تعداد بازدید : ۳۷۹
کد خبر : ۱۹۷۸۲۵
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
محمدرضا نجفی‌منش
صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور ما از نظر توان بالایی برای تولید دارد، اما به خاطر فشار نقدینگی، دچار چالش شده است.

زیان صنعت خودرو از سیل هم بیشتر است

به گزارش بورس نیوز، صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری با حضور شرکت‌های دانش بنیان در صنعت قطعه سازی نمایشگاهی برگزار کرده است. در این نمایشگاه می‌توان دید که شرکت‌ها تا چه اندازه پای عمل آمده‌اند و قطعاتی ساخته‌اند که تاکنون در ایران تولید نمی‌شد. نکته مهم، اما در این بین، برقراری ارتباط دو بخش عرضه و تقاضا در این زمینه بود. همانطور که شرکت‌های دانش بنیان دستاورد‌های خود را به نمایش گذاشته اند، خودروسازان نیازمندی‌های خود را طرح می‌کنند و بین این دو بخش قرارداد‌هایی بسته شده است.

گردش مالی در صنعت قطعه‌سازی کشور وضعیت مطلوبی ندارد. علت عمده این وضعیت نامطلوب ضربه‌ای است که شورای رقابت با قیمت‌گذاری به این صنعت و صنعت خودرو وارد کرده است. با تحمیل قیمت‌گذاری، خودرویی که ۳۵ میلیون تومان تمام شده بود، ۲۰ میلیون تومان فروخته شد. قیمت‌گذاری تا پایان سال گذشته ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت به صنعت خودرو وارد کرد که از میزان خسارت سیلی که در آغاز سال جاری چند استان کشور را درگیر کرد، بیشتر است.

در یک دوره، هر خوشبختی که برای دریافت خودرو از شرکت‌های خودروساز ثبت نام کرد، از ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سود کرد درحالیکه زیان قیمت‌گذاری صنعت خودروسازی ایران را به معنای واقعی زمین گیر کرده است. اکنون دولت باید این زیان را جبران کند. براساس ماده ۱۰۱ قانون برنامه پنجم توسعه، اگر دولت در بازاری قیمت‌گذاری کند و این قیمت‌گذاری به زیان تولیدکننده تمام شود، دولت باید زیان را جبران کند. صنعت خودروسازی کشور اکنون بیش از هر زمان دیگری برای برای ایستادن روی پای خود به حمایت دولت نیاز دارد. صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور ما از نظر توان بالایی برای تولید دارد، اما به خاطر فشار نقدینگی، دچار چالش شده است.

مدیریت جدید ایران خودرو فردی سلامت و بسیار پرکار است. نکته مهم مشورت کاری مدیریت جدید با انجمن‌های تخصصی است. ما چهارجلسه با مدیر ایران خودرو برگزار کردیم و روز چهارشنبه پنجمین جلسه برگزار خواهد شد. امیدواریم با همفکری و همراهی یکدیگر و توجه مدیران به نقطه نظرات کارشناسان انجمن‌ها از چالش امروز به سلامت عبور کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: