تعداد بازدید : ۵۷۰
کد خبر : ۱۹۷۹۷۱
آیا مالیات منجر به تعدیل سود‌ «تپمپی» می‌شود؛
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
گروه صنایع پمپ‌سازی ایران در صورت‌های مالی حسابرسی نشده ۱۲ ماهه خود سودی ۶۱۹ ریالی به ازای هر سهم را اعلام کرده بود، گزارش حسابرسی شده شرکت حکایت از افزایش ۱۹ ریالی و ۶۳۸ ریالی به ازای هر سهم دارد.

تقسیم سود بالاتر تا رشد سودآوری زیر مجموعه‌ها

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، درحالی که شرکت گروه صنایع پمپ‌سازی ایران در صورت‌های مالی حسابرسی نشده ۱۲ ماهه خود سودی ۶۱۹ ریالی به ازای هر سهم را اعلام کرده بود، گزارش حسابرسی شده شرکت حکایت از افزایش ۱۹ ریالی و ۶۳۸ ریالی به ازای هر سهم دارد.

سود ۶۱۹ ریالی به ازای هر سهم «تپمپی»

از نکات با اهمیت در خصوص افزایش درآمد‌های بیش از ۱۱۱ درصدی ناشی از درآمد سهام زیر مجموعه‌های تپمپی در سال مالی ۱۳۹۸ در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۷ می‌توان اظهار داشت که این افزایش عمدتا مربوط به تقسیم سود بالاتر زیرمجموعه‌ها در سال گذشته بوده تا رشد سودآوری آنها.

عمده درآمد‌های ناشی از سود شرکت‌های زیر مجموعه این شرکت مربوط به شرکت‌های صنایع پمپیران، نوید موتور و نوید سهند بوده است.

همانگونه که در جدول ذیل نیز مشاهده می‌شود، درصد سود تقسیمی این شرکت‌ها در سال مالی ۱۳۹۸ در مقایسه با سال قبل از اصلی‌ترین عوامل رشد درآمد‌های صنایع پمپ‌سازی ایران است.


سود ۶۱۹ ریالی به ازای هر سهم «تپمپی»

اما نکته جالب در خصوص صورت‌های مالی منتشر شده این شرکت، شناسایی بیش از ۱۰۳ میلیارد ریال درآمد‌های ناشی از فروش دانش فنی آنهم به شرکت‌هایی با مالکیت در حدود ۱۰۰ درصدی است.

مضافا بر آن بر اساس اظهارات حسابرس، این شرکت از محل درآمد‌های ناشی از حق استفاده از دانش فنی سال‌های ۱۳۹۲ تاکنون مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و ذخیره‌ای برای آن در نظر گرفته نشده که احتمالا اظهار نظر‌های نهایی مقامات مالیاتی در این خصوص منجر به تعدیل سود‌های شناسایی شده می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: