تعداد بازدید : ۳۶۶۴
کد خبر : ۱۹۸۵۸۶
گزارش روزانه بازار سرمایه؛
۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
فشار عرضه به حدی بالا بود که بار دیگر شاهد شکل‌گیری صف فروش و پیوستن این طیف از نمادها به موج دسته‌جمعی فروش و ظهور دوباره صف فروش در نمادهایی چون «وبملت» بودیم.


به گزارش بورس نیوز، همانطور که پیشتر و بارها هشدار داده بودیم، فشار فروش در بازار به اوج خود رسیده و خریداران هیجان زده دیروز، امروز سهام خریداری خویش را در صف های فروش گذاشته اند تا به هر ترتیبی شده سهام خود را نقد کرده و از بازار خارج شوند!
تا زمانی که سهامداران بدون مطالعه و بررسی و مشاوره، اقدام به خرید هر سهمی در هر قیمتی می کنند، پاشنه بورس تهران بر همین روال خواهد چرخید. هفته ها و ماه های زیادی را شاهد تشکیل صف های خرید و افزایش هیجان مثبت و نهایتأ کاذب در بستر معاملات بودیم و قیمت ها در قریب به اتفاق نمادها و گروهها و صنایع، به حد اشباع رسید و سپس شاهد فروپاشی صف های خرید و ازدحام مردم و سهامداران برای فروش و تشکیل صف های فروش در هر نمادی و در هر قیمتی!
این آغاز و پایانِ تلخ و شیرین بورس تهران طی 31 سال اخیر و سپری گشتن 8 دوره جهش و نزول بورس تهران بوده است. داستانی تکراری و پند آموز، که در هر دوره رونق و رکود تکرار می شود و در پایان هر دوره، شاهد ظهور هزاران سهامدار زیاندیده و مالباخته هستیم.


«وضعیت بورس تهران»
افت بازار و برگشتن بخت و اقبال بورس تهران، از نیمه دوم وقت معاملاتی در روز 13 مهر ماه آغاز شد و طی 15 روز اخیر شاهد افت تدریجی( البته توام با نوسان و خلق فرصت فروش) و بی امان قیمت ها و شاخص ها در این بخش از فعالیت های اقتصادی هستیم.
این روزها ترس و وحشت را در چهره بیش از 90 درصد از فعالان بازار میتوان به وضوح مشاهده کرد. این در حالی است که شالوده و بنیان این اتفاق شوم، پیش از این و طی هفته ها و ماه های گذشته پی ریزی شده بود و اینک شاهد بروز آن و ریزش قیمت ها در بازار هستیم.
ولی نگران نباشید، چرا که در کنار همه این اتفاقات و افت سنگین قیمت در بسیاری از نمادها و گروه ها، نمادهای ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده ای هم داریم که فرصت خرید است.
در این ارتباط یکی صاحبنظران بازار می گوید: ترس حاکم شده را باید بزرگان، پیشکسوتان، صندوق های توسعه و تثبیت و نهادهای رسمی بازار مدیریت کنند. چرا که از نظر بنیادی و حتی سیاسی، اتفاق نگران کننده ای در بازار ایجاد نشده که در طی یک روز شاهد ریزش سنگین بیش از 8000 واحدی نماگر بازار باشیم.
لذا در این مرحله و شرایط حساس بورس، نیاز به همگرایی جدی همه ارکان بازار؛ جهت صیانت از حقوق سهامداران خرد (که با وعده و وعیدهای ما و دولت و... برای حفظ ارزش پول شان به اینجا آمده اند)، بیش از قبل احساس می شود.

اما بسیاری از فعالان بازار سرمایه، ریزش دسته جمعی نمادها را ناشی از عللی همچون علل عدم حمایت مناسب حقوقی ها از بازار و اظهارنظر مقامات اقتصادی می دانند. این در حالی است که فقدان استراتژی معاملاتی به‌قاعده در بین عموم فعالان بورسی و سیطره سبک‌های جدید معاملاتی بر اثر ورود سرمایه‌گذاران تازه‌وارد و عمدتا ناآشنا با جغرافیای سهام باعث شده تا معاملات از چارچوب متعارف سرمایه‌گذاری خارج شود و تمام سهم‌ها تحت الگوی یکسانی از هیجان‌زدگی دچار زیان شوند. تا جایی که بسیاری از سهم‌های جذاب و بنیادی بازار که از P/E پایینی هم برخوردارند، نیز در این هجوم دسته‌جمعی و توده وار، با صف فروش مواجه شده اند. ترس مسری و هیجان زدگی سهامداران (عمدتا کم‌تجربه تر ها) به کل بازار سرایت کرده است.

جمع‌آوری ناکام صف‌های فروش

عقب‌نشینی موثر تقاضا در تلاقی با عرضه‌های شدید سبب شد تا ارزش صف‌های فروش در 70 درصد از کل سهام بورسی به رقم قابل توجه 640 میلیارد تومان برسد و ضمنا ارزش معاملات خرد به سطح 900 میلیارد تومان تنزل کند. در نیم ساعت پایانی معاملات، سهامداران عمده و بازارگردانان بنگاه‌های بزرگ و پرمعامله نظیر خودرویی‌ها و بانکی‌ها اقدام به جمع‌آوری صفوف فروش کردند و قیمت این سهم‌ها به طور مقطعی از کف روزانه فاصله گرفتند. با وجود این، فشار عرضه به حدی بالا بود که بار دیگر شاهد شکل‌گیری صف فروش و پیوستن این طیف از نمادها به موج دسته‌جمعی فروش و ظهور دوباره صف فروش در نمادهایی چون «وبملت» بودیم.

حافظ عزیزی نقش _مدیر گروه تحلیل و مطالعات بازار کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

فروهر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
موقعی که بازار همچنان در شوک ریزش شدید بازار پایه بود یک ... نادان در مقابل دوربین با کلی ادعا ابراز میدارد که به توصیه دلسوزان (و با دستکاری و چیدن صفوف فروش) ترمز بورس را بصورت دستوری کشیدیم..!!!
آخه .... نه اینکه میگویید بورس عرضه و تقاضاس؟ پس چرا با دستکاری بسیار شدید و چیدن صف فروش در تمام بازار در روند معاملات اخلال ایجاد میکنید؟
بعد هم ریزش را با وقاحت به گردن مردم میاندازید..!! سفته باز اصلی این و..ر .... با مدیران .... زیر دستش همچون ... و ... هستند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
حسن روحانی آبت نبود نونت نبود چرا در مورد بورس اظهار نظر کردی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
دیدگاه خود را بیان کنید!؟
قصد تمسخر دیگران را دارید؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
کدوم وحشت و هیجان؟ صفهای فروش توسط حقوقیهای دولتی بدستور وزیر اقتصاد هر روز چیده میشوند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: