تعداد بازدید : ۱۰۸۲
کد خبر : ۱۹۷۹۵۶
۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
رسیدن به انضباط پایدار راز اصلی موفقیت در معامله‌گری است.

تعریف معامله‌گر منظم از نگاه استاد کارینا

به گزارش بورس نیوز، معامله‌گر منظم خیلی کوتاه اینگونه تعریف می‌شود: به مجموعه روال‌ها و راهکار‌های ذهنی و معاملاتی که به شما کمک می‌کند تا از لحظه‌ای که وارد یک موقعیت معاملاتی میشوید تا لحظه خروج دارای برنامه باشید و روی خودتان و آنچه که انجام می‌دهید کاملا آگاه و مسلط باشید. رسیدن به انضباط پایدار راز اصلی موفقیت در معامله‌گری است.

این واقعا کوتاه‌ترین و کاراترین تعریفی است که می‌توانم برای شما بیان کنم. اکنون که تعریف معامله‌گر منظم را دانستید حال به بیان گام‌های عملی برای رسیدن به منظم شدن در معاملات می‌پردازم.

گام عملی اول: نظم‌های کوچک

اولین چیزی که کمک می‌کند شما معامله‌گری منظم شوید این است که نظم را در تایم فریم‌های کوچک‌تر بیاموزید و تجربه کنید. اگر شما در محیط کاری خود فردی نامنظم باشید من به شما خواهم گفت که ابتدا نظم را در مقیاس و اندازه‌های کوچکتر تجربه و تمرین کنید لذا به شما خواهم گفت که ایتدا تمرین نظم دادن به میز کارتان یا داخل اتومبیل‌تان را شروع کنید و کم کم به نظم دادن به امور بالاتر بپردازید.

چون بازار‌ها دارای خاصیت فرکتالی هستند در تایم فریم‌های مختلف لذا این تمرین خیلی راحت امکان‌پذیر است. نکته اساسی که در ساختار فراکتالی تایم فریم‌ها وجود دارد آنست که تمام تکنیک‌ها، روش‌ها، اندیکاتورها، استراتژی‌ها و … که برای یک تایم فریم قابل استفاده است، برای تمام تایم فریم‌های دیگر با همان دقت قابل بکارگیری می‌باشد. یعنی استراتژی شما در تایم فریم یک دقیقه به همان نحوه‌ای عمل می‌کند که در تایم فریم ماهانه و یا سایر تایم فریم‌ها بکار گرفته شود (فراچارت: به این مقاله رجوع کنید).

گام عملی دوم: محاسبه ضرر

شما قبل از ورود به یک معامله باید همواره بدانید که سود و ضرر شما چقدر است. به قول ویلیام همیلتون: «من ابتدا ضرر یک معامله را می‌سنجم و بعد سود آنرا». پس قبل از ورود، خوب تجزیه تحلیل کنید و استخوان کار را خوب بجوید تا از بازار رو دست نخورید. اینکه شما بدانید ضرر شما در یک معامله چقدر است به آرامش روانی شما نیز کمک می‌کند لذا یکی از زنجیره‌های نظم در معاملات آماده بودن برای ضرر احتمالی است.

حتما برای معاملات خود نقطه مرگ تعریف کنید و به آن پایبند باشید و نسبت به آن قاطعانه و سنگدل رفتار کنید.

گام عملی سوم: ورود پله‌ای

خیلی از ما عادت پیدا کردیم تا سهام به قیمت مد نظر ما رسید در آن سهم فول وارد شویم مبادا اینکه عقب بیفتیم. ولی اگر عادت کنیم که در سرمایه‌گذاری به‌صورت پله کانی ورود و خروج کنیم این کار شما را از بحران‌های احتمالی دور نگه می‌دارد و ضرر شما را کنترل می‌کند.

عاقلانه این است که وقتی می‌خواهید وارد آبی شوید که راکد است ابتدا با یک پا دما و عمق آنرا بسنجید بعد وارد شوید. ورود پله‌ای شاید کمی سود شما را کمتر کند، ولی به شما کمک میکند که بتوانید تسلط بیشتری در مدیریت سرمایه داشته باشید. حتی خروج پله کانی نیز شما را یاری می‌کند بتوانید در روند‌های صعودی سود بیشتری کسب کنید.

گام عملی چهارم: تقلب نکنید

شاید در دوران تحصیل تقلب در امتحانات به شما در قبولی کمک کند، ولی تقلب از تحلیل‌های دیگران صرفا شما را از نظم و سیستم خودتان دور می‌کند. تحلیل‌های دیگران را نگاه کنید، ولی ماشه‌ی نهایی را با نظر خودتان فشار دهید. این کار دو حسن برای شما دارد یکی اینکه نظم و روال کاری شما بهم نمی‌ریزد دوم اینکه در صورتیکه تحلیل اشتباه از آب درآید فقط شما هستید که که باید به خودتان حساب پس بدهید و دیگران را مقصر نمیدانید لذا تجربه‌ای به تجربیات شما اضافه خواهد شد.

گام عملی پنجم: گاهی تماشاچی باشید

یکی از تمرین‌هایی که به شما کمک می‌کند که منظم شوید این است که یاد بگیرید تماشاچی خوبی در بازار باشید. اجازه بدید گاهی معامله نکنید، ولی باید حتما پول در حساب معاملاتی شما موجود باشد باید وسوسه بشوید، باید آشوب بشوید، ولی معامله نکنید. این موضوع قدرت پرهیز شما را بالا می‌برد و در نهایت خوددار بودن را به شما می‌آموزد.

یاد خواهید گرفت که در بالا پایین شدن قیمت‌ها خودتان را کنترل کنید. توجه کنید که نکته کلیدی این موضوع وجود پول در حساب شماست.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: