانند از این محل، تامین مالی کنند.

وی اضافه کرد: نکته اینجاست که در این روش تامین مالی، محدودیت هایی وجود دارد و معمولا خودروسازان از طریق انتشار اوراق صکوک، سالانه حداکثر ۵۰۰میلیارد تومان نقدینگی جذب می‌کنند و این رقم در گردش مالی خودروسازان، چندان اثرگذار نیست.

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به این موضوع تاکید کرد: از سوی دیگر، انتشار اوراق بیش از این میزان ممکن است با اقبال بازار مواجه نشود ضمن آنکه انتشار اوراق صکوک و تامین مالی از طریق بازارسرمایه برای خودروسازان، ارزان‌تر از تامین مالی از بانک نخواهد بود و به هر حال هزینه مالی در بر خواهد داشت.

عمیدی اضافه کرد: به نظر می رسد خودروسازان به اندازه کافی از بانک‌ها و بازار سرمایه تامین مالی شده‌اند و این تامین‌مالی اثری بر کاهش مشکلات آنان نداشته است.

این فعال بازار سرمایه ضمن اشاره به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران به عنوان مناسب ترین روش تامین مالی، گفت: افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران، روش مناسبی برای تامین مالی شرکت‌هاست که هزینه مالی به دنبال ندارد و شرکت‌ها با انجام یک افزایش سرمایه مثلا ۱۰۰درصدی، می تواند نقدینگی قابل توجهی جذب کنند اما با توجه به شرایط صنعت خودروسازی کشور و زیان انباشته شرکت‌ها، به نظر می‌رسد سهامداران تمایلی به انجام این روش ندارند.

عمیدی اضافه کرد: به دلیل بهای تمام شده بالا، هزینه‌های مالی سنگین و حاشیه سود اندک و حتی منفی صنعت خودروسازی، طرح توجیهی افزایش سرمایه از محل آورده نقدی برای سهامداران جذابیت نداشته و با شرایط کنونی صنعت خودرو، فعلا نمی توان از این روش بهره برد؛ مادامی که شرکت‌ها توان سودسازی ندارند، سهامداران در افزایش سرمایه شرکت ها مشارکت حداقلی خواهند داشت.

کارشناس بازارسرمایه در خصوص راهکارهای بهبود وضعیت خودروسازان گفت: بهتر بود شرکت‌های خودروساز از تمامی راه‌حل‌های قانون تجارت در اصلاح صورت‌های مالی خود استفاده کنند؛ «کاهش سرمایه» اگر چه از منظر سهامداران اتفاق خوشایندی نیست؛ اما می‌تواند به کاهش مشکلات خودروسازان و پوشش زیان‌های انباشته کمک کند.

وی ادامه داد: ادغام شرکت‌های خودروساز و واگذاری دارایی های مازاد و مدیریت هزینه‌ها در یک مجموعه واحد می‌تواند از مشکلات صنعت خودرویی کشور بکاهد؛ در شرایطی که خودروسازان با مشکل کمبود نقدینگی و زیان انباشته دست به گریبان هستند، نگهداری دارایی‌های مازاد (مثلا بلوک بانک پارسیان در شرکت ایران خودرو) توجیهی ندارد. البته منظور از واگذاری، واگذاری کاغذی و درون گروهی نیست! ضمن اینکه تغییر شرایط خودروسازان در گرو همکاری و مشارکت با چند شرکت خودروسازی برتر خارجی است.

وی افزود: چنانچه خودروسازان اصلاح ساختار را از درون مجموعه های خود آغاز کنند، می توان به مشارکت سهامدار در تامین مالی و حمایت دولت هم خوش‌بین بود. سیاست‌های نادرست خودروسازان در سنوات قبل و شناسایی سودهای کاغذی و تقسیم آن در مجامع، ریشه بخشی از مشکلات امروز شرکت‌های خودرویی است.

عمیدی در رابطه با تاثیر افزایش سرمایه خودروسازان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها گفت: افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، تاثیری در گردش نقدینگی شرکت ها ندارد؛ ولی این افزایش سرمایه می تواند مورد اقبال اهالی بازار سرمایه قرار بگیرد و با نهایی شدن افزایش سرمایه شرکت ها از این محل، سهم خودرویی ها پتانسیل رشد خواهد داشت. این افزایش سرمایه مشکلات خودروسازان را برطرف نمی کند؛ ولی در کوتاه مدت احتمالا بازدهی برای سهامداران به ارمغان خواهد آورد.

میتکر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
وقتی مثلا یک کارشناس چنین نظر بیخودی داره از بقیه چی انتظار باید داشت. جناب کارشناس افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی داراییها در واقع قیمت شرکت خودروسازی را بروز میکند و ضمن خروج از زیان باعث میشود که بانکها و دیگر سازمانها براحتی با خودرو ساز همکاری کرده موجب رونق تولید و ایجاد اشتغال شود .مسلما شرکتی که چند سال حتی یک ریال سود هم تقسیم نکرده هیچ ادم عاقلی در افزایش سرمایه از آورده شرکت نخواهد کرد.
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
این خودریی ها هیچ وقت سود ده نبوده و نمیشن چون هم بدنامن هم هیچ ایرانی از این صنعت خوشش نمیاد انقدر که متقلبن و فریبکار مثل تولیداتشون که گفتن نداره
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
با سلام به همه دوستان . کاملا با آقای مبتکر موافقم ....وای به حال بورس اگه کارشناساش اینها باشن .....
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
حرف کارشناس و قبول نداری بعد ضرر میکنی میگی سهام خودرویی خریدم ضرر کردم چکار کنم هنوز او نهای تو ضرر خرید خودرویی هستنو یه سری بشون بزن میفهی هر جا تنوری داغ میشه این خودرویی ها میپرن وسط حالا هم نوبت بازار سرمایهاست اشغال سهامهاشون بندازن خیلی ها رو بیچاره کردن این خودرویی ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
میشه کلا این خودسازی ها و سهامهاشون که جز ضرر و بدنامی چیزی نداشته کلا یک بار برای همیشه تعطیل شه بخدا فکر کنم حتی یک ایرانی هم پیدا نشه دل خوشی چه از تولیدا تشون چه از سهامشون داشته باشه همیشه متضررن همیشه هم خواهند ماند ولا تا بلو قرمز هم براشون زیاده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
دوستان سهام خودرویی هم مثل بقیه شرکتها هستن. اگه مدیران دزد باشند ضرر میدن در غیر اینصورت سود ده میشوند. مثلا سال 74 ایرانخودرو برای هر سهم 160 تومن سود ساخت و 150 تومن هم تقسیم کرد.انموقع دزد توش نبود یا کمتر بود.
فرزاد معین
Turkey
۰۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
سلام بهترین راهکار برای خروج از زیان سرعت عمل در انجام کارهاست، 1)اخراج نیروهای مازاد و جایگزین کردن نیروهای ناکارامد که فقط به خاطر داشتن روابط، صاحب مقام هستند. 2)فروش فوری اموال مازاد و غیر مولد. 3)تجدید ارزیابی داراییها در کمترین زمان ممکن. 4)استفاده از دانش نیروهای متخصص ایرانی(برای بروز کردن پلت فرمها و تولید قطعات پیشرفته)که در خارج از ایران توی شرکتهای خودروسازی مشغول به کار هستند .5)یک پارچه سازی واحدهای تولیدی در یک مکان نزدیک به هم برای جلوگیری از هدر رفت زمان و کم کردن هزینه حمل و نقل درون گروهی. 6)حمایت همه جانبه از سهامدار و جلوگیری از تخریب اعتماد نسبت به شرکت برای تامین منابع مالی بدون بهره. 7)امضای قرارداد پایاپای با شرکتهای خارجی برای تولید محصول مشترک و نه مونتاژی(در صورت رفع تحریمها).
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: