تعداد بازدید : ۴۱۱۵
کد خبر : ۱۹۶۲۷۷
«تنوین» و «حکشتی» دست به ماشه هستند؛
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشور حال و روز خوشی ندارد و تولید و فروش شرکت‌ها به راحتی گذشته انجام نمی‌شود، چشم امید سهامداران به درآمد سرمایه گذاری‌ها است.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از راهکار‌های شرکت‌ها در شرایط رکود، در جهت شناسایی سود، فروش سرمایه گذاری‌ها است.

اصلی‌ترین تفاوت بین سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و کوتاه مدت در انگیزه شرکت برای آن دارایی است. به عبارت بهتر، زمانی که شرکت دارایی‌هایی نظیر سهام، اوراق قرضه و سایر دارایی‌ها را به قصد فروش طی مدت یک سال را دارد، سخن از سرمایه گذاری کوتاه‌مدت به میان می‌آیند.

سرمایه‌‎‌گذاری‌های بلندمدت دارایی‌هایی است که شرکت نمی‌تواند آن‌ها را به سرعت به پول نقد تبدیل کند.
حال به سراغ شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه رفتیم و آن‌ها را بر اساس مبلغ سرمایه گذاری‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت رتبه‌بندی کردیم.

در این رتبه‌بندی، شرکت «تأمین سرمایه نوین» با نماد «تنوین» با رقمی در حدود ۵۳۳۴ میلیارد تومان، در جایگاه نخست بر اساس مبلغ سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ایستاده است. با اختلاف فاحش، «بپاس» که یک شرکت فعال در حوزه بیمه است، رتبه دوم را از این حیث دارا است و «پتروشیمی فناوران» سومین شرکت با بیشترین رقم سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است.

سبد کدام شرکت‌ها سنگین‌تر است؟

در نگاه بلندمدت، «حکشتی» بیشترین سرمایه گذاری بلندمدت را در بین شرکت‌های بورسی انجام داده است. «فارس» با فاصله نزدیک، رقمی معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری‌های بلندمدت کنار گذاشته و «سایپا» از این نظر خود را به رده سوم رسانده و جزو صدرنشینان این رتبه‌بندی است.

سبد کدام شرکت‌ها سنگین‌تر است؟

به عبارتی می‌توان چنین گفت که این شرکت‌ها با حجم بالای سرمایه گذاری‌های خود، دست به ماشه هستند تا با فروش سرمایه گذاری‌ها به خصوص شرکت‌های کم بازده و زیان‌ده، حال خوشی را به صورت‌های مالی خود تزریق کنند. از طرفی، دست این شرکت‌ها برای تغییر در ترکیب سبد سرمایه گذاری بازتر است و با توجه به شرایط، می‌توانند نسبت به بهبود وضعیت سرمایه گذاری‌ها اقدام کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: