تعداد بازدید : ۱۲۵۸
کد خبر : ۱۹۶۷۴۲
۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
مدیرعامل پتروشیمی جم گفت: هر بنگاهی برای خود برنامه ای دارد و بر همین اساس در اسفند سال97، با توجه به توانمندی ها و قابلیت ها برنامه تولید سال جاری تدوین شد که در 6 ماه اول امسال توانستیم برنامه تولید را محقق کنیم.

به گزارش بورس نیوز ،محمد رضا سعیدی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم روز دوشنبه در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در نشستی خبری به حضور موثر پتروشیمی جم در بازارهای جهانی اشاره کرد واظهار کردوفروش و صادرات خوبی داشتیم هرچند که در این مسیر شاهد تحولات خارج از اختیارات مانند فراز وفرود در نرخ محصولات پلیمری و کاهش قیمت این محصولات در بازارهای جهانی بودیم اما از نظر میزان و کیفیت تولید برنامه محقق شده و پتروشیمی جم روی سکوی مناسبی در بحث تولید قرار گرفته است.
سعیدی با اشاره به اینکه برنامه تولیدی با ظرفیت تولید متفاوت است، افزود: تولید مبتنی بر ظرفیت پتروشیمی ها عمدتا تحت تاثیر نیروهای خارج از بنگاه قرار دارد که از آن جمله می توان به کاهش میزان خوراک دریافتی در ماه های گذشته و کمبود اتان اشاره کرد.
وی با اشاره به تحقق برنامه تولید گفت: برای رسیدن به ظرفیت کامل نیازمند تامین خوراک در بالا دستی هستیم که اگر انجام شود می توان ظرفیت بالاتری در الفین تولید کرد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم با بیان اینکه فروش این مجتمع شامل فروش بین مجتمعی، فروش داخلی در بورس و صادرات است، گفت: به لحاظ تناژ حدود 35 تا 40 درصد تولید پتروشیمی جم صادر می شود و در آینده نیز به دنبال توسعه آن هستیم.
به گفته سعیدی، یکی از راهبردها در پتروشیمی جم راهبرد توسعه بازار محصول است تا هم توسعه گریدهای جدید داشته باشیم و در کنار آن بازارهای جدید تعریف کنیم تا محصولات خود را در بازارها به فروش برسانیم.
وی با اشاره به اینکه پتروشیمی جم در استراتژی رشد خود در 4 حوزه فعالیت کلیدی و راهبردی دارد، افزود: اولین مورد توسعه محصولات فعلی در بازارهای کنونی است و طبیعی است که در این حوزه افزایش سهم بازار، افزایش ظرفیت تولید و افزایش ارتقای کیفیت محصول جزو این راهبرد هاست که راهبرد رسوخ در بازار به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم راهبرد دیگر را راهبرد توسعه محصول دانست و ادامه داد: محصولات جدید را با توجه به نیاز مشتری شناسایی کرده و با توجه به آن نیاز محصولات جدید را تولید کنیم که راهبرد توسعه محصول است.
وی راهبرد بعدی را در پتروشیمی جم راهبرد توسعه بازار عنوان کرد و گفت: شناسایی بازارهای جدید در این راهبرد در دستور کار قرار دارد.
سعیدی افزود: راهبرد چهارم، تنوع سازی همزمان در محصول و بازار است. به این معنا که محصول و بازار جدید باشد و زنجیره ارزش را در بالا دست و پایین دست تکمیل کنیم که می توان از آن به عنوان استراتژی تنوع یاد کرد.
وی به توجه به ساخت داخل در پتروشیمی جم نیز اشاره کرد و گفت: اکنون توانمندی های قدرتمندی در مجموعه وجود دارد و مهارت و دانش قدرتمندی در پتروشیمی جم داریم بنابراین در وهله اول دنبال این هستیم تا بر روی توانمندی های پتروشیمی جم اتکا داشته باشیم و در مرحله دوم روی شرکای داخلی تمرکز کنیم و در مرحله سوم نگاه به حضور در بازارهای جهانی برای توسعه خواهیم داشت.
سعیدی ادامه داد: در مواردی ماشین آلات و مواد اولیه از خارج وارد می شود اما در مواردی که محصولات در کشور وجود دارد به تولیدکنندگان داخلی سفارش می دهیم.
وی با اشاره به اینکه تحریم اگرچه خوشایند نیست اما به تحریم می توان نگاه فرصت باشد، افزود: زیرا می تواند برای توسعه مجموعه های داخلی کمک کننده باشد و توسعه محصول و محصولات مرتبط شیمیایی مانند کاتالیست ها فرصتی برای بازیگران حوزه کسب و کار پتروشیمی در داخل کشور ایجاد می کند. هرچند که باید در بازارهای جهانی حضور پیدا کرد و با همه دانش را به اشتراک گذاشت و در شبکه کسب و کار حضور جدی داشت.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم به فروش اعتباری محصولات در بورس کالا نیز اشاره کرد و ادامه داد: یکی از موضوعات مهم توجه به صدای مشتری است و از آنجا که مشتریان پایین دستی دچار محدودیت ها و مشکلاتی هستند برای رفع مسئله پایین دستی تلاش می کنیم و استقبال می کنیم که در این حوزه کمکی به پایین دستی ها داشته باشیم.
وی تاکید کرد: البته باید زمینه را فراهم کرد به این معنا که اگر قرار است پتروشیمی جم خوراک صنایع پایین دستی را اعتباری تامین کند طبیعی است که شرکت های بالا دستی تامین خوراک نیز باید همین رفتار را با ما داشته باشند تا بتوانیم این موضوع را در زنجیره ارزش ادامه دهیم و تامین منابع مالی لازم را در طول زمان داشته باشیم.
سعیدی به عرضه ارز پتروشیمی جم در سامانه نیما نیز اشاره کرد و افزود: مانند تمام پتروشیمی ها دیگر بر اساس قانون و مقررات باید فروش خارجی و صادرات را در سامانه نیما عرضه کنیم البته هر چقدر ارز صادراتی داشتیم در نیما عرضه شده اما این روزها با مشکلی مواجه هستیم این است که به دلیل تفاوت نرخ ارز نیمایی و آزاد با هم یکسان شده و طبیعی است که این فروش برای پتروشیمی ها با چالش مواجه شده و در هفته های اخیر مشکلاتی از این دست داریم که با انجمن و بانک مرکزی مذاکره می کنیم تا مشکل حل شود.
وی ادامه داد: طبیعی است که متقاضی ارز نیما موانعی دارد و طبیعی است به بازار آزاد برای تهیه ارز مورد نیاز برود زیرا تضامین کمتر است و مشکلات کم خواهد بود. اینجاست که باید رگولاتور که بانک مرکزی است و انجمن صنفی و شرکت ملی صنایع پترووشیمی به همراه خود شرکت ها این مشکل را حل کنند.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم تاکید کرد: لزوم عرضه نیما برداشته نشود بلکه نیازمند اصلاح شرایط و سیاست ها هستیم زیرا الزاما در شرایط بازار آزاد همیشه عرضه متناسب با تقاضا نیست و تعادل بین عرضه و تقاضا و سیاستی که قیمت را تعیین می کند اصلاح شود.
وی گفت: در برنامه های خود ارتقای وضعیت پتروشیمی جم در بازارسرمایه و کسب و کار را در دستور کار داریم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: