تعداد بازدید : ۳۵۸
کد خبر : ۱۹۹۰۷۱
نایب رییس انجمن انبوه سازان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
کمبود عرضه، ورود نقدینگی سرگردان به بازار مسکن و امکان پولشویی در بازار مسکن، مهمترین دلایل افزایش قیمت مسکن در دو سال اخیر بود.

افزایش عرضه، راهکاری برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن

به گزارش بورس نیوز، بر اساس گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در مهرماه ۱۳۹۸، شاخص ماهیانه قیمت ۰.۴درصد و معاملات ۲۲درصد افزایش داشته که از ثبات قیمت و رونق نسبی معاملات حکایت دارد.

مطابق این گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳۴۰۰فقره رسید که نسبت به ماه قبل ۲۲درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳.۷درصد کاهش را نشان می‌دهد.

متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده نیز ۱۲میلیون و ۷۲۰هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۴۷.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در بین مناطق ۲۲گانه شهر تهران، مطابق معمول بیشترین متوسط قیمت به منطقه یک معادل ۲۶میلیون و ۹۷۰هزار تومان در هر متر مربع و کمترین آن با ۵میلیون و ۵۲۰هزار تومان در هر متر مربع به منطقه ۱۸اختصاص داشته و ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳.۷ و ۵۲.۷درصد افزایش نشان می‌دهند. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار مسکن، انتظار کاهش قیمت مسکن را داشتند!

ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار مسکن بیان کرد: تولید و عرضه مسکن متناسب با نیاز بازار نیست؛ سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و احداث پروژه‌های مسکونی، بستگی به بازده سرمایه‌گذاری و مدت زمان برگشت سرمایه داشته و افزایش مدت زمان برگشت سرمایه، از جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهد کاست.

وی ادامه داد: معاملات بازار مسکن چندان با رونقی روبه‌رو نبوده و سازندگان مسکن در شرایط رکود معاملات این بازار، رغبت زیادی به ساخت‌وساز ندارند ضمن آنکه بسیاری از سازندگان سرمایه خود را در اجرای پروژه‌های ساختمانی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با رکود بازار املاک، این سرمایه‌ها قفل شده و سازندگان امکان واگذاری پروژه اجرا شده و سرمایه‌گذاری در یک پروژه جدید را ندارند.

رهبر افزود: رکود معاملات و قفل شدن سرمایه سازندگان، موجب کاهش ساخت‌و‌ساز شد.

وی اظهارکرد: با این شرایط، کاهش تولید و عرضه مسکن در سنوات آینده مشکل‌ساز شده و می‌تواند سبب افزایش قیمت مجدد املاک شود؛ مدیریت عرضه مسکن، از مهم‌ترین اقداماتی بوده که می‌تواند مانع از رشدهای عجیب و غریب بازار مسکن شود و البته برنامه‌هایی مانند طرح احداث ۴۰۰هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، به همین منظور در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازی قرار گرفته است.

رهبر بی‌توجهی به مدیریت عرضه در سال‌های گذشته را یکی از دلایل جهش قیمت املاک طی دو سال اخیر دانست و گفت: بی‌توجهی به تولید و عرضه مسکن توسط دولت، یکی از دلایل جهش قیمت‌ها در بازار مسکن بود البته کمبود عرضه، فقط یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها بوده و ورود سرمایه‌های سرگردان به بازار املاک و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیز دلیل مهمی برای افزایش قیمت‌ها بود؛ همچنین مسکن، بازار مناسبی برای پولشویی بعضی‌ها بوده و برخی پول‌ها با هدف پولشویی وارد بازار مسکن شد.

این فعال ساختمانی با اشاره به قدرت خرید مردم نیز تصریح کرد: این اتفاقات سبب افزایش قیمت‌ها شد و از آنجا که قدرت خرید مردم عادی و متقاضیان واقعی مسکن رشدی نکرده، اینک شاهد رکود در بازار مسکن هستیم.

این کارشناس بازار مسکن در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه مهم نهادهای حاکمیتی، اقدامات حمایتی در راستای تقویت سمت عرضه مسکن است. افزایش عرضه مسکن، ریسک عدم افزایش قیمت برای سرمایه‌گذاران را به همراه خواهد داشت و اگر سرمایه‌گذاران تصور جهش‌های قیمتی در این بازار نداشته باشند، مسکن از وضعیت کالای سرمایه‌ای خارج شده و قیمت منطقی‌تری به خود خواهد دید بنابراین یکی از مهم‌ترین راهکارهای کنترل قیمت‌ها در مسکن، افزایش عرضه خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: