تعداد بازدید : ۸۶۶
کد خبر : ۱۹۸۶۸۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد،:
۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
تجربه نشان داده سهم‌ها بعد از انجام افزایش‌سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، پتانسیل رشد داشته و با این نگرش، سهم‌هایی که برنامه تجدید ارزیابی دارند را می‌توان برای آنها، این پتانسیل را متصور شد.

به گزارش بورس نیوز، اگرچه بازار این هفته را با رنگ سرخ آغاز کرد؛ ولی انتشار برخی گزارش‌های ۶ماهه، کور سوی امیدی بود که دل و جرات سهامداران را افزایش داد و با افزایش محسوس تقاضا در چند سهم بزرگ و بنیادی بازار، شاخص کل روز گذشته را با سبز کمرنگ به پایان رساند و خطر نزول به زیر ۳۰۰هزار واحد از بیخ گوش بازار گذشت.

حسن کاظم زاده معاون سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه و پیش‌بینی روند آتی بازار بیان کرد: به نظر می‌رسد روند نزولی در اکثر سهم‌ها تا حدی متوقف شده و با شرایط فعلی انتظار ریزش قیمت بیشتری نمی‌رود.

وی افزود: با در نظر گرفتن وضعیت تورمی اقتصاد کشور، روند کلی بازار را صعودی پیش‌بینی شده اما؛ به هر حال با توجه به ریزش‌های اخیر، جلب اعتماد مجدد سهامداران به بازار کمی زمان خواهد برد البته در این شرایط، بازار سرمایه جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بوده چراکه بازدهی بازار پول و سپرده‌گذاری در بانک در یک دوره ۶ماهه، حداکثر ۱۰درصد است و با وجود روند منفی بازار، اما باز هم بسیاری از سهم‌های بنیادی بازار پتانسیل بازدهی بیش از این میزان را خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران گفت: اگر سهامداران سهمی را با دلیل خاصی خریده‌اند که هنوز مفروضات پا بر جا است (مثلا خوش‌بینی به رشد سودآوری شرکت‌ها یا افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی و...)، بهتر است اقدام به نگهداری سهم خود کنند و هیجان زده اقدام به فروش نکنند ولی سهامدارانی که فقط بر اساس جو مثبت بازار در ماه های قبل و به تقلید از سایرین، خرید کرده‌اند، وضعیت متفاوتی دارند.

وی اضافه کرد: بهترین راهنما در این شرایط، گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌ها بوده که می‌تواند سودآوری هر شرکت را تا حد زیادی مشخص کند اگر گزارش عملکرد شرکت‌ها مناسب باشد و رشد قیمت سهم‌ها را توجیه کند، فروش هیجانی منطقی نیست.

کاظم‌زاده در مورد روند سهم‌هایی که برنامه تجدید ارزیابی دارند، اظهار کرد: هنوز شرکت‌ها رسما افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را انجام نداده‌اند و مشخص نیست میزان افزایش سرمایه هر شرکت چقدر بوده و چه زمان این افزایش سرمایه نهایی خواهد شد؛ بنابراین برآورد قیمت سهم‌ها بعد از افزایش سرمایه هم امکانپذیر نیست و نمی‌توان گفت تاثیر افزایش سرمایه در قیمت سهم ها نمایان شده یا نه؛ البته تجربه نشان داده سهم‌ها بعد از انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، پتانسیل رشد دارند و با این نگرش (حتی اگر به لحاظ تحلیلی منطقی نباشد)، سهم هایی که برنامه تجدید ارزیابی دارند، پتانسیل رشد دارند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: