تعداد بازدید : ۴۶۸۰
کد خبر : ۱۹۸۵۸۲
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹
نمی‌توان گفت علت ریزش‌های "بورس" ترکیدن حباب قیمت سهم‌ها بوده یا ناشی از "جو روانی" حاکم بر بازار است چراکه منفی‌های این بازار تحت تاثیر این دو عامل نبوده و حرکت بازار دلیل دیگری دارد.

سیل نقدینگی، نیازمند سیل بند

به گزارش بورس‌نیوز، سال ۹۷ بازار‌های موازی با "بورس" همچون « ارز، طلا و مسکن» رشد فراوانی را تجربه کردند.

در این بین بسیاری معتقد بودند که ورود "سیل نقدینگی" به این بازار‌ها، زمینه‌ساز رشد افسارگسیخته آن را فراهم ساخت اما؛ هنگامی که به آرامی تب‌وتاب خریداران فروکش کرد و با خروج نقدینگی از این بازارها، شاهد رکود سنگین و افت نسبی قیمت‌ها در بازار مسکن و کاهش نرخ ارز و آرامش بازار ارز بودیم.

"بازار سرمایه" نیز در نیمه نخست سال جاری، مامن نقدینگی شد و "بورس تهران" جهش خیره کننده‌ای را به نام خود به ثبت رساند طوری که بسیاری از مردم عادی، "کد سهامداری" دریافت کرده تا از نوشیدن شهد شیرین سرمایه‌گذاری در بورس، عقب نمانند و این مهم‌ترین علت و شاهراه جریان نقدینگی به "بورس" شد ولی رگبار و لرز پاییزی بدجور به پیکره جوان و تازه‌واردهای این بازار زد و "سهامداران" صاعقه‌زده در شوک ریزش بازار، آب‌شدن سرمایه هایشان را به نظاره نشسته‌اند. گفته می‌شود در ۳ روز کاری آخر هفته قبل حدود ۷۲۴ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج شده است.
حال سوال اصلی این است؛ آیا نقدینگی از بازار سرمایه خارج خواهد شد؟ در این صورت، مسیر بعدی جریان نقدینگی کجاست؟

عبدالحسین ساسان اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: نمی‌توان گفت ریزش"بورس" به دلیل ترکیدن حباب قیمت سهم‌ها بوده یا ناشی از جو روانی حاکم بر بازار است چراکه معتقدم منفی‌های بازار‌سرمایه تحت تاثیر این دو عامل نبوده و حرکت بازار‌ها دلیل دیگری دارد.

وی ادامه داد: در کشور ما، توزیع ثروت ناعادلانه صورت گرفته و گروهی رانت‌خوار، ثروت عظیمی به دست آورده‌اند و هر چه حجم نقدینگی در کشور افزایش می‌یابد، ثروت این عده بیشتر می‌شود.

این اقتصاددان افزود: "ثروت و سرمایه"، همچون بارانی است که اگر تدابیر لازم برای هدایت آن به مسیر درست اندیشیده نشود، همچون سیل، ویرانگر خواهد بود؛ در کشور ما برنامه‌ریزی صحیحی برای هدایت نقدینگی صورت نگرفته و به نظر می‌رسد صاحبان ثروت و سرمایه، هوشمندانه پول را به بازار‌های دلخواه هدایت کرده و بعد از رشد آن بازار و کسب سود، نقدینگی از آن بازار خارج شده و راه بازار دیگری در پیش می‌گیرد؛ اما متاسفانه مقصد بعدی نقدینگی مشخص نیست ولی چه بسا مجددا کوچ کوتاه مدتی به بازار مسکن داشته باشند.

ساسان در پاسخ به این سؤال که «نقدینگی باید به سمت کدام بازار می‌رفت که ویرانی در پی نداشته باشد؟» گفت: نرخ رشد نقدینگی و ثروت، به شدت افزایش یافته و هیچ یک از تئوری‌های مبارزه با ثروت، مانع رشد ثروت نشده، فقط باید راهکاری یافت که پول و ثروت به مسیری هدایت شود که مردم آسیب نبینند.

وی اضافه کرد: در کشور‌های دیگر، بازار هنر (اعم از نقاشی و سینما و ...) توسعه یافته و برای جذب پول‌های بزرگ و سرگردان، نوعی سیل بند تلقی می‌شود ضمن آنکه امکان خرید کشتی‌های لوکس تفریحی و ... نیز فراهم شده و صاحبان ثروت، پول خود را در این حوزه‌ها خرج می‌کنند.

این اقتصاددان تصریح کرد: این اقدامات به معنای افزایش فاصله طبقاتی نیست، چرا که در حال حاضر بخش زیادی از پول از کشور خارج شده و صرف تفریحات در سایر کشور‌ها می‌شود که این موضوع اصلا به نفع اقتصاد کشور نیست. از سوی دیگر، ورود سیل پول به بازار‌ها هم مشکلاتی مانند افزایش شدید قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.

ساسان در پایان خاطرنشان کرد: "سیل نقدینگی"، نیاز به سیل بند دارد تا ویرانی ایجاد نکند؛ اما اینکه پول را چطور و به چه مسیری می‌توان هدایت کرد، امری است که می‌بایست بطور دقیق و کارشناسانه، مورد بررسی قرار گیرد.

جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
اگر بورس ما دارای مدیریت بود اجازه نمی داد بدین گونه بعصی از سهامها رشد کند یعنی ببی مدیریتی باعث وبانی این بحث است شما یکسری به بورس خارج وفارکس بندازید همین شاخص های s&p nazdak dax هر روز عمدتا .5 درصد تا 1 درصد جابجایی دارند ودر این 1 درصد را اینقدر مدیریت می کند تا بازار تمام شود ولی اینجا پشت سرهم 5 درصد یا صف خرید است یا صف فروش باید یک دستور العمل برای حقوقی های هر سهم تایین می کردند در ماه سهم ها بیش از 15 درصد نوسان نگاه دارید که خود این از -15 تا +15 می شود و هم جریان نقدینگی کنترل می شد وهم بازار به این فلاکت دچار می شد
ناشناس
-
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
شما اگر کارشناسی چرا از اخبار بی اطلاعی و خبر وزیر اقتصادو نخوندی که گفته چون عده ای گفتن بازار حبابی شده ما عرضه ها را بیشتر کردیم تا عمق بازار بیشتر بشه.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
هیچ راهی جز بازار سرمایه درست برای اقتصاد بیمار ما نماده است چه بخواهیم چه نخواهیم این مدتی هم که شاهد کاهش قیمتها در بازار های موازی بودیم سر صدقه بازار سرمایه بوده است پس اصل حرکت که حمایت از بازار سرمایه است درست است البته عده ایی بدشون نمی یاد بازار سرمایه را خراب کنن و ارز و سکه و اجناس را گران کنن کارشناسان بازار سرمایه باید بسیار هوشمند عمل کنن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: