تعداد بازدید : ۴۷۷
کد خبر : ۱۹۷۰۳۲
حسینی خبر داد:
۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
مدیر عامل بورس انرژی ایران گفت: با پایان موفقیت آمیز عرضه اولیه ۶۰۰ میلیارد تومانی امروز اوراق سلف موازی استاندارد مبتنی بر نفت خام در بازار مشتقه بورس انرژی ایران، حجم تامین مالی دولت از این بازار در کمتر از ۳۰ روز گذشته به ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

تامین مالی ۵۰۰۰ میلیارد تومانی دولت با موفقت در بورس انرژی انجام شد /بازار تامین مالی در بورس انرژی به مرز ۱۷۰ هزار میلیارد ریال رسید

به گزارش بورس نیوز، سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی ایران از پایان موفقیت‌آمیز مرحله دوم تامین مالی بزرگ دولت از طریق عرضه اولیه ۲۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی خبر داد و گفت:عرضه اولیه ۱۹۰۰ میلیارد تومان از این اوراق در روز چهار شنبه سوم مهر ماه انجام شد و طی امروز شنبه هفتم مهر ماه سال جاری نیز بخش دیگری از این عرضه اولیه به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان با موفقیت پایان پذیرفت. به این ترتیب با انجام این مرحله، حجم کل تامین مالی دولت از حدود ۳۰ روز قبل تا کنون در بازار مشتقه بورس انرژی ایران به ۵۰۰۰ میلیارد تومان بالغ شده است.

وی با بیان اینکه این اوراق تحت عنوان قرارداد‌های سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران به عموم سرمایه گذاران در بازار مشتقه بورس انرژی ایران عرضه شد، افزود: مجموع قرارداد‌های سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی که در مرحله دوم منتشر و پذیره‌نویسی شد، بالغ بر ۳ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۶۲ قرارداد است که به قیمت اسمی هر قرارداد ۷۱۴ هزار و ۷۸۳ تومان و به روش حراج ناپیوسته عرضه عمومی شده اند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به جزییات متعهدان پذیره‌نویسی این اوراق، گفت: صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند، صندوق سرمایه گذاری یکم کارگزاری بانک کشاورزی، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کیان، تامین سرمایه سپهر، بانک خاور میانه، صندوق سرمایه گذاری اندوخته پایدار سپهر و در نهایت شرکت تامین سرمایه کاردان ازجمله ۷ متعهد پذیره نویس این اوراق در بورس انرژی ایران هستند.

به گفته وی، مدت و سررسید قرارداد‌های مربوط به اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی ۱۳ ماهه بوده و این اوراق منضم به اختیار خرید و فروش تبعی هستند. همچنین مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

حسینی تصریح کرد: بورس انرژی به عنوان بازار شفاف و متشکل، نقش موثر در تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت و گاز داشته و همچنین مسیری مطمئن برای حضور تجار بین المللی در بازار حامل‌های انرژی است.

به باور وی تامین مالی ۵۰۰۰ میلیارد تومانی اخیر دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مبتنی بر نفت خام سبک و همچنین انتشار اوراق ۵۰۰ میلیارد تومانی مبتنی بر میعانات گازی کنگان نشاندهنده یکی از کارکرد‌های مفید بورس انرژی در تامین مالی موثر و جذب و بکار گیری سرمایه‌های مردم در چارچوب‌های صحیح و علمی است.

حسینی با اشاره به حجم کل تامین مالی صورت گرفته تا به امروز در بورس انرژی ایران گفت: تاکنون مجموع ارزش عرضه اولیه و معاملات ثانویه اوراق سلف موازی استاندارد و صندوق سرمایه گذاری پروژه در بورس انرژی ایران به رقم ۱۶۸ هزار و ۶۵۵ میلیارد و ۳۹۳ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۸۴ ریال بالغ شده است.

در این بین صنعت نفت و گاز ایران نیز تا کنون توانسته از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بر روی فرآورده‌های مختلفی همچون نفت خام، نفت کوره، گاز مایع و بنزین در بازار مشتقه بورس انرژی اقدام به تامین مالی ۹۷ هزار میلیارد ریالی کند.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: امکان تامین مالی در کنار سایر کارکرد‌های بورس انرژی ایران از قبیل شفافیت، رقابت، ضد انحصاری بودن و حمایت از صنایع داخلی با پر رنگ‌تر شدن بازیگران مختلف در بورس به عنوان بستر امن برای عرضه و تقاضا می‌تواند یکی از بازو‌های پر قدرت کشور در تامین مالی و همچنین هاب قیمت گذاری حامل‌های انرژی در قاره آسیا قرار گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: