تعداد بازدید : ۴۰۱
کد خبر : ۱۹۵۹۵۶
رییس کمیسیون انرژی و محیط‌ زیست اتاق تهران تاکید کرد:
۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
در صورت کاهش ذخایر استراتژیک نفت آمریکا، کشورهای عضو اوپک ذخایر بازرگانی خود یعنی نفت روی آب را عرضه نمی‌کنند تا زمانی که بازار به تعادل رسیده و چه‌بسا قیمت افزایش پیدا کند.»

به گزارش بورس نیوز، رضا پدیدار، رییس کمیسیون انرژی و محیط‌ زیست اتاق تهران در یادداشتی نوشت:

«اگر قیمت نفت به‌عنوان یک کالای استراتژیک در شرایط غیرمتعارف قرار بگیرد، اقتصاد تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آن را متزلزل خواهد کرد. به همین دلیل بیشتر کشورهای دنیا تمایلی به التهاب بازار نفت ندارند و خواستار شکل‌گیری و ادامه روند طبیعی در این بازار هستند.

زمانی که فصل سرما در نیمکره شمالی آغاز شود، میزان تقاضای خرید نفت خام و مشتقات آن افزایش پیدا می‌کند. ورود این تقاضای جدید به بازار درحالی‌که میزان عرضه ثابت است، به‌طور طبیعی قیمت‌ها را افزایش می‌دهد و افزایش نسبی قیمت می‌تواند در وهله اول رضایت تولیدکنندگان و در وهله دوم رضایت مصرف‌کنندگان را تأمین کند. رضایتمندی مصرف‌کنندگان زمانی حاصل می‌شود که با توجه روند طبیعی در بازار، اثرگذاری این کالای استراتژیک در سبد مصرف مردم در نقاط مختلف جهان، قطعی و کند باشد تا شتاب‌زده.

ایالات‌متحده آمریکا همیشه بالاترین ذخایر استراتژیک را داراست اما کمترین ذخایر بازرگانی را دارد. سایر کشورهای تولیدکننده نفت در جهان ازجمله اعضای اوپک مثل ایران، بیشترین ذخایر بازرگانی و کمترین ذخایر استراتژیک را دارند. اگر آمریکا از ذخایر استراتژیک خود یعنی نفت روی خاک استفاده کند، تنها می‌تواند در کاهش تقاضای خود از بازار نفت اثر بگذارد.

اگر زمانی عرضه ذخایر استراتژیک نفت آمریکا بخواهد زمینه کاهش قیمت را فراهم کند، کشورهای عضو اوپک ذخایر بازرگانی خود یعنی نفت روی آب را عرضه نمی‌کنند تا زمانی که بازار به تعادل رسیده و چه‌بسا قیمت افزایش پیدا کند.»

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: