تعداد بازدید : ۱۴۸۴
کد خبر : ۱۹۶۷۵۶
مدیر مالی «ثشرق» در گفتگو با بورس نیوز تشریح کرد:
۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
رشد قیمت سهم ها با توجه به ارزش خالص دارایی ها توجیه پذیر است؛ ولی با در نظر گرفتن جریان نقدینگی و بازدهی آتی سود شرکت ها، توجیه پذیر نیست. افزایش P/E سهم ها می تواند نگران کننده باشد.

سهم ساختمانی ها جای رشد دارد؟

به گزارش بورس‌نیوز، رشد بازار سرمایه در سال جاری قیمت سهام بسیاری از گروه های بازار را افزایش داده و گروه ساختمانی و انبوه سازی هم از این رشد بی نصیب نمانده است. البته روند سودآوری شرکت ها نیز در این مدت رشد داشته است.

«ثشرق» از نمادهای پربازده امسال بوده که از ابتدای امسال بازدهی تقریبا ۱۲۵ درصدی برای سهامداران به ارمغان آورده است. این شرکت در ۹ ماهه منتهی به پایان خردادماه به ازای هر سهم ۶ ریال سود محقق کرده؛ در حالی که در مدت مشابه سال قبل به ازای هر سهم ۵۶ ریال زیان ساخته بود.

مصطفی دانایی مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در گفتگو با بورس نیوز در خصوص رشد سهم ساختمانی ها بیان کرد: با توجه به تورم بخش مسکن و رشد قیمت چند برابری ارزش املاک، ارزش NAV شرکت های ساختمانی هم افزایش داشته و اگر خالص ارزش دارایی ها را ملاک قیمت گذاری سهم قرار دهیم، سهم ساختمانی ها هنوز جای رشد بسیار دارد.

وی افزود: اما نکته اینجا است که در بازدهی یک سهم باید علاوه بر ارزش NAV، جریان آتی نقدینگی شرکت ها هم لحاظ گردد. شرکت های ساختمانی با وجود رشد ارزش املاک، با ریسک رکود مواجه هستند. بنابراین می توان گفت رشد قیمت سهم ها با توجه به ارزش خالص دارایی ها توجیه پذیر است؛ ولی با در نظر گرفتن جریان نقدینگی و بازدهی آتی سود شرکت ها، توجیه پذیر نیست. افزایش P/E سهم ها می تواند نگران کننده باشد.

مدیر مالی «ثشرق» در رابطه با پیش بینی سودآوری ساختمانی ها در سال مالی جاری (منتهی به پایان شهریورماه ۹۹) گفت: سودآوری شرکت ها تحت تاثیر دو عامل بهای تمام شده ساخت و نیز درآمد فروش است. شناسایی سود شرکت های ساختمانی طبق استاندارد ۲۹، بر اساس بهای تمام شده برآوردی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین اگرچه پروژه های ساختمانی که در سنوات قبل اجرا شده، با بهای تمام شده کمتری احداث شده؛ ولی بهای تمام شده روز، سودآوری شرکت ها را کاهش داده و در نهایت، حاشیه سود شرکت های ساختمانی حدود ۲۵ درصد است. ضمن اینکه رکود بازار هم حجم فروش شرکت ها را کاهش داده (کما اینکه بررسی روند فروش ماهانه شرکت ها نشان می دهد فروش سیر نزولی دارد) و تداوم این وضعیت، حجم تولید شرکت ها را نیز کاهش خواهد داد.

این کارشناس بازار مسکن در خاتمه تصریح کرد: با این شرایط، فعلا به رونق فروش خوشبین نیستیم؛ مگر آنکه اتفاقی در عرصه سیاسی رخ دهد یا درآمد فروش نفت افزایش یابد و رونق اقتصادی، به رونق معاملات بازار مسکن منجر شود. در مقابل، کاهش درآمدهای کشور، سبب تشدید رکود خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: