تعداد بازدید : ۳۳۳
کد خبر : ۱۹۶۳۳۱
۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
به منظور افزایش بازدهی و همچنین گردش معاملات در این بخش از دارایی‌های صندوق، اقدام به بررسی معاملات این اوراق در بازار سرمایه شده است.

بررسی معاملات اسنادخزانه اسلامی در بازار سرمایه

گزارش بررسی معاملات اسناد خزانه اسلامی و پیشنهادات سفارش گذاری این اوراق در سامانه معاملات

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، با توجه به اینکه بخش مهمی از ترکیب دارایی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مربوط به اوراق بدهی و به خصوص اسناد خزانه است، به منظور افزایش بازدهی و همچنین گردش معاملات در این بخش از دارایی‌های صندوق، اقدام به بررسی معاملات این اوراق در بازار سرمایه شده است.

همانگونه که در جدول زیر نیز قابل مشاهده است نوسان قیمت برخی از اوراق در طول یک ماه گذشته به ۸ درصد نیز رسیده که این موضوع می‌توان فرصت مناسبی جهت خرید این اوراق در نرخ‌های بالا و فروش آن‌ها در نرخ‌های پایین و امکان استفاده از نوسانات قیمتی را علاوه بر خرید و نگهداری اوراق با نرخ‌های سود بالاتر از میانگین بازار فراهم کند. در جدول زیر لیست اسناد خزانه با گردش بالای معاملات و همچنین نرخ بازدهی بر اساس معاملات جاری در کنار میزان نوسان این اوراق در یک ماه گذشته و میانگین ارزش معاملات ارائه شده است. توضیحات بیشتر مربوط به این جدول در صفحه بعد ارائه شده است.

بررسی معاملات اسنادخزانه اسلامی در بازار سرمایه

• در نماد‌های «اخزا» در حال حاضر ۱۷ نماد در حال معامله است که نماد «اخزا ۷۰۸» در کمتر از یک ماه دیگر سررسید خواهد شد. همچنین تاریخ تسویه نماد «اخزا ۷۰۷» روز جاری بوده و مالکیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این نماد در حدود ۲۱۴.۳۰۰ برگه بوده که با دریافت منابع مالی ناشی از تسویه توسط دولت، اوراق جدید می‌تواند جایگزین شود.

• از ۱۶ نماد دیگر اخزای قابل معامله، تعداد ۶ نماد در سال ۱۴۰۰، ۶ نماد در سال ۱۳۹۹ و ۴ نماد نیز در سال جاری سررسید خواهند شد. نرخ بازده تا سررسید متوسط نماد‌هایی که در سال ۱۴۰۰ سررسید می‌شوند، در حدود ۲۳ درصد است. این نرخ در نماد‌های سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ بین ۲۰ تا ۲۱.۵ درصد است.

• میانگین ارزش معاملات روزانه نماد‌های مربوط به سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ در حدود ۷۲ میلیارد ریال و این ارزش در خصوص نماد‌هایی که در سال جاری سررسید می‌شوند، در حدود ۲۰ میلیارد ریال است.

•‌ می‌توان در خصوص نماد‌های سال ۱۳۹۸ که به تدریج به سررسید خود نزدیک می‌شوند، اقدام به فروش آن‌ها در نرخ‌های بین ۱۸ تا ۲۰ درصد کرد و همزمان اوراق با نرخ‌های ۲۲.۵ تا ۲۳.۵ درصد سال‌های آینده را جایگزین کرد. اولویت این اقدام با نماد «اخزا ۷۰۸» خواهد بود.

• همچنین بر اساس جداول زیر که بر اساس سال سررسید اسناد خزانه تهیه شده، می‌توان به منظور استفاده از نوسانات قیمت‌ها در اسناد خزانه، با توجه به سال سررسید اوراق، در نرخ‌های ذکر شده در جدول زیر نسبت به فروش و خرید اوراق اقدام کرد.

بررسی معاملات اسنادخزانه اسلامی در بازار سرمایه

درخصوص سایر اوراق بدهی از جمله اوراق مشارکت، اوراق اجاره و ...، در مقایسه با اسناد خزانه اسلامی از حجم معاملات و نوسان قیمت کمتری دارند. با این حال برخی از اوراق معامله‌شده دارای بازدهی‌های بالایی هستند که می‌توانند در بررسی‌های خرید اوراق مدنظر قرار بگیرند.

بررسی معاملات اسنادخزانه اسلامی در بازار سرمایه

در جدول زیر برخی از اوراق با نرخ بازدهی بالا (بر اساس آخرین قیمت‌های معامله شده در بازار سرمایه در تاریخ ۲۶ شهریور ۹۸) و همچنین اوراق موجودی در پرتفوی صندوق‌های شرکت ارائه شده است. همچنین در جدول بعدی، امکان خریدوفروش این اوراق بر اساس نرخ‌های بازدهی از پیش تعیین شده امکانپذیر است.

بدیهی است، نرخ‌های بازدهی تعریف شده امکان تغییر را خواهند داشت و همچنین لیست اوراق نیز می‌تواند با توجه به تغییر قیمت‌ها در معاملات و تغییرات بازدهی اصلاح شود. همچنین حجم معاملات و ارزش معاملات نیز به عنوان عامل اصلی دوم در لحاظ کردن خرید اوراق مدنظر قرار می‌گیرد.

بررسی معاملات اسنادخزانه اسلامی در بازار سرمایه

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: