تعداد بازدید : ۱۲۰۱
کد خبر : ۱۹۷۸۲۱
جنگ تجاری آمریکا و چین پایان دارد؟
۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
سردبیر ارشد بیزینس‌ویک
پاول حرفی می‌زند، ترامپ توییت می‌کند، چین واکنش نشان می‌دهد، بازار قالب تهی می‌کند و دوباره از اول...

چرخه باطل تا آینده نامعلوم ادامه دارد

به گزارش بورس نیوز، فراز و فرود‌های قیمت دارایی‌ها در هر روزی که فرض کنید، بیشتر و بیشتر با سخنان و رفتار سه مرد تعیین می‌شود. اولین نفر حتماً دونالد ترامپ است که دوباره به این قدرتش پی برده که با نوشتن کمتر از ۲۸۰ کاراکتر در توییتر می‌تواند بازار‌ها را به نعره‌کشیدن وادارد یا آن‌ها را وارد وضعیت نامعلومی کند. بعد از او، رئیس فدرال رزرو، بانک مرکزی آمریکا، است یعنی جروم پاول که مدام می‌بیند ترامپ یک توییت بیخود نوشته درباره اینکه چه چیزی برای اقتصاد آمریکا بهتر است و او باید فرمان‌هایش را گوش کند، فرمان‌هایی که لزوماً همیشه همان فرمان‌هایی نیست که از یک رئیس‌جمهور مستقر انتظار می‌رود؛ و در پکن هم شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین که بر رأس حزب کمونیست نشسته نفر سوم است. در این حزب سیاستمداران و مدیران بانک مرکزی حضور دارند که دست‌کم جلوی ناظران بیرونی این‌طور نشان می‌دهند که از روی همان کتاب سرودی می‌خوانند که شی می‌خواند.

بازار‌های مالی شبیه به صحنه نمایشی شده که این سه بازیگر برضد همدیگر شلیک می‌کنند. پاول تحت فشار از جانب ترامپ برای کاهش نرخ شدید نرخ بهره بانکی، این پیام را به بازار می‌فرستد که کاهش نرخ بهره ماه‌های گذشته یک تصمیم «میان‌مدت» است و شروع یک سیاست پولی انبساطی نیست. فقط چند روز بعد، در اول اوت، ترامپ با گفتن اینکه می‌خواهد از ماه روی واردات بخصوصی از چین تعرفه بگذارد که الان تعرفه ندارند، اوضاع را وخیم‌تر کرد. واکنش از جانب پکن در ۵ اوت موج‌های بلندتری را به بازار‌های جهانی فرستاد چراکه بانک مرکزی چین اجازه داد که ارزش یوان به کمترین حد خود از سال ۲۰۱۵ برسد و نرخ برابری هر دلار آمریکا بیش از ۷ یوان شود. در سال‌های اخیر دولت چین نگذاشته بود که یوان از این نقطه عبور کند. چین همچنین از شرکت‌های دولتی این کشور خواست که از خرید غله از آمریکا بپرهیزند و فشار را روی بازار گندم و سویای آمریکا که اکنون هم دچار مشکلات زیادی شده افزایش داد.

با هر یک از این درگیری‌ها، شکنندگی اقتصاد‌ها و بازار جهانی رو می‌شود. ظاهراً این احتمال بیش‌ازپیش وجود دارد که یک چیز بزرگ و مهم از کار افتاده است. سرمایه‌گذارانی که باور داشتند روابط آمریکا و چین با اینکه بهبود نمی‌یابد، اما در حال پایدار شدن و آرام‌گرفتن است، وقتی تنش‌ها بالا گرفت فهمیدند اشتباه می‌کرده‌اند. آن‌هایی که قبلاً تصور می‌کردند ترامپ اجازه نمی‌دهد جنگ تجاری بین آمریکا و چین تا فصل مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده ادامه پیدا کند، دوباره دارند این موضوع را ارزیابی می‌کنند، چون هر دو طرف قضیه بیش از هر زمان دیگری از هم فاصله گرفته‌اند. برای مثال، اقتصاددانان گروه مالی گلدمن ساکس دیگر انتظاری برای رسیدن به توافق تجاری تا پیش از انتخابات آمریکا را ندارند و شاهد این‌اند که امسال فدرال رزرو مهم‌ترین نرخ بهره خود را دو بار بیشتر کاهش داد و این کار تلاشی برای اینکه خسارت اقتصادی‌ای را که با رسیدن به بن‌بست امکان دارد رخ دهد به کمترین حد برساند.

ضربه دیگر به اقتصاد آمریکا این بود که پیش‌بینی‌ها درباره عدم اطمینان و تزلزل اقتصاد این کشور در ماه ژوئن سه برابر شد و به بالاترین حد خود در ۲۵ سال گذشته رسید، اما در ماه ژوئیه به نصف رسید و هنوز شاخص مربوط به ماه اوت اندازه‌گیری نشده است. آنچه مسلم است این است که شاخص نشان‌دهنده شرایط پرافت‌وخیر و بی‌ثبات اقتصاد آمریکا است.

همان‌طور که مشکلات اقتصادی آمریکا در حال روی هم انباشته شدن است، سؤالی که در وال استریت پیش آمده و به‌طور گسترده درباره‌اش بحث می‌شود این است که آیا هزینه‌های کمتر وام‌دهی خود به‌اندازه کافی در کاهش رکود اثر دارد. مرکز مطالعات مدیریت بخش عرضه برای کسب‌وکار‌های تولیدی آمریکا نشان می‌دهد که سیاست‌های ترامپ سبب شده شاخص حمایت از تولید در ماه ژوئیه به کمترین میزان خود در سه سال گذشته برسد. روند مشابهی نیز در صنایع بخش خدمات مشاهده می‌شود و پیش‌بینی شده که در ماه سپتامبر شاخص تا کمترین حدش در سه سال گذشته پایین بیاید. رشد سود شرکت‌ها که سال گذشته به‌لطف تخفیف‌های مالیاتی افزایش یافته بود نیز وضعیت جالبی ندارد.

به‌نظر می‌رسد که سیاست‌های مالی آمریکا وارد یک چرخه باطل شده که کل اقتصاد جهان را به خود می‌کشاند. برای همین است که پاول یک چیز می‌گوید، ترامپ یک چیز مشابه توییت می‌کند، چین واکنش نشان می‌دهد و بعد بازار‌های آمریکا و بازار‌های جهانی در هم می‌ریزند و واکنش‌های عجیب‌وغریب نشان می‌دهند. آخرین مورد این داستان در اوایل ماه اوت اتفاق افتاد و این چرخه همچنان ادامه دارد و معلوم نیست که چه زمانی تمام خواهد شد.

مایکل پی. رگان/ سردبیر ارشد بیزینس‌ویک

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: