تعداد بازدید : ۶۵۳
کد خبر : ۱۹۵۸۴۷
مشاور سرمایه گذاری های خارجی تاکید کرد:
۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
پيمان مولوي
بانكهاي سرمايه گذاري در ايران بيش از چند دهه است كه فعاليتي ندارند و اين امر نشانگر عدم دسترسي ايران به بازارهاي مالي در طول ساليان بوده بازارهايي كه تركسل و گروه كوچ در تركيه از ان براي تامين مالي بهره برده اند ان هم از بازار سرمايه نيو يورك!

چالش ایران در ارتباط با بازارهای جهانی

به گزارش بورس نیوز، پيمان مولوي اقتصاددان و مشاور سرمايه گذاري خارجي در یادداشتی نوشت:


٩٠ هزار ميليارد دلار پول اماده براي سرمايه گذاري در جهان (به تفكيك ديداري و غير ديداري)وجود دارد كه اقتصاد ايران تقريبا هيچ استفاده و دسترسي بدان ندارد.

بيش از ٨٠ هزار ميليارد دلار اندازه بازارهاي مالي(سرمايه) در جهان است امريكا بيش از ٣٨ درصد بازارهاي مالي را در اختيار خود دارد و هيچ شركت ايراني تا به حال در يك بازار سرمايه بين المللي عرضه اوليه IPO نشده است! وقتي در اخبار ميشنويم ارامكو عربستان(شركت ملي نفت عربستان) اماده عرضه بلوك ١٠ درصدي در بازار سرمايه بين المللي است منظور همين بازار است.

بازار اوراق مشتقه بازاري ٥٠٠ هزار ميليارد دلاري است ، بله اشتباه نخوانديد ٥٠٠ هزار ميليارد دلار اما از ان هم بي بهره ايم.

بانكهاي سرمايه گذاري در ايران بيش از چند دهه است كه فعاليتي ندارند و اين امر نشانگر عدم دسترسي ايران به بازارهاي مالي در طول ساليان بوده بازارهايي كه تركسل و گروه كوچ در تركيه از ان براي تامين مالي بهره برده اند ان هم از بازار سرمايه نيويورك!


اول:ايران و شركتهاي ايراني توسط موسسات رتبه بندي بين المللي رتبه بندي نمي شوند! ريسك ايران براي طرفهاي خارجي نامشخص است! البته بر طبق رتبه بندي OECD كه براي ECA ها صورت ميشود رتبه ايران ٦ از ٧ است معادل B در سيستم رتبه بندي اعتباري بين المللي! 

دوم: تحريم هاي اوليه امريكا و توسعه ان در تحريم هاي جديد سيستم مالي جهان را از كار كردن با ايران منصرف كرده! 

سوم، شما بانكي منطقه اي و يا جهاني را در ايران سراغ داريد؟ ايران بزرگترين كشور جهان است كه شهروندانش دسترسي به سيستم مالي و بانكي استاندارد بين المللي را ندارد و اين در ميان و طولاني مدت مخل توسعه است.

چهارم، عدم حضور شركتهاي مهندسي مشاور بين المللي، مشاوران مالي تراز اول ، شركتهاي حسابرسي بزرگ و شركتهاي مشاوره مديريتي بزرگ در بازار ايران سبب ايجاد فاصله اي بسيار در فضاي كسب و كار ايران و واقعيات روزمره جهاني به بار اورده است.

پنجم. عدم حضور مستقيم شركتها و موسسات كوچك و متوسط جهاني در ايران! فضاي كسب و كار ايران فضايي است كه در ان شركتهاي ايراني در حال زيست بدون رقيب هستند ، شايد در نگاه اول جذاب به نظر بيايد اما در طولاني مدت عدم حضور رقباي بين المللي بهره وري و نواوري را كاهش ميدهد و موجب افت در اقتصاد خواهد شد.

مشكلات سرمايه گذاري در ايران محدود نيست و نمي توان بدون در نظر گرفتن تحريم ها مسير مشخص را پيمود.

اميدوارم روزي مسير استفاده از ابزارهاي جهاني براي اقتصاد ايران فراهم شود. / گسترش صمت

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: