تعداد بازدید : ۷۳۵۵
کد خبر : ۱۹۷۷۳۹
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
کماکان معتقدم سهم های گروه دارویی و غذایی و دامپروری و نیز تک سهم های گروه فلزی و شیمیایی و انبوه سازی پتانسیل رشد دارند.

لایی کشی حقوقی ها/معرفی گزینه های مناسب برای خرید

به گزارش بورس نیوز شاخص کل اگرچه در روزهای قبل روند صعودی داشت و مرتبا رکورد جدیدی ثبت می کرد؛ اما این هفته فشار عرضه ها در بازار محسوس بوده و شاخص کل مجددا به کانال ۳۲۰ هزار واحدی بازگشته است.
دغدغه اصلی سهامداران این است؛ آیا ریزش بازار ادامه دارد و باید برای جلوگیری از تحمل زیان، اقدام به خروج از سهم ها کنند؟ و یا اینکه این اصلاح مقطعی بوده و بازار به فاز صعودی بر می گردد؟

فواد صلواتی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با توجه به تورم و افزایش قیمت بسیاری از کالاها، گزارش های مناسبی که در شهریورماه منتشر شد که به رشد بازار سرمایه کمک کرد. ضمن اینکه با در نظر گرفتن گزارش های فروش ماهانه، قطعا بسیاری از شرکت های بازار سرمایه ای گزارش عملکرد ۶ ماهه مطلوبی هم ارایه خواهند کرد که به تداوم رشد بازار منجر خواهد شد. بنابراین اصلاح قیمت شاخص کل موقتی بوده و به زودی بازار به مدار صعودی باز خواهد گشت.

وی افزود: نکته اینجا است که با افزایش قیمت سهم ها، حقوقی ها اقدام به عرضه کرده و فشار عرضه ها باعث افزایش سطح شناور سهم ها و افت قیمت ها شد. به عنوان مثال در دو هفته اخیر، حقوقی ها بیش از ۱۸۰ میلیون سهم شرکت سرمایه گذاری البرز با نماد «والبر» فروخته اند. این عرضه ها با هدف خروج نقدینگی از بازار نیست، بلکه احتمالا با این هدف صورت گرفته که با قیمت بالا عرضه کنند و سپس با مدیریت عرضه ها، قیمت سهم ها را به پایین هدایت کرده و مجددا در قیمت پایین تر خریداری کنند.
 

وی اضافه کرد: علاوه بر این، رونق بازار سرمایه و ورود نقدینگی به این بازار هم به مذاق بسیاری از نوسان گیران و دلالان بازارهای موازی خوش نیامده و این شرایط، حمایت بیشتر حقوقی ها به حفظ آرامش در این بازار و جلب اعتماد سهامداران کمک کرده و انتظار می رود مسوولان و مدیران سازمان بورس در رابطه اقدام کنند.

صلواتی تصریح کرد: منفی های بازار در واقع اصلاح بوده و نباید از آن به ریزش بازار و سیگنال خروج نقدینگی یاد شود. کما اینکه معتقدم حقوقی های فروشنده، از افت قیمت سهم ها استقبال کرده و منتظر خرید مجدد در قیمت های پایین تر هستند.

این فعال بازار سرمایه در توصیه به سهامداران گفت: به سهامداران توصیه می شود با استراتژی ۶ تا ۹ ماهه اقدام به خرید سهم کنند و به هیچ وجه در صف های فروش قرار نگرفته و اقدام به فروش هیجانی سهم خود نکنند. همچنین اگر سهمی در قیمت بالا خریداری شده، سهامداران با بررسی تکنیکال سهم می توانند در نقاط حمایتی اقدام به کم کردن میانگین خرید خود کنند. در مورد سهم هایی که وضعیت بنیادی خوبی داشته و پتانسیل رشد سودآوری دارند، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

لایی کشی حقوقی ها/معرفی گزینه های مناسب برای خرید

وی در معرفی گزینه های برتر برای سرمایه گذاری اظهار کرد: کماکان معتقدم سهم های گروه دارویی و غذایی و دامپروری و نیز تک سهم های گروه فلزی و شیمیایی و انبوه سازی پتانسیل رشد دارند. سهامداران این سهم ها بهتر است بدون توجه به منفی های احتمالی، اقدام به نگهداری سهم های خود کنند و از فروش هیجانی به بهانه «سیو سود» خودداری کنند. سیو سود در صف های فروش اصلا منطقی نیست و ضمنا زمانی این اقدام توجیه پذیر است که سهم مناسب تری جایگزین گردد.

 صلواتی در رابطه با پیش بینی وضعیت قندی ها گفت: با توجه به کاهش رغبت کشاورزان به کشت چغندرقند در سال جاری، بعضی شرکت های قندی برای تامین چغندرقند با مشکلاتی مواجه هستند و بهتر است سرمایه گذاران سهم هایی را انتخاب کنند که مشکل کمبود چغندرقند در آن منطقه وجود نداشته باشد. البته قندی ها منتظر آزادسازی نرخ شکر هستند که در این صورت، این گروه پتانسیل رشد دارد.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد سرمایه گذاری در بازار پایه گفت: به سهامداران توصیه می‌شود از سهم شرکت های زیان ده در بازار پایه دوری کنند و فقط در سهم هایی سرمایه گذاری کنند که شرکت سودآور بوده و ضمنا عملکرد شرکت و مدیران کاملا شفاف است و حفظ منافع سهامداران در اولویت قرار دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: