تعداد بازدید : ۱۶۹۷
کد خبر : ۱۹۸۳۲۲
در گفتگو با بورس‌نیوز مطرح شد:
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
رییس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق گفت: نرخ خرید برق از نیروگاه‌های بزرگ، چند سالی است که افزایش نداشته و با توجه به رشد هزینه‌های نیروگاه‌ها به نظر می‌رسد افزایش تقریبا ۱۰۰درصدی سقف نرخ برق نیروگاه‌ها، منطقی باشد اما؛ فعلا میزان افزایش نرخ احتمالی مشخص نیست.

به گزارش بورس نیوز، دو روز قبل نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک ابلاغ شد. طبق مصوبه وزارت نیرو نرخ خرید برق از این نیروگاه ها افزایش یافته؛ ولی واکنش بازار سرمایه به این خبر منفی بود و نمادهای نیروگاهی با فشار فروش مواجه هستند.

لازم به ذکر است وزارت نیرو برق را با نرخ مصوب از نیروگاه ها خریداری کرده و با نرخی کمتر در اختیار مشترکین خانگی قرار می دهد. بنابراین افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه ها فقط به معنای افزایش درآمد نیروگاه ها و تحمیل هزینه بیشتر به وزارت نیرو بوده و ارتباطی با هزینه برق مشترکین و مبلغ قبوض برق ندارد.

محمدعلی وحدتی رییس هیات مدیره سندیکای شرکت های تولیدکننده برق در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: مصوبه اخیر وزارت نیرو مبنی بر افزایش نرخ خرید تضمینی برق، صرفا برای انرژی های نو و نیروگاه های بادی و... بوده و شامل حال نیروگاه های بورسی نمی شود.

وی در پاسخ به این سؤال که «آیا نرخ برق نیروگاه های بورسی افزایش نخواهد یافت؟» گفت: به رغم آنکه در ۲۷ اسفندماه سال ۹۷، آیین نامه ای صادر شد و تکلیف قانونی بوده که ظرف ۲ ماه از صدور این آیین نامه، نرخ برق نیروگاه های بزرگ تغییر کند، ولی هنوز اتفاقی رخ نداده است. البته فردا جلسه ای برگزار خواهد شد که این موضوع بررسی می گردد و امیدواریم موضوع افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه های بزرگ، تعیین تکلیف شود. احتمالا در صورت افزایش نرخ برق نیروگاه ها، این افزایش نرخ از ابتدای سال ۹۸ اعمال خواهد شد.

وحدتی اضافه کرد: نرخ خرید برق از نیروگاه های بزرگ، چند سالی است که افزایش نداشته و با توجه به رشد هزینه های نیروگاه ها به نظر می رسد افزایش تقریبا ۱۰۰ درصدی سقف نرخ برق نیروگاه ها، منطقی باشد. اما فعلا میزان افزایش نرخ احتمالی مشخص نیست. البته قرار است سقف قیمت تعیین شود و سقف قیمت لزوما به این معنا نیست که نیروگاه ها برق تولیدی خود را به سقف قیمت خواهند فروخت. نرخ برق نیروگاه ها بر اساس بهای تمام شده هر نیروگاه و تقاضای بازار، در فصول مختلف سال متفاوت خواهدبود؛ ولی در فصل تابستان و پیک مصرف برق، امکان فروش برق به قیمت بالاتر (سقف قیمت یا نزدیک به سقف) را خواهند داشت.

نیروگاه های بورسی به دنبال افزایش نرخ

نیروگاه های بورسی به دنبال افزایش نرخ

نیروگاه های بورسی به دنبال افزایش نرخ

 

نیروگاه های بورسی به دنبال افزایش نرخ

 

نیروگاه های بورسی به دنبال افزایش نرخ

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: