تعداد بازدید : ۷۸۰
کد خبر : ۱۹۵۸۴۷
مشاور سرمایه گذاری های خارجی تاکید کرد:
۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
پيمان مولوي
بانكهاي سرمايه گذاري در ايران بيش از چند دهه است كه فعاليتي ندارند و اين امر نشانگر عدم دسترسي ايران به بازارهاي مالي در طول ساليان بوده بازارهايي كه تركسل و گروه كوچ در تركيه از ان براي تامين مالي بهره برده اند ان هم از بازار سرمايه نيو يورك!

چالش ایران در ارتباط با بازارهای جهانی

به گزارش بورس نیوز، پيمان مولوي اقتصاددان و مشاور سرمايه گذاري خارجي در یادداشتی نوشت:


٩٠ هزار ميليارد دلار پول اماده براي سرمايه گذاري در جهان (به تفكيك ديداري و غير ديداري)وجود دارد كه اقتصاد ايران تقريبا هيچ استفاده و دسترسي بدان ندارد.

بيش از ٨٠ هزار ميليارد دلار اندازه بازارهاي مالي(سرمايه) در جهان است امريكا بيش از ٣٨ درصد بازارهاي مالي را در اختيار خود دارد و هيچ شركت ايراني تا به حال در يك بازار سرمايه بين المللي عرضه اوليه IPO نشده است! وقتي در اخبار ميشنويم ارامكو عربستان(شركت ملي نفت عربستان) اماده عرضه بلوك ١٠ درصدي در بازار سرمايه بين المللي است منظور همين بازار است.

بازار اوراق مشتقه بازاري ٥٠٠ هزار ميليارد دلاري است ، بله اشتباه نخوانديد ٥٠٠ هزار ميليارد دلار اما از ان هم بي بهره ايم.

بانكهاي سرمايه گذاري در ايران بيش از چند دهه است كه فعاليتي ندارند و اين امر نشانگر عدم دسترسي ايران به بازارهاي مالي در طول ساليان بوده بازارهايي كه تركسل و گروه كوچ در تركيه از ان براي تامين مالي بهره برده اند ان هم از بازار سرمايه نيويورك!


اول:ايران و شركتهاي ايراني توسط موسسات رتبه بندي بين المللي رتبه بندي نمي شوند! ريسك ايران براي طرفهاي خارجي نامشخص است! البته بر طبق رتبه بندي OECD كه براي ECA ها صورت ميشود رتبه ايران ٦ از ٧ است معادل B در سيستم رتبه بندي اعتباري بين المللي! 

دوم: تحريم هاي اوليه امريكا و توسعه ان در تحريم هاي جديد سيستم مالي جهان را از كار كردن با ايران منصرف كرده! 

سوم، شما بانكي منطقه اي و يا جهاني را در ايران سراغ داريد؟ ايران بزرگترين كشور جهان است كه شهروندانش دسترسي به سيستم مالي و بانكي استاندارد بين المللي را ندارد و اين در ميان و طولاني مدت مخل توسعه است.

چهارم، عدم حضور شركتهاي مهندسي مشاور بين المللي، مشاوران مالي تراز اول ، شركتهاي حسابرسي بزرگ و شركتهاي مشاوره مديريتي بزرگ در بازار ايران سبب ايجاد فاصله اي بسيار در فضاي كسب و كار ايران و واقعيات روزمره جهاني به بار اورده است.

پنجم. عدم حضور مستقيم شركتها و موسسات كوچك و متوسط جهاني در ايران! فضاي كسب و كار ايران فضايي است كه در ان شركتهاي ايراني در حال زيست بدون رقيب هستند ، شايد در نگاه اول جذاب به نظر بيايد اما در طولاني مدت عدم حضور رقباي بين المللي بهره وري و نواوري را كاهش ميدهد و موجب افت در اقتصاد خواهد شد.

مشكلات سرمايه گذاري در ايران محدود نيست و نمي توان بدون در نظر گرفتن تحريم ها مسير مشخص را پيمود.

اميدوارم روزي مسير استفاده از ابزارهاي جهاني براي اقتصاد ايران فراهم شود. / گسترش صمت

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.