تعداد بازدید : ۶۵۲
کد خبر : ۱۹۷۹۶۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز عنوان کرد: 
۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
اقتصاد بورس محور در مقابل اقتصاد بانک محور همواره موضوع بحث صاحب نظران است.

اقتصاد «بورس محور» و «بانک محور» دو ابزار برای رشد

محمد روحی مدیرعامل کارگزاری توازن بازار ضمن بیان این مطلب به خبرنگار بورس‌نیوز گفت: در تمامی نظام‌های اقتصادی، تامین نیاز مالی فعالان و بنگاه‌های اقتصادی از طریق بورس و بانک‌ها انجام می شود.
 
وی ادامه داد: برخی از اساتید اقتصاد معتقدند که کشور‌ها در بدو آغاز فعالیت‌های اقتصادی بانک‌محور هستند و با توسعه و رشد اقتصادی به سمت اقتصاد بورس محور تغییر جهت می‌دهند.

این کارشناس بازار سرمایه از تایید تجارب جهانی سخن گفت و افزود: تجارب جهانی این سخن را تا حدی تأیید می‌کند چراکه در اقتصاد‌های پیشرفته، شرکت‌های چند ملیتی و بزرگی خلق می‌شوند؛ این شرکت‌ها آنچنان اعتباری دارند که خود قادر به جمع آوری مستقیم منابع از دست مردم باشند بنابراین بازار بورس محل تأمین مالی این شرکت‌ها خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: از سوی دیگر در اقتصاد جهانی، ما شاهد کشور‌هایی همچون ژاپن و آلمان هستیم که علیرغم توسعه اقتصادی که داشته‌اند همچنان بانک‌محور هستند و البته این کشور‌ها بورس‌های پرقدرتی نیز دارند بطور مثال بورس‌های ژاپن جزو برترین‌های چهان بوده، اما در حوزه تأمین مالی بیشتر این بار به دوش بانک‌ها هستند.

روحی به مزایا و معایب این دو نوع اقتصاد اشاره داشت و تصریح کرد: هر چند که این دو نوع اقتصاد مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما به نظر می‌رسد فزونی نسبت به یکدیگر نداشته باشند، بلکه عواملی دیگری، چون ساختاراقتصادی، مالی و حقوقی هر کشور است که آن را به سمت بورس محوری و یا اقتصاد محوری سوق می‌دهد.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر هیچ یک از این دو معجزه‌ای برای توسعه اقتصادی نخواهد داشت بلکه همچون دو ابزار است که هرکدام در شرایط خاص کارآمد و موثر خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: