تعداد بازدید : ۹۱۹
کد خبر : ۱۹۶۰۰۴
رییس سندیکای مواد موثره دارویی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
برنامه هایی برای افزایش توان تولید مواد موثره دارویی در داخل کشور در دست پیگیری است وبا توجه به اقدامات حمایتی نهادهای مختلف و همچنین تسهیلات بانکی اعطا شده، امیدواریم در زمینه تولید مواد موثره دارویی به خودکفایی بیشتری دست یافته شود.

افزایش سهم بازار داروسازان کشور

به گزارش بورس نیوز، گروه دارویی امروز هم در کانون توجه سهامداران قرار داشت و اکثر نمادهای این گروه، صف خرید بودند.
ممنوعیت واردات ۶۰ قلم دارو اتفاق خوشایندی بود که امیدواری به رشد سودآوری دارویی ها را تقویت کرد. البته روند وصول مطالبات این صنعت هم کمی بهتر شده است.

فرامرز اختراعی رییس سندیکای مواد موثره دارویی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: داروهای وارداتی شامل دو دسته دارو بود؛ داروهایی که مشابه تولید داخلی نداشته اند و داروهایی که مشابه تولید داخلی داشته اند. داروهایی که اخیرا واردات آنها ممنوع شده، مشابه تولید داخل داشته اند.

وی افزود: در صنعت دارو هیچ تردیدی در یکنواختی داروهای مشابه وجود ندارد و داروهای مشابه داخلی، به لحاظ کیفی کاملا منبطق با استانداردها هستند و ممنوعیت واردات، هیچ مشکلی برای مصرف کنندگان به دنبال نخواهد داشت. ضمن اینکه هم در برنامه ششم توسعه و هم در نظام نامه سلامت، و هم در مصوبه شورای انقلاب، واردات دارویی که مشابه تولید داخلی دارند، ممنوع است.

این فعال صنعت دارو در مورد مزایای ممنوعیت داروهایی که مشابه تولید داخل دارند گفت: این اقدام سهم بازار تولیدکنندگان داخلی را افزایش خواهد داد. البته واردکنندگان دارو، بازار بزرگی را در دست داشتند. ارزبری صنعت داروسازی کشور که تقریبا ۹۷ درصد از داروی کشور را تامین میکند، حدود ۶۰۰ میلیون دلار است؛ در حالی که واردکنندگان دارو بیش از ۱.۴ میلیارد دلار واردات دارند. بنابراین محدودیت حجم واردات را به راحتی نمی پذیرند و قطعا اعتراضات و سنگ اندازی هایی خواهند کرد. امیدوارم سیستم قضایی وارد عمل شود و اجازه اعمال نفوذ و سنگ اندازی به کسی داده نشود. واردات، سودآورتر از تولید داخلی است و اگر در حوزه واردات دارو نظارت دقیق و سختگیرانه صورت نگیرد، این اقدام به نتیجه دلخواه نخواهد رسید.

اختراعی تصریح کرد: سال گذشته، ۶۷ درصد از مواد موثره صنعت داروسازی کشور در داخل کشور تولید می شد. خوشبختانه با وجود تمام مشکلات و محدودیت ها، خودکفایی در زمینه تولید مواد موثره دارویی کشور به ۶۹.۵ درصد رسیده است. (آمار دقیق تر و جزییات مربوط به مواد موثره تولید داخل در سایت سندیکا موجود است.)

وی افزود: با توجه به اقدامات حمایتی نهادهایی همچون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و ستاد علمی و فناوری ریاست جمهوری، برنامه هایی برای افزایش توان تولید مواد موثره دارویی در داخل کشور در دست پیگیری است و تسهیلات بانکی نیز اعطا شده و امیدواریم سال آینده این رقم افزایش یابد و در زمینه تولید مواد موثره دارویی به خودکفایی بیشتری برسیم. البته موفقیت در این زمینه در گرو ممنوعیت هر محصول و دارویی است که مشابه آن در داخل کشور تولید می گردد. شرایط برای توسعه محصولات ملی، بسیار مساعد است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: