تعداد بازدید : ۴۵۵۶
کد خبر : ۱۹۶۶۶۷
صدای سهامدار این بار از عسلویه؛
۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
سهام شرکت پتروشیمی جم حرکت لاک پشتی دارد که شاید یکی از دلایل آن را بتوان در عرضه‌های شدید حقوقی‌ها جستجو کرد.

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از سهم‌های بازار سرمایه که عملکرد آن اصلا به مذاق سهامداران آن خوش نیامده، «پتروشیمی جم» با نماد «جم» است.

حقوقی‌ها نفس «جم» را بریدند

«جم» از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه تنها بازدهی بسیار اندک ۲۳ درصدی را به ثبت رسانده؛ در حالی که شاخص کل بورس تهران با رکوردشکنی‌های مداوم، ۶۹ درصد رشد داشته است.

همان‌گونه که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، بازدهی سالانه «جم» در مقایسه با شاخص کل بورس تهران، در اغلب سال‌ها در موضع ضعف قرار داشته و نتوانسته حداقل‌ها را برای سهامداران خود فراهم کند. در سال ۹۲ که شاخص کل رشد ۱۰۸ درصدی را تجربه کرد، «جم» فقط ۲۵ درصد بر قیمت هر سهم خود افزود و ظاهرا این اتفاق در سال جاری نیز در حال رخ دادن است.

حقوقی‌ها نفس «جم» را بریدند

به طور کلی، در هیچ سالی این شرکت نتوانست رقم چندان قابل توجهی را در مقابل بازدهی سهام خود بنشاند و حتی در سال‌های ۹۳ و ۹۵ متحمل زیان و افت قیمت نیز شد.

به عبارتی بهتر، سهام این شرکت پتروشیمی حرکت لاک پشتی دارد که شاید یکی از دلایل آن را بتوان در عرضه‌های شدید حقوقی جستجو کرد.

نگاهی به معاملات حقوقی‌ها از ابتدای سال جاری تا آخرین روز شهریور ماه نشان از این دارد که حقوقی‌ها بیش از آن که خریدار «جم» باشند، در قامت فروشنده ظاهر شده اند و به گفته سهامداران، مجالی برای صعود نذاشته‌اند و با عرضه‌های خود جلوی رشد قیمت سهم را گرفته اند.

در مدت یاد شده نزدیک به ۱۴۸ میلیارد ریال از سهام «جم» از حقوقی‌ها به حقیقی‌ها واگذار شد.

همان‌طور که در نمودار ذیل مشاهده می‌کنید، تقریبا می‌توان گفت هر زمان که سهم فاز صعودی به خود گرفته، حقوقی‌ها با عرضه‌های سنگین مجالی برای رشد باقی نگذاشتند و عطش خریداران را خواباندند.

حقوقی‌ها نفس «جم» را بریدند

با این اوصاف، به نظر می‌رسد گلایه سهامداران «جم» چندان بی مورد نیست و حقوقی‌ها بهتر از این می‌توانستند نسبت به روند این سهم رفتار کنند.

شمس
United Kingdom
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
من واقعا تعجب میکنم از سهامداران صندوق بازنشتگی , ما سهامدارای جم که دستمون به جایی بند نیس هروقت با امور سهام تماس گرفتیم میگه سهمه خودشه به شما چه؟؟؟ اما سهام دار وصندوق عزیز تو زنگ بزن بگو چراااا تو کفه قیمتی میفروشی فروش وصندوق تو این قیمت مساوی با ضرر تو سهامدار وصندوق که هم من و هم تو رو به خاک سیاه نشونده
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
سلام خسته نباشید ببخشید خواهشا هوای ما سهامدارای خرد رو هم داشته باشین و روز به روز داریم ضرر میکنیم . سازمان بورس هم جواب گو نیست
زبیر حاجی پور
United Kingdom
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
حقوقی ما رو به خاک سیاه نشوندی , همین امروز 31 میلیون عرضه کردی , تا کی میخوای قیمت سهم رو پایین نگه داری تا واسه خودتون جمع کنید سهم رو ناظر چرا هیچ نظارتی نداره؟؟؟
علی نیشابوری
United Kingdom
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
آمار فروش و تولید عالی , گرفتن سود جم پیلن و سهامدار عمده جم پیلن راه اندازی طرح پادجم و و درآمد ارزی همه حاکی از سود آوری شرکت داره و شرکت یک پروژه داره سال 99 افتتاح میشه اما حقوقی نمزاره سهم به ارزش ذاتیش برسه و سازمان بورس هیچ نظارتی نداره , حداقل قیمتی که برای این سهم میشه متصور شد خیلی بالا تر از قیمت فعلیه چون تبلیغ سهم نشه از اعلام قیمت خودداری میکنم , بورس نیوز نشر بده تا سهامداران خرد به حق و حقوقشون برسن , کاش با مدیر شرکت یا مدیر مالی شرکت مصاحبه میکردید
اردشیر
United Kingdom
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
بنیادی سهم فوق العاده عالیه و نسبت به شاخص رشد اصلا نداشته و با عرضه حقوقی تو این قیمتا مونده شما نگاه کنید اصلا فروشنده حقیقی نداره
مینا
United Kingdom
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
انشاا... سازمان بورس وارد بشه و جلوی این عرضه ها و ضرر و زیان سهامداران خرد رو بگیره
زهرا وفایی
United Kingdom
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
حقوقی خدایی هم هست , آه ناله سهامدارا هم هست
ضرابی
United Kingdom
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
سازمان بورس باید دقت بیشتری رو فعالیت حقوقی سهم ها داشته باشه
هاشم
United Kingdom
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
امیدواریم شرکت درباره عرضه های حقوقی شفاف سازی بکنه هر چه زود تر امروز 31 میلیون سهم عرضه کرد
فائزه
United Kingdom
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
سازمان بورس باید نظارت بیشتری نسبت به عرضه های حقوقی داشته باشه , مگه اتفاق خاص بنیادی در سهم افتاده که سهامدار خرد در جریانش نیس اما حقوقی اینگونه عرضه میکنه و موجب زیان سهامدار خرد می شود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
دمت گرم عزیز.حرف دل ما سهامدارها رو زدید.
قنبرزاده
United Kingdom
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
بابا خسته شدیم بسه دیگه ناظر سازمان بورس پس داره چیکار میکنه شکایت کردیم از روند بازار میگه بازار نوسان دار از هیجان خودداری کنید؟؟؟ پس کی میخواید رسیدگی کنید به وضع سهامدار خرد صدای همه سهامدارا در اومده بسه دیگه همه سهام دارا از از عرضه های صندوق بازنشستگی تو ضرر هستن پس کی میخوای نظارت کنی
حقگو
United Kingdom
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
ناظر در خواب زمستانی تشریف داره ؛ اینا سهم رو تو کف کد به کد میکنن قیمت بالا میدن به حقیقی از همه جا بی خبر خدا لعنتشون کنه
پوریا
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
به امید روزی که از سهامداران خرد حمایت بشه و کمتر زیر دستو پای حقوقی ها بی صدا ضرر ببیننو کسی هم متوجه نشه ما بجز درخواست برسی حقوقی ها و شفاف سازی چیز در خواست دیگری نداریم
شمس
United Kingdom
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
ما مجبوریم برای رسیدن به حقمون به سازمان بورس شکایت کنیم اما متاسفانه سهامدارانی که درخواست شکایت به سازمان بورس رو مطرح کردن بورس نیوز نشر نمیده و این نهایت ظلم به سهامدار خرد هست , اگر شما این مطلب رو روی سایت قرار دادین تا از سهامداران خرد حمایت کنید نظرات رو لطفا سانسور نکنید و همه رو پخش کنید ما فقط حق و حقوقمون رو میخوایم همین چیز زیادی نمیخوایم
Ali
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
با سلام احتراما در جلوگیری از ضرر و زیان سهامدارن خواستار شفافیت و افشای اطلاعات هستیم 1- بحث شرکت تاپکو استانبول می باشد ایا قصد انحلال یا واگذاری شرکت فوق را دارید؟ چرا شرکت بیش از دوماه فاقد مدیر عامل یا سرپرست می باشد 2- دلیل عرضه حقوقی در کف قیمتی و عدم حمایت سهامدار عمده شرکت چیست و حتی خبرگزاری بورس نیوز وبورس 24 خبری با موضوع فوق مطرح کرده است ،ایا دلیل عرضه های سهامداران حقوقی به علت ضرر و زیان شرکت و یا تحریم یا تعمیرات یا مواردی از این قبیل هست؟؟؟؟
خواهشمندیم هر چه سریعتر شفاف سازی نمایید
معینی
United Kingdom
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
آقا والله بالله خسته شدیم از حقوقی که قیمت سهم رو پایین نگه داشته شکایت کردیم میگه نیرو توان فتح سهمشه میخکاد بفروشه به شما چه؟؟؟؟ بابا پول ما داره آب میشه جلو چشممون این نمونه بارز سفته بازیه و خدا میدونه کی سهم رو میزنن زیرش , حوالشون دست خداااا
شمس
United Kingdom
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
در گزارش سه ماهه افزایش سرمایه 312% رو در دوره 9 ماهه اعلام کرده بود حالا گفته در سال 99 , مگه بچه بازیه که هر روز یه چیز میگن حقوقی هم فقط میفروشه , حقوقی خسته نشدی؟
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: