تعداد بازدید : ۷۹۴
کد خبر : ۱۹۶۵۴۳
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
بهترین و کم ریسک‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری اشخاصی که شناخت زیادی از بازار سرمایه ندارند، تشکیل سبدی متشکل از سهام چند شرکت سرمایه‌گذاری است.

افزایش نقدشوندگی بازار، محرک جذابیت سهم شرکت های سرمایه گذاری

با وجود رکود در بسیاری از بازارها از جمله ارز و مسکن و خودرو و...، بازار سرمایه اما پررونق است و به مدد انرژی بالای این بازار، سرمایه گذاران جدیدی هم جذب این بازار شده اند. شاخص کل با رشد ۴۳۲۲ واحدی تا این لحظه، از ۳۰۲ هزار واحد فراتر رفته است.

محمد آرام بنیار کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص دلایل اقبال بازار سرمایه بیان کرد: رشد بازار سرمایه، چند دلیل دارد. نخست آنکه افزایش نرخ ارز از دو جنبه بر شرکت های بورسی اثرگذار بوده است. از طرفی درآمد شرکت ها و به تبع آن سودآوری شرکت های بورسی رشد کرده و این رشد سودآوری، قیمت سهم ها را نیز افزایش داده و از طرف دیگر؛ افزایش نرخ ارز موجب افزایش ارزش جایگزینی دارایی های شرکت ها شده است. تاثیر افزایش ارزش دارایی های شرکت هم بر قیمت سهم ها مثبت بوده است. اگر این موضوع را علت رشد بازار بدانیم، قیمت سهم ها کم کم به نقطه تعادلی نزدیک می شود.

وی افزود: اما علت دیگری که رشد بازار را تداوم داده، رکود بازارهای موازی و ورود حجم قابل توجهی نقدینگی به بازار سرمایه بوده است. افزایش حجم نقدینگی در کنار فعالیت ابزارهای مختلفی مانند صندوق های سرمایه گذاری، سبب افزایش نقدشوندگی سهم ها شده و افزایش نقدشوندگی، منجر به افزایش ارزش بازار سرمایه شده است.

این فعال بازار سرمایه اضافه کرد: میانگین نسبت P بر E بورس تهران بسیار پایین تر از بورس های جهانی است و این موضوع، علل مختلفی دارد؛ اما نکته حایز اهمیت این است که افزایش نقدشوندگی بازار سرمایه به افزایش نسبت P بر E هم کمک خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: قیمت سهم شرکت های سرمایه گذاری در گذشته معمولا ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزش NAV معامله می شد؛ ولی با افزایش نقدشوندگی بازار، اگر نقدشوندگی پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری افزایش یابد، قیمت سهم شرکت های سرمایه گذاری می تواند به اندازه ارزش NAV معامله شود.

آرام در خاتمه در رابطه با گزینه های مناسب جهت سرمایه گذاری گفت: بهترین و کم ریسک ترین گزینه برای سرمایه گذاری اشخاصی که شناخت زیادی از بازار سرمایه ندارند، تشکیل سبدی متشکل از سهام چند شرکت سرمایه گذاری است. البته بهتر است سهم شرکت های سرمایه گذاری انتخاب شود که با قیمتی کمتر از ارزش NAV معامله می شوند. صندوق های سرمایه گذاری نیز ابزار مناسبی برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران محسوب می گردد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.