تعداد بازدید : ۵۷۹
کد خبر : ۱۹۵۸۵۶
نگاهی اجمالی به وضعیت و عملکرد مالی سرمایه گذاری غدیر در دوره شش ماهه نخست سال مالی
۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
مبلغ سرمایه گذاری بلندمدت شرکت اصلی معادل 87 هزار و 300 میلیارد ریال است.

 

به گزارش بورس نیوز، بر اساس صورت های مالی شش ماهه حسابرسی شده منتهی به پایان خرداد ماه سال جاری، شرکت سرمایه گذاری غدیر موفق به کسب سود خالص 12 هزار و 229 میلیارد ریالی گردیده است که این سود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد جالب توجه 9 درصدی را نشان می دهد. همچنین بر اساس صورت های مالی تلفیقی سود گروه در این دوره به 44 هزار و 118 میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش جالب توجه و قابل ملاحظه 186 درصدی را نشان می دهد.

شرکت سرمایه گذاری غدیر که در سال های اخیر بخش عمده پرتفوی خود را در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی سرمایه گذاری نموده بود، در چند سال گذشته منابع مالی بیشتری از پرتفوی خود را در زمینه برق و انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری نموده است و چندین طرح بزرگ این شرکت در صنعت برق را جز مهم ترین و عمده ترین طرح های صنعت برق کشور در سال های آینده عنوان نمود. همچنین بخش دیگری از پرتفوی شرکت همچون سال های گذشته در بخش معدنی و ساختمانی سرمایه گذاری شده است و ماهیت این هلدینگ به صورت یک مجموعه چند رشته ای شناخته می شود، هر چند که همچنان بخش عمده سودآوری شرکت از محل سرمایه گذاری در سهام شرکت های گروه پتروشیمی و پالایشگاهی محقق می گردد.

در جدول زیر اقلام عمده صورت های مالی بر اساس گزارش حسابرسی شده شش ماهه و همچنین ارزش بازار شرکت ارائه شده است.

رشد ۱۸۶ درصدی سود «وغدیر»

 

 همچنین در حال حاضر مازاد ارزش پرتفوی بورسی شرکت به 192 هزار میلیارد ریال رسیده است که عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در سهام هلدینگ نفت و گاز پارسیان، شرکت پتروشیمی پارس و همچنین شرکت سنگ آهن گهرزمین می باشد.

همان طور که اشاره گردید مبلغ سرمایه گذاری بلندمدت شرکت اصلی معادل 87 هزار و 300 میلیارد ریال است. شرکت های اصلی زیرمجموعه در جدول زیر ارائه شده است.

 

 

 در سرفصل دارایی های در جریان ساخت و پیش پرداخت های سرمایه ای گروه، مبلغ 73 هزار میلیارد ریال دارایی شناسایی شده است که 43 هزار میلیارد ریال از این مبلغ مربوط به مخارج طرح آلومینیوم جنوب است. این شرکت با ظرفیت اسمی تولید 300 هزار تن شمش طی ماه های آینده به بهره برداری خواهد رسید. همچنین 12 هزار میلیارد ریال از دارایی های در جریان ساخت مربوط به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان است.مبلغ 12.300 میلیارد ریال نیز مربوط به طرح های مربوط به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی غدیر است.

 بر اساس صورت های مالی ارائه شده و توضیحات یادداشت های ارائه شده، مبلغ 350 هزار میلیارد ریال آخرین برآورد شرکت از مخارج مورد نیاز جهت تکمیل طرح های مربوط به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی غدیر است که بیشترین مخارج سرمایه گذاری مورد نیاز شرکت مربوط به این حوزه است.
همچنین مخارج مورد نیاز جهت تکمیل طرح های شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان، مبلغ 320 هزار میلیارد ریال است که عمدتا بابت اجرای طرح های پتروشیمی کیان و همچنین پالایش پارس فرآیند شیراز است که در حال حاضر درصد پیشرفت این دو طرح بزرگ شرکت کمتر از 10 درصد است.

رشد ۱۸۶ درصدی سود «وغدیر»

تسهیلات دریافتی گروه شامل 104 هزار میلیارد ریال است که از این مبلغ، 75 هزار و 700 میلیارد ریال مربوط به تسهیلات ارزی دریافتی گروه است. این تسهیلات ارزی عمدتا مربوط به شرکت های هلدینگ برق و انرژی غدیر به مبلغ 30 هزار میلیارد ریال، شرکت آلومینیوم جنوب به مبلغ 27.846 میلیارد ریال و همچنین شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان به مبلغ 15.127 میلیارد ریال است. با این حال در یادداشت توضیحی مربوط به دارایی ها و بدهی های ارزی شرکت شاهد ثبت 4.4 میلیارد یوآن، 144.9 میلیون یورو، 53.4 میلیون درهم و 1.2 میلیون دلار است و با توجه به افزایش نرخ ارز در سامانه نیما انتظار افزایش قابل توجه تسهیلات مالی ارزی گروه را خواهیم داشت.

 درآمد عملیاتی ثبت شده گروه در دوره 6 ماهه نخست سال جاری شامل مبلغ 232 هزار و 400 میلیارد ریال است که 211 هزار میلیارد ریال آن مربوط به فروش شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان و 14.927 میلیارد ریال نیز مربوط به درآمدهای کسب شده از محل فروش شرکت های زیرمجموعه گروه بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر بوده است.

 با توجه به وضعیت شرکت های زیرمجموعه سرمایه گذاری غدیر، انتظار می رود که سود هر سهم شرکت در سال مالی جاری و در دوره 12 ماهه به حدود 500 تا 550 ریال به ازای هر سهم برسد و در صورت ثبات شرایط فعلی سود سال آتی شرکت نیز در محدوده 700 لغایت 750 ریال به ازای هر سهم محقق گردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: